POLECAMY

Posadź budleję - ma oszałamiający zapach

Budleja Dawida zwana jest też motylim krzewem, ponieważ wabi motyle przyjemnym zapachem i smacznym nektarem. Wygląda zjawiskowo, gdy przysiadają na niej te piękne owady. Posadź ją w ogrodzie, a zachwyci cię pachnącymi kwiatami.
/ 2 miesiące temu
Posadź budleję - ma oszałamiający zapach fot. Adobe Stock

Budleja zwana jest również omżynem Dawida. Kwitnie od połowy lata do późnej jesieni. Osiąga 2-3 metry wysokości i 1,5 metra średnicy. Rozłożyste gałęzie obsypane są drobnymi fioletowymi, białymi, niebieskimi lub czerwonymi kwiatkami. Krzew warto polecić początkującym ogrodnikom, bo jest dość łatwy w uprawie i nie ma szczególnych wymagań. Ostatnio pojawiło się też kilka atrakcyjnych odmian w różnych odcieniach, więc każdy może znaleźć coś dla siebie.

Jak uprawiać budleję

Wybierz jej odpowiednie miejsce. To bardzo ważne, bo będzie na nim rosła przez kilka lat, a nie lubi przesadzania. Powinno być ciepłe i słoneczne, osłonięte przed zimnym wiatrem. Warto też zadbać o żyzne, przepuszczalne, gliniasto-piaszczyste i umiarkowanie wilgotne podłoże o odczynie zbliżonym do obojętnego wówczas roślina odwdzięczy się bujnym kwitnieniem.
Podlewaj ją regularnie - jest to ważne zwłaszcza podczas suszy. W czasie wegetacji dobrze jest 2-3 razy zasilić krzew nawozem wieloskładnikowym do kwitnących roślin.

Jak ciąć krzew

Bardzo ważne jest właściwe przycinanie krzewu. Jeśli pozwolimy budlei rosnąć jak chce – stworzy gęste, krzaczaste zarośla wprawdzie z dużą liczbą, ale drobnych, rachitycznych kwiatostanów. Regularnie przycinana wyda co roku silne pędy z okazałymi kwiatami. Zabieg skracania gałązek trzeba przeprowadzić dwa razy. Po raz pierwszy wiosną – wówczas warto wyciąć cienkie, słabe i uszkodzone przyrosty, a pozostałe skrócić, mniej więcej na wysokość 1/3 (na roślinie powinny pozostać 3-4 pary pąków). Po raz drugi chwytamy za sekator na jesieni. W naszym klimacie budleja może przemarzać, dlatego w październiku lub listopadzie (po zakończeniu wegetacji) wymaga niskiego cięcia. Wówczas skracamy ją do wysokości 30 cm i okrywamy liśćmi lub korą.

Kiedy sadzić

Budleję Dawida kupioną w donicy możesz sadzić przez cały sezon. Jeśli robisz to wiosną, poczekaj aż minie niebezpieczeństwo przymrozków. Posadzoną na jesieni zabezpiecz przed mrozami. W łagodne zimy u dorosłych roślin drobne listki nie opadają, ale silniejszy mróz jest niestety niebezpieczny, bo uszkadza pędy, dlatego wskazane jest okrywanie dolnej części krzewów na zimę liśćmi.

Ciekawe odmiany budlei

Szczególnie atrakcyjne są krzewy o kwiatach niebieskich, np. "Buzz Sky Blue". Ta odmiana ma zwarty pokrój, dobrze się krzewi
i długo kwitnie. Tworzą duże, pachnące kwiatostany. Można ją posadzić w donicach na balkonie lub tarasie. Rzadziej spotykane są odmiany o kwiatach białych: "Peace", "Alba", "White Bouqet", "White Profusion". Ta ostatnia wydaje okazałe wiechy o dł. 50 cm.

Zobacz także:

Krzewy ozdobne mają wiele zalet. Wybierz najbardziej odpowiednie do swojego ogrodu i posadź jeszcze w tym sezonie!
Niskie krzewy do małego ogródka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)