Ćwiczenia na cellulit – to jedno z pierwszych haseł, jakie przychodzi do głowy każdemu, kto z cellulitem stara się walczyć. I choć nie ma problemu ze znalezieniem zestawów ćwiczeń na partie ciała, na których najczęściej rozwija się ta zmiana, to niestety wcale nie znaczy, że są one najlepszym rozwiązaniem. Sprawdź, co wiadomo na temat zwalczania cellulitu ćwiczeniami.
Spis treści:
- Czy cellulit zniknie po ćwiczeniach?
- Ile trzeba ćwiczyć, żeby pozbyć się cellulitu?
- Co ćwiczyć, żeby pozbyć się cellulitu?
- Ćwiczenia siłowe na cellulit
- Ćwiczenia na cellulit na uda i pośladki
Czy cellulit zniknie po ćwiczeniach?
Nie owijając w bawełnę: NIE. Niestety, cellulit nie zniknie po samych ćwiczeniach. Nie ma jak dotąd skutecznej jednej metody, która rozprawiłaby się z cellulitem. Nie znaczy to jednak, że nie warto ćwiczyć. Tzw. ćwiczenia na cellulit wzmocnią mięśnie, pomogą ograniczyć ilość tkanki tłuszczowej i ujędrnić skórę. W ten sposób mogą zmniejszyć widoczność pomarańczowej skórki.
Ile trzeba ćwiczyć, żeby pozbyć się cellulitu?
To, kiedy ciało się wygładzi wskutek ćwiczeń, zależy od kilku czynników: nasilenia zmian cellulitowych i ciała, w tym ilości tkanki tłuszczowej. Wyróżnia się kilka stopni nasilenia pomarańczowej skórki. Stopień 0 oznacza brak widoczności zmian gołym okiem, a 4 – cellulit stale widoczny niezależnie od pozycji ciała. Im bardziej zaawansowane zmiany, tym trudniej zmniejszyć ich widoczność.
Ćwiczenia na cellulit będą potrzebowały tym więcej czasu także wtedy, im więcej tłuszczu zgromadzonego jest pod skórą. Tłuszcz uniemożliwia mięśniom wywieranie nacisku na skórę i jej napinanie, a to właśnie ten mechanizm sprawia, że cellulit staje się mniej widoczny.
Dlatego na pytanie, ile czasu trzeba ćwiczyć, żeby pozbyć się cellulitu, nie ma jednej odpowiedzi. Jednym wystarczy 6-8 tygodni ćwiczeń, inni będą potrzebować całych miesięcy, aby ćwiczenia na cellulit zmniejszyły jego widoczność.
Jak się pozbyć cellulitu? Skuteczne porady
Co ćwiczyć, żeby pozbyć się cellulitu?
Informacja najważniejsza: nie istnieją ćwiczenia, które w bezpośredni sposób likwidują cellulit. Za pomocą aktywności fizycznej można jedynie zmniejszać jego widoczność i zmniejszać ilość tkanki tłuszczowej (oczywiście przy zastosowaniu np. diety na cellulit). Ćwiczeniami można wzmacniać i budować mięśnie, oraz wspomagać spalanie tkanki tłuszczowej, ale niestety nie da się zmusić ciała do spalania jej z wybranych partii ciała, czyli np. tylko z pośladków i ud.
Najlepsze ćwiczenia na cellulit
Obecnie uważa się, że do walki z cellulitem warto zaprząc więcej niż jeden rodzaj ćwiczeń. Zatem trening siłowy na nogi i pośladki to tylko fragment całej układanki aktywności, które mogą wspomóc zmniejszanie widoczności cellulitu. Co zatem warto ćwiczyć?
Poprawa krążenia, wzmacnianie mięśni i napinanie skóry: trening siłowy. Przykłady takich ćwiczeń znajdziesz na samym końcu tego materiału. To ćwiczenia wzmacniające uda oraz pośladki. Walcząc z cellulitem, warto wykonywać ćwiczenia siłowe na całe ciało, a nie tylko na nogi! W materiale Plan treningowy podpowiadamy, jak ułożyć program treningu siłowego.
Spalanie tłuszczu i przyspieszanie metabolizmu: trening HIIT. To intensywne ćwiczenia o zmiennej intensywności, ale u wielu osób dają naprawdę świetne efekty w redukcji tkanki tłuszczowej. Przyspieszają metabolizm jeszcze na kilka godzin po zakończeniu wysiłku. Uwaga! Niezbędna jest dieta, aby organizm zaczął czerpać energię z tkanki tłuszczowej.
Drenaż limfatyczny: ćwiczenia aerobowe, wytrzymałościowe. Spacery, bieganie, pływanie, jazda na rowerze to aktywności, które zmuszają mięśnie do rytmicznej pracy, co działa jak mechaniczny drenaż limfatyczny, który zmniejsza widoczność cellulitu.
Pamiętaj: najlepsze ćwiczenia na cellulit to te, które będziesz wykonywać regularnie!
fot. Najlepsze ćwiczenia na cellulit/ Adobe Stock, Tommaso Lizzul
Czym wspomóc ćwiczenia na cellulit?
Naukowo udowodniono, że ćwiczenia na cellulit znacząco zwiększają skuteczność zabiegów kosmetycznych z zakresu medycyny estetycznej. Dlatego jeśli planujesz rozprawiać się z cellulitem za pomocą zabiegów typu:
- fala uderzeniowa (zwana też akustyczną),
- masaż podciśnieniowy,
które wykazują najwyższą skuteczność w redukcji pomarańczowej skórki, koniecznie zacznij ćwiczyć!
Ćwiczenia siłowe na cellulit
Aby poprawić ukrwienie mięśni położonych pod zmienioną cellulitem skórą, wzmocnić je i ujędrnić skórę na udach i pośladkach można wykonywać następujące ćwiczenia:
- wykroki,
- zakroki,
- unoszenie bioder w leżeniu na plecach,
- przysiad bułgarski,
oraz te prezentowane niżej.
Warto trening uzupełnić:
Czytaj także:
Olejek na cellulit – jak go stosować?
10 kremów na cellulit, które warto kupić
Jak zrobić masaż antycellulitowy na pośladki
Ćwiczenia na cellulit na uda i pośladki
Ćwiczenia na cellulit: przysiady (pozycja wyjściowa)
Stań w lekkim rozkroku. Chwyć ciężarki w dłonie i unieś je na wysokość barków. Wciągnij brzuch, wyprostuj plecy.
Ćwiczenia na cellulit: przyisady (pozycja końcowa)
Napnij mięśnie brzucha i ugnij kolana, jakbyś siadała na krześle, aż uda będą niemal równoległe do podłogi. Nie garb się i staraj się, aby kolana cały czas były nad kostkami. Wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 12-15 powtórzeń.
Ćwiczenia na cellulit: Unoszenie nogi (pozycja wyjściowa)
Uklęknij i oprzyj dłonie na podłodze, pod barkami. Kolana dokładnie pod biodrami. Plecy proste.
Ćwiczenia na cellulit: unoszenie nogi (pozycja końcowa)
Napnij mięśnie brzucha. Unieś ugiętą prawą nogę, aż udo będzie równoległe do podłogi. Unieś nogę trochę wyżej, napinając mocno pośladki. Wytrzymaj 3 sekundy i opuść nogę, ale nie opieraj kolana na ziemi. Powtórz 12 razy – najpierw prawą, potem lewą nogą.
Ćwiczenia na cellulit: unoszenie bioder
Połóż się na plecach, nogi ugięte, stopy na podłodze, ramiona wzdłuż tułowia. Mocno spinając pośladki, unieś biodra, a następnie powoli opuść je na podłoże. Wykonaj 15-20 powtórzeń.