Nie musisz być szczupła jak modelka, żeby pupa dobrze wyglądała w szortach czy stringach. Ważniejszy niż obwód bioder jest ładny kształt pośladków i jędrna, gładka skóra. Nawet jeśli twojej pupie daleko do ideału, możesz poprawić jej wygląd i pozbyć się cellulitu!
Na skróty:
- Co decyduje o wyglądzie pupy?
- Skąd bierze się cellulit?
- Kiedy cellulit powstaje na pośladkach?
- Zwalczanie cellulitu z pośladków
- Kosmetyki do walki z cellulitem
Co decyduje o kształcie i wyglądzie pośladków?
O kształcie pośladków decydują w dużej mierze geny. U większości kobiet pupa przypomina gruszkę. Tłuszcz gromadzi się w dolnej części pośladków i w górnej partii ud. Gdy jest go za dużo, pupa obwisa, a z tyłu i po bokach tworzą się wypukłości (tzw. bryczesy).
Właśnie przez to nogi wydają się krótsze, a sylwetka masywniejsza. Tak więc nawet niewielki nadmiar tkanki tłuszczowej w tej okolicy zmienia proporcje całej sylwetki. To jeszcze nie wszystko. Obwisające pośladki naciskają na uda, co powoduje pogorszenie krążenia w tkance tłuszczowej i sprzyja powstawaniu cellulitu na pośladkach.
Cellulit to efekt nie tylko nadwagi!
Gdy cellulit związany jest z nadwagą, stosunkowo łatwo da się z nim walczyć. Wystarczy zrzucić wagę i ujędrnić skórę. Dobre rezultaty przynoszą właśnie ćwiczenia i dieta.
Badania pokazują jednak, że pomarańczowa skórka nie zawsze ma bezpośredni związek z ilością tkanki tłuszczowej: występuje nawet u szczupłych kobiet. Jej pojawienie się jest wówczas uwarunkowane genetycznie i związane z fizjologią kobiety. W tym wypadku walka z podskórnymi grudkami jest o wiele trudniejsza.
Kiedy najczęściej powstaje cellulit na pośladkach?
Cellulit powstaje, kiedy w organizmie wzrasta poziom estrogenów. Najczęściej ma to miejsce:
- w okresie dojrzewania
- w ciąży
- w czasie karmienia piersią
- przed menopauzą
- w czasie przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych.
Nadmiar estrogenów wpływa na zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych i limfatycznych. W efekcie płyn fizjologiczny przenika przez ich ścianki i gromadzi się w przestrzeniach międzykomórkowych.
Powstają obrzęki, które utrudniają mikrokrążenie w warstwie podskórnej. Komórki tłuszczowe są słabo ukrwione, więc łatwo gromadzą tłuszcz i toksyczne produkty przemiany materii. Gdy od tego nadmiaru „puchną”, powstają charakterystyczne nierówności pod skórą.
Sprawdź, z którym stopniem cellulitu się borykasz!
Jak zwalczyć cellulit na pośladkach?
Na szczęście mięśnie pośladków da się łatwo wzmocnić i wymodelować. Najbardziej pomaga gimnastyka. Trzeba ćwiczyć systematycznie, nie rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Ćwiczenia powodują spalanie tłuszczu, poprawiają napięcie mięśni i ukrwienie skóry. Pupa się unosi i zyskuje ładniejszy kształt.
Nie mniej ważna od gimnastyki jest niskokaloryczna dieta, bogata w błonnik. Resztę „załatwią” kosmetyki antycellulitowe i – jeśli problem jest poważniejszy – profesjonalne zabiegi w gabinetach kosmetycznych.
Modne obuwie na każdą kieszeń! Sprawdź kody rabatowe i promocje na stronie 50style.pl kody rabatowe.
fot. Adobe Stock
Jakich kosmetyków używać do walki z cellulitem?
Kremy i balsamy antycellulitowe działają jak „dopalacze”. Większość z nich zawiera kofeinę i L- karnitynę, a także wyciągi z:
- miłorzębu japońskiego
- żeń-szenia
- alg morskich
- kasztanowca.
Przeciwdziałają one gromadzeniu się wody w organizmie, poprawiają ukrwienie skóry, przyspieszają oczyszczanie organizmu z toksyn i spalanie tłuszczu. Sprawiają, że rezultaty kuracji antycellulitowych pojawiają się szybciej i są lepiej widoczne.
Krem na cellulit, który naprawdę działa! Poznaj 15 naszych typów!
W walce z pomarańczową skórką pomocne będą kosmetyki z substancjami aktywnymi:
Poczytaj więcej o walce z cellulitem:
Te zioła pomogą ci zwalczyć pomarańczową skórkę!
5 najskuteczniejszych zabiegów na cellulit
Jak pozbyć się cellulitu raz na zawsze?