warzywo które oczyszcza żyły i tętnice fot. Adobe Stock, istetiana

Warzywo, które oczyszcza żyły i tętnice istnieje. 6 grup warzyw polecanych przeciw miażdżycy

Oczyszczanie żył i tętnic nie odbywa się z dnia na dzień, ale jest możliwe. Istnieją produkty spożywcze i konkretne warzywa, które oczyszczają żyły i tętnice bardzo skutecznie. Przede wszystkim pomagają ustabilizować stężenie cholesterolu, działają przeciwzapalnie i są bogate w antyoksydanty. Do takich warzyw należą: czosnek, pomidory, buraki, fasola, soja i inne.
/ 10.02.2022 08:47
warzywo które oczyszcza żyły i tętnice fot. Adobe Stock, istetiana

„Warzywo, które oczyszcza żyły i tętnice” to trochę przesadzone wyrażenie. Nie myśl sobie, że tylko dzięki jedzeniu jednego rodzaju magicznego warzywa pozbędziesz się skutków miażdżycy. Nie pojawia się ona z dnia na dzień, a jest budowana przez lata. Mimo wszystko, zdecydowanie warto podnieść spożycie niektórych warzyw, by zwiększyć szansę na „odetkanie” naczyń krwionośnych. Oto warzywa, które warto jeść, by poprawić przepływ krwi w żyłach i tętnicach.

Spis treści:

 1. Zatkane żyły i tętnice, czyli miażdżyca
 2. Czy da się odetkać żyły i tętnice?
 3. Cechy warzyw, które oczyszczają żyły i tętnice
 4. Przykłady warzyw, które oczyszczają żyły i tętnice
 5. Mikstura warzywna, która oczyszcza tętnice i żyły

Zatkane żyły i tętnice, czyli miażdżyca

Zatkane żyły i tętnice to kolokwialne określenie miażdżycy. Miażdżyca naczyń krwionośnych to poważna przypadłość polegająca dosłownie na zmniejszanie światła przepływu krwi i twardnieniu żył i tętnic. Miażdżyca może prowadzić (i często prowadzi) do zawałów, udarów i przewlekłych chorób serca. Według niektórych oszacowań miażdżyca jest prawdziwą przyczyną ponad 50% wszystkich śmierci wśród tzw. zachodniego społeczeństwa.

Do powstawania miażdżycy przyczyniają się:

 • wysokie stężenie cholesterolu typu LDL,
 • insulinooporność,
 • podwyższone stężenie cukru we krwi.

Oczywiście te przypadłości często są powiązane z nieprawidłową dietą i siedzącym trybem życia.

Czy da się odetkać żyły i tętnice?

Reklamy niektórych leków i suplementów często posługują się obrazowymi animacjami, w których jedna substancja przechodzi przez tętnice i żyły dosłownie „wymiatając” z nich złogi. Niestety realnie odwrócenie miażdżycy nie jest proste. Blaszka miażdżycowa strukturą przypomina bardziej kość, niż lekką kulkę tłuszczu, którą da się popchnąć i usunąć z naczynia krwionośnego.

Choć odwrócenie zmian miażdżycowych jest ciężkie, jest to możliwe. Odpowiednie strategie żywieniowe pozwalają przede wszystkim na zatrzymanie miażdżycy, a w drugiej kolejności usuwają odłożoną już blaszkę miażdżycową. Skupimy się dziś jedynie na warzywach, które oczyszczają żyły i tętnice najskuteczniej. Pamiętaj jednak, że ich włączenie do jadłospisu to tylko jeden z ważnych elementów diety na pozbycie się miażdżycy.

Cechy warzyw, które oczyszczają żyły i tętnice

Produkty, w tym warzywa, które mają szczególną zdolność do poprawy przepływu przez naczynia krwionośne, mają wiele cech wspólnych:

 • bogate w antyoksydanty;
 • nie zawierają negatywnie oddziaływających kwasów tłuszczowych;
 • zawierają dużo błonnika rozpuszczalnego;
 • nie zawierają wiele prostych cukrów, więc nie podnoszą znacznie poziomu glukozy po posiłku;
 • zawierają foliany, które obniżają stężenie homocysteiny;
 • wspierają powstawanie w naczyniach krwionośnych cennego tlenku azotu;
 • mają w składzie cząsteczki rozrzedzające krew.

Jak działają warzywa, które oczyszczają żyły i tętnice?

Dzięki temu warzywa te:

Przykłady warzyw, które oczyszczają żyły i tętnice

Wiesz już, jaka jest rola w diecie i spodziewany efekt wprowadzenia warzyw oczyszczających żyły i tętnice do jadłospisu. Czas na poznanie konkretnych przykładów warzyw, które idealnie spełniają te kryteria. Jedz je często i pamiętaj o innych zasadach zdrowej diety, a odwrócisz skutki miażdżycy.

Czosnek na oczyszczenie żył i tętnic

Czosnek, ale też inne pokrewne warzywa:

 • cebula, 
 • szalotki,
 • por,
 • szczypior,

to dobra broń przeciw miażdżycy. Badania wykazują, że wyższe spożycie tych warzyw to mniejsze ryzyko śmierci z powodu powikłań miażdżycy. Warzywa te zawdzięczają swoje właściwości oczyszczające tętnice, zawartości związków siarkowych. Walczą z wysokim ciśnieniem krwi (często stosuje się czosnek na nadciśnienie), obniżają stan zapalny i zawierają zawiązki przeciwkrzepliwe. W ten sposób ułatwiają przepływ krwi przez zwężone żyły i tętnice. Włączaj te warzywa regularnie do swojej diety.

cebula czosnek i inne na odetkanie tętnicfot. Cebula, czosnek i inne na odetkanie tętnic/ Adobe Stock, Johanna Mühlbauer

Warzywa kapustne na oczyszczanie żył i tętnic

Warzywa kapustne, czyli:

 • kapusta,
 • brokuły,
 • brukselka,
 • kalafior,
 • pak choi,

także zawierają związki siarkowe, niezwykle ważne przy diecie na odetkanie żył i tętnic. Według badań, wysokie spożycie wszystkich warzyw, w tym szczególnie warzyw kapustnych, jest powiązane z większą elastycznością naczyń krwionośnych. To bardzo ważne do zachowania zdrowia żył i tętnic.

Warzywa kapustne to też świetne źródło błonnika, który stabilizuje poziom cukru we krwi i obniża cholesterol. To też ważne role warzyw kapustnych przy cofaniu zmian miażdżycowych.

warzywa kapustne na odetkanie tętnicfot. Warzywa kapustne na odetkanie tętnic/Adobe Stock, M.studio

Buraki na oczyszczenie żył i tętnic

Buraki i sok z buraków, to jedne z lepszych naturalnych źródeł azotanów. Azotany przekształcane są w tlenek azotu (NO), substancję bardzo pomocną w utrzymaniu zdrowia układu krwionośnego. Tlenek azotu rozszerza tętnice i żyły, obniża ciśnienie krwi i po prostu ochrania naczynia krwionośne. Włączaj buraki i sok z buraka do swojej diety regularnie. Możesz pić też zakwas buraczany. Burak to zdecydowane produkt, któremu można nadać tytuł „warzywa oczyszczającego tętnice i żyły".

burak na oczyszczanie tętnic i żyłfot. Buraki na oczyszczanie żył/ Adobe Stock, Daniel Vincek

Pomidory i przetwory pomidorowe na odetkanie tętnic i żył

Pomidory to przede wszystkim bogactwo antyoksydantów, w tym likopenu. Likopen jest na tyle ciekawy, że jego zawartość w przetworach pomidorowych jest wyższa niż w świeżych pomidorach. Można zatem śmiało stosować wszystkie przeciery, pasty, koncentraty, pomidory w puszce i passatę, by wykorzystać jego moc.

Likopen, ale też witamina C i inne antyoksydanty odpowiadają za przeciwzapalne właściwości pomidorów, które czynią je dobrym pokarmem na „oczyszczanie” żył i tętnic. Oprócz tego podwyższają stężenie cholesterolu HDL, tzw. dobrego cholesterolu. 

pomidory na oczyszczenie tętnicfot. Pomidory na oczyszczenie tętnic/ Adobe Stock, tycoon101

Warzywa strączkowe, czyli soja, fasola i ciecierzyca na oczyszczanie żył i tętnic

Każdy, kto podejrzewa u siebie problemy z przepływem krwi i miażdżycę, powinien dokonać jednej ważnej zmiany w jadłospisie: zacząć jeść więcej warzyw strączkowych. Najlepiej, gdyby fasolę, ciecierzycę i inne strączki jeść zamiast mięsa, ale sam ich dodatek do diety też zdziała cuda.

 • Strączki są nieocenionym źródłem błonnika rozpuszczalnego.
 • Jedna porcja warzyw strączkowych dziennie to znacząco obniżony cholesterol LDL.
 • Warzywa strączkowe pomagają obniżyć ciśnienie krwi.
 • Rośliny strączkowe są nieodłącznym składnikiem diety przeciwzapalnej.
 • Soja i przetwory sojowe to główny element diety PORTFOLIO, jednej ze skuteczniejszych diet na cholesterol.

Warzywa strączkowe to prawdziwe superfoods jeśli chodzi o oczyszczanie żył i tętnic.

rośliny strączkowe na oczyszczenie tętnicfot. Rośliny strączkowe na oczyszczenie naczyń krwionośnych/Adobe Stock, piyaset

Szpinak, jarmuż i inne warzywa liściaste na oczyszczanie żył i tętnic

Szpinak i wszystkie liściaste warzywa, podobnie jak buraki są bogate w związki azotowe. To substancje ułatwiające przepływ krwi przez żyły i tętnice. Dodatkowo zielone warzywa liściaste są prawdziwym bogactwem folianów, związków pełniących kluczową rolę w zdrowiu układu krwionośnego. Dużo folianów znajdziesz też w:

 • sałacie, 
 • rukoli,
 • jarmużu,
 • karczochach,
 • szparagach,
 • kiełkach.

Foliany pozwalają na obniżenie homocysteiny, jednego ze znanych i potwierdzonych faktorów odpowiedzialnych za powstawanie miażdżycy. Za wysokie stężenie homocysteiny we krwi to pewne uszkodzenia wyściółki tętnic i żył. W tych miejscach odkłada się szkodliwa blaszka miażdżycowa zatykająca tętnice.

zielone warzywa na oczyszczanie żyłfot. Szpinak i inne warzywa liściaste na oczyszczanie żył/Adobe Stock, artrachen

Mikstura warzywna, która oczyszcza tętnice i żyły

Jeśli zależy ci na oczyszczeniu żył i tętnic, pozbyciu się miażdżycy lub jej zapobieganiu, musisz jeść dużo warzyw na co dzień. Minimum to 400 g dziennie, ale pozytywne efekty odczujesz przy optymalnej dawce 800 g warzyw i owoców na dzień.

Oprócz klasycznego wprowadzania warzyw do codziennej diety możesz też wspomagać się koktajlami warzywnymi (np. smoothies z jarmużem) i sokami. Przetestuj nasz przepis na miksturę, która wspomaga oczyszczanie żył i tętnic.

Składniki:

 • świeżo wyciśnięty sok z 2 dużych buraków,
 • garść jarmużu, szpinaku, natki pietruszki lub innej zieleniny,
 • 100 ml zakwasu buraczanego,
 • ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę,
 • 4 cm imbiru.

Sposób przygotowania:

 1. Wyciśnij sok z buraków i imbiru.
 2. Wymieszaj z zakwasem buraczanym i przeciśniętym przez praskę czosnkiem.
 3. Zblenduj z garścią zieleniny.

Źródła:
Li X, Xu J. Dietary and circulating lycopene and stroke risk: a meta-analysis of prospective studies [published correction appears in Sci Rep. 2014;4:5906]. Sci Rep. 2014;4:5031. Published 2014 May 22. doi:10.1038/srep05031

Jacques PF, Lyass A, Massaro JM, Vasan RS, D'Agostino RB Sr. Relationship of lycopene intake and consumption of tomato products to incident CVD. Br J Nutr. 2013;110(3):545-551. doi:10.1017/S0007114512005417

Cuevas-Ramos D, Almeda-Valdés P, Chávez-Manzanera E, et al. Effect of tomato consumption on high-density lipoprotein cholesterol level: a randomized, single-blinded, controlled clinical trial. Diabetes Metab Syndr Obes. 2013;6:263-273. Published 2013 Jul 26. doi:10.2147/DMSO.S48858

Blekkenhorst LC, Bondonno CP, Lewis JR, Devine A, Zhu K, Lim WH, Woodman RJ, Beilin LJ, Prince RL, Hodgson JM. Cruciferous and Allium Vegetable Intakes are Inversely Associated With 15-Year Atherosclerotic Vascular Disease Deaths in Older Adult Women. J Am Heart Assoc. 2017 Oct 24;6(10):e006558. doi: 10.1161/JAHA.117.006558. PMID: 29066442; PMCID: PMC5721860.
 
Clifford T, Howatson G, West DJ, Stevenson EJ. The potential benefits of red beetroot supplementation in health and disease. Nutrients. 2015;7(4):2801-2822. Published 2015 Apr 14. doi:10.3390/nu7042801

Czytaj także:
Jakie jest najzdrowsze warzywo świata? Top 10 warzyw pod względem wartości odżywczych
Czy istnieje warzywo, które rujnuje stawy? Jak powinna wyglądać dieta w chorobach stawów?
Oto warzywa, które rujnują wątrobę nawet zdrowych osób. Ważny jest jeden szczegół