Kto nie powinien jeść malin? Przeciwwskazania powodują, że zdrowe maliny bardzo szkodzą

maliny przeciwwskazania fot. Adobe Stock, Daisy Daisy
Przeciwwskazania do jedzenia malin uwzględniają np. uchyłki jelita grubego, zalecenie diety ubogobłonnikowej, alergię na maliny i nietolerancję histaminy. Maliny są zdrowe, ale mają bardzo dużo błonnika, który może niektórych wzdymać: to główny efekt uboczny jedzenia malin. Sprawdź, czy nie należysz do osób, które muszą ograniczać maliny w diecie.
/ 30.07.2022 05:16
maliny przeciwwskazania fot. Adobe Stock, Daisy Daisy

Przeciwwskazania do jedzenia malin nie są częste, ale jeśli wystąpią, potrafią utrudnić życie. Właściwości malin czynią je bardzo zdrowymi owocami, ale są osoby, którym maliny realnie szkodzą. Sprawdź, czy nie należysz do grupy osób, które mogą odczuć szkodliwe efekty uboczne jedzenia malin.

Spis treści:

  1. Wysoki potas - przeciwwskazanie do jedzenia malin
  2. Alergia na maliny - przeciwwskazanie do jedzenia malin
  3. Nietolerancja fruktozy - przeciwwskazanie do jedzenia malin
  4. Uchyłki jelita grubego - przeciwwskazanie do jedzenia malin
  5. Dieta antyhistaminowa - przeciwwskazanie do jedzenia malin
  6. Hormonozależne nowotwory - przeciwwskazanie do jedzenia malin
  7. Dieta ubogoresztkowa - przeciwwskazanie dojedzenia malin
  8. Interakcje malin z lekami

Wysoki potas - przeciwwskazanie do jedzenia malin

Maliny to owoc bogaty w potas. 100 g malin zawiera 151 mg potasu. Nie mogą więc ich jeść wszystkie osoby, które mają polecenie zastosowania diety ubogopotasowej. To głównie duża grupa osób, która ma problemy z nerkami i cierpi np. na niewydolność nerek. 

Tak wysoka zawartość potasu w malinach jest zaletą dla zdrowych osób i wszystkich walczących z nadciśnieniem. Jednak nie dla tych, którzy muszą ten minerał ograniczać. Z tego samego powodu wysoki potas należy do przeciwwskazań do jedzenia truskawek, przeciwwskazań do jedzenia borówek amerykańskich i przeciwwskazań do jedzenia czereśni.

Alergia na maliny - przeciwwskazanie do jedzenia malin

Alergia na maliny jest nieczęsta, a w porównaniu np. z alergią na truskawki, wręcz rzadka. Jeśli masz jednak skłonność do alergii pokarmowych lub jesteś uczulona na owoce pestkowe, bądź ostrożna ze spożyciem malin. Maliny mogą wywołać gwałtowne alergie, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Objawy alergii na maliny to:

  • puchnięcie, szczególnie w obrębie jamy ustnej,
  • wysypki,
  • katar sienny,
  • uderzenia gorąca.

Jeśli miałaś dużą przerwę w jedzeniu malin, uważaj, zanim ponownie ich spróbujesz. Szczególnie jeśli masz zamiar jeść maliny w ciąży.

Nietolerancja fruktozy - przeciwwskazanie do jedzenia malin

Maliny mają mniej glukozy, niż porzeczki i truskawki. Mimo wszystko osoby z dużą wrażliwością na fruktozę będą odczuwały po większej porcji malin nieciekawe objawy, szczególnie ze strony układu pokarmowego. 100 g malin to ok. 3,3 g fruktozy. Jeśli masz nietolerancję fruktozy, najlepiej wiesz, na jaką ilość owoców możesz sobie pozwolić.

Uchyłki jelita grubego - przeciwwskazanie do jedzenia malin

Dieta w uchyłkach jelita grubego surowo zabrania jedzenia owoców o drobnych pestkach. Mogą utknąć w uchyłku, czyli tzw. kieszonce w rozciągniętym jelicie, i spowodować jego zapalenie.

Możesz pić soki z malin, jeść przecier z malin, syrop malinowy i dżem z malin, ale tylko, jeśli są pozbawione pestek. Pestki malin możesz łatwo usunąć, przecierając owoce na sitku z drobnymi oczkami.

Dieta antyhistaminowa - przeciwwskazanie do jedzenia malin

Masz nadwrażliwość na histaminę? Duża szansa, że jedzenie malin będzie powodować u ciebie objawy nietolerancji histaminy. Możesz sprawdzić to, jedząc małą porcję malin i obserwując swoje objawy. Nie objadaj się jednak nimi, twoja tolerancja malin jest ograniczona. Należą one do owoców wyzwalających wydzielanie histaminy, nie są polecane w diecie antyhistaminowej.

Hormonozależne nowotwory - przeciwwskazanie do jedzenia malin

Hormonozależne, wrażliwe na estrogeny nowotwory, wymagają ostrożnego dietetycznego podejścia. Trzeba wykluczyć wszelkie spożywcze substancje, które mają powinowactwo do estrogenów. Do takich pokarmów należą też maliny. Do nowotworów, w których trzeba ostrożnie podchodzić do jedzenia malin, należą:

  • nowotwory macicy,
  • nowotwory piersi,
  • nowotwory jajników.

Według niektórych źródeł nie powinno się jeść też malin przy endometriozie z tego samego powodu. Nie jest to jednak ostateczne przeciwwskazanie, bo maliny mają też wiele pomocnych w endometriozie cech. Z drugiej strony maliny znajdują się na wielu listach produktów polecanych w endometriozie.

Dieta ubogoresztkowa - przeciwwskazanie dojedzenia malin

Maliny należą do najbogatszych pokarmowych źródeł błonnika. Są w TOP 3 owoców pod względem zawartości błonnika. To z jednej strony duża zaleta, dla osób zmagających się z zaparciami z poleceniem zastosowania diety bogatoresztkowej.

Z drugiej strony, jest też spora grupa osób, która musi ograniczać błonnik w diecie. Jeśli wiesz, że musisz limitować błonnik, czyli jesteś na diecie ubogoresztkowej, nie stawiaj raczej na maliny jako owoc stale występujący w twojej diecie. Są zdrowe, ale innych owoców będziesz mogła zjeść znacznie więcej, a przyjmiesz taką samą dawkę błonnika. To spore ograniczenie.

Interakcje malin z lekami

Interakcje z lekami malin przyjmowanych doustnie są nieczęste. Owoce możesz jeść śmiało. Zwróć jednak uwagę na herbatę z liści malin i jej interakcje. Nie powinno się jej pić przy przyjmowaniu leków regulujących krzepliwość krwi.

Czytaj także:
Woda brzozowa jest zdrowa, ale nie dla każdego. Kto nie powinien pić soku z brzozy? Oto przeciwwskazania
Chrzan jest zdrowy, ale nie każdy powinien go jeść. Na co szkodzi chrzan?
Pokrzywy są zdrowe, ale nie dla każdego. Jakie są przeciwwskazania do jedzenia i picia pokrzyw?

Redakcja poleca

REKLAMA