Liście malin: niezbędnik naturalnej apteczki każdej kobiety. Dlaczego warto pić herbatę z liści malin?

liście malin fot. Adobe Stock, colnihko
Liście malin, a konkretniej napary, które można z nich przygotować, mają wiele prozdrowotnych właściwości. Szczególnie dla kobiet! Herbata z liści malin pomaga na bolesne miesiączki, działa żółciopędnie i antybakteryjnie. W ciąży liście malin stosuje się na naturalne wywołanie porodu. Sprawdź jak zbierać liście malin i przygotować napary z liśćmi malin.
/ 16.07.2022 05:46
liście malin fot. Adobe Stock, colnihko

Liście malin mają wiele prozdrowotnych właściwości, są zupełnie inne niż właściwości malin. Dobrze znają je kobiety, które interesowały się naturalnym wsparciem wywoływania porodu. Liście malin działają jednak nie tylko w ciąży. Herbatę z liści malin poleca się do picia kobietom i mężczyznom w każdym wieku, na wsparcie różnych schorzeń i poprawę zdrowia.

Spis treści:

  1. Herbata z liści malin w ciąży
  2. Herbata z liści malin przed porodem
  3. Liście malin na bolesne miesiączki
  4. Liście malin na biegunkę
  5. Liście malin na anemię
  6. Liście malin żółciopędne
  7. Liście malin na stany zapalne jamy ustnej i gardła
  8. Herbata z liści malin – przeciwwskazania
  9. Interakcje liści malin z lekami
  10. Zbieranie liści malin
  11. Liście malin: kiedy zbierać?
  12. Suszenie liści malin
  13. Herbata z liści malin -  jak zrobić?

Herbata z liści malin w ciąży

Omawianie właściwości liści malin zacznijmy od ich najpopularniejszego zastosowania: w ciąży. Picie herbaty z liści malin zdecydowanie jest przeciwwskazane w pierwszym trymestrze. Wyciągi z liści malin mogą powodować skurcze macicy i doprowadzić do poronień. Nawet drugi trymestr to może być za wcześnie na wprowadzenie do rytuałów kobiet ciężarnych herbaty z liści malin.

Herbata z liści malin przed porodem

Liście malin działają rozkurczowo, dlatego można pić herbatę z liści malin w końcówce ciąży. Liście malin:

  • pomagają w wywołaniu porodu,
  • skracają czas jego trwania,
  • zmiękczają szyjkę macicy,
  • przeciwdziałają porodowym komplikacjom.

Herbatę z liści malin według badań najlepiej zacząć pić w 32 tygodniu ciąży, ale najlepiej skonsultować to z lekarzem. To metoda polecana przez położne i potwierdzona naukowo oraz przede wszystkim: bezpieczna dla kobiety i dziecka. Liście malin realnie mogą ułatwiać poród.

Liście malin na bolesne miesiączki

Liście malin działają rozkurczowo i przeciwbólowo. Zawierają fragarynę, cząstkę pomagającą w regulacji skurczów mięśni miednicy. Liście malin doskonale radzą sobie z bólami miesiączkowymi. Herbata z liści malin pozwala pozbyć się napięcia w podbrzuszu i w plecach, które jest częste przy bolesnych miesiączkach. Dodatkowo liście malin łagodzą objawy PMS.

Przygotuj napar z liści malin i wypij go, gdy tylko poczujesz pierwsze objawy nadchodzącej miesiączki. Im szybciej zastosujesz liście malin, tym mniejsze szanse na jej bolesny przebieg.

Liście malin na biegunkę

Liście malin działają także przeciwbiegunkowo. Napar z liści malin potrafi skutecznie zapobiegać biegunkom. Jak działają liście malin na biegunki? Przede wszystkim zapobiegają adhezji (przyleganiu) bakterii i wirusów do ścian jelita i przewodu pokarmowego. Łagodzą w ten sposób wszelkie stany zapalne w jelitach.

Liście malin na anemię

Anemia dotyka kobiety znacznie częściej niż mężczyzn. Jest kilka powodów tego stanu: utrata żelaza z miesiączkami, ciąża i mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne kobiet. Liście malin są świetnym źródłem żelaza. Porcja do przygotowania naparu (14 g liści malin) dostarcza aż 1,8 mg żelaza. To świetny bezkaloryczny dodatek tego pierwiastka do jadłospisu. Nie zapewnisz sobie dziennego zapotrzebowania na żelazo, pijąc wyłącznie herbatę z malin (do naparu nie przechodzi całe żelazo), ale możesz w ten sposób „naturalnie suplementować żelazo”.

Liście malin żółciopędne

Herbata z liści malin ma też działanie poprawiające trawienie. Działa bardzo delikatnie żółciopędnie: pobudza woreczek do wydzielania żółci. Jest to konieczne do prawidłowego trawienia tłuszczu. Jeśli twój woreczek żółciowy nie działa do końca prawidłowo, herbata z liści malin może być wybawieniem. Wypij napar z liści malin po obfitym posiłku, a od razu poczujesz się lepiej.

Liście malin na stany zapalne jamy ustnej i gardła

Liście malin mają delikatne właściwości odkażające i przeciwbakteryjne. Picie herbaty z liści malin pozwala zachować właściwą higienę jamy ustnej.

Napar z liści malin przyda się do płukania ust i gardła, jeśli zmagasz się z:

  • aftami jamy ustnej,
  • zapaleniem gardła,
  • powiększonymi migdałkami,
  • nieprzyjemnym zapachem z ust.

Herbata z liści malin – przeciwwskazania

Pierwsze trymestry ciąży: przeciwwskazanie do picia herbaty z liści malin

Głównym przeciwwskazaniem do picia herbaty z liści malin jest ciąża, a dokładniej pierwsze trymestry ciąży. Co prawda niektóre dane naukowe dopuszczają picie 1 filiżanki herbaty z liści malin już od początku ciąży, ale lepiej nie ryzykować.

Hormonozależne nowotwory: przeciwwskazanie do picia herbaty z liści malin

Poza tym, herbaty z liści malin nie powinno się pić przy nowotworach, które są wrażliwe na estrogeny. Herbata z liści malin może zachowywać się w podobny do estrogenów sposób. Nie pij naparów z liści malin jeśli masz lub miałaś:

  • nowotwór piersi,
  • nowotwory macicy,
  • nowotwory jajników,

Mięśniaki macicy: przeciwwskazanie do picia herbaty z liści malin

Ze względu na wpływające na żeńskie hormony właściwości liści malin, nie warto ryzykować picia herbaty z liści malin przy mięśniakach macicy. To tkanka wrażliwa na zmiany hormonalne. Nie jest pewne, że picie naparów z liści malin jest zagrożeniem, ale dla pewności lepiej go unikać.

Endometrioza: przeciwwskazanie do picia herbaty z liści malin

Herbata z liści malin jest też przeciwwskazana kobietom z endometriozą. Dieta w endometriozie to dieta przeciwzapalna. Teoretycznie picie ziół i naparów powinno pomagać w endometriozie, ale musisz szczególnie zwracać uwagę na to, jakie są to zioła. Liście malin mogą zachowywać się jak estrogeny, a to może pogarszać objawy endometriozy. Lepiej nie ryzykuj.

Interakcje liści malin z lekami

Liście malin, jak większość potężnych naturalnych substancji, mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Uważaj na napary z liści malin, jeśli przyjmujesz któryś z dwóch typów leków:

  • Leki antykoagulajycje: herbata z liści malin może spowalniać krzepnięcie krwi. Jeśli stosujesz leki przeciwkrzepliwe, nie pij naparów z liści malin, bo wzmagasz ich działanie.
  • Leki przeciwcukrzycowe: herbata z liści malin może dodatkowo wzmagać ich działanie. Zaobserwowano przypadek groźnie niskiego cukru we krwi po piciu herbaty z malin u kobiety z cukrzycą ciążową. Skonsultuj pomysł picia naparów z liści malin z lekarzem, jeśli masz cukrzycę.

Zbieranie liści malin

Liście malin możesz kupić lub zebrać. Jeśli masz zamiar samemu zbierać liście malin na herbatę i napary, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  • Zbieraj młode, zielone liście bez przebarwień;
  • Wybieraj krzewy malin rosnące w czystym otoczeniu, unikaj takich rosnących niedaleko dróg szybkiego ruchu i autostrad;
  • Podążaj za właściwą procedują suszenia i przechowywania liści malin.

Liście malin: kiedy zbierać?

Liście malin zbieraj latem, gdy są soczyście zielone. Najlepszy moment na zbiory liści malin to okres od maja do sierpnia.

kiedy zbierać liście malinfot. Liście malin gotowe do zbioru/ Adobe Stock, schankz

Suszenie liści malin

Susz liście malin w zaciemnionym miejscu, by nie dopuścić do powstania przebarwień. Możesz wyłożyć liście na płaskiej powierzchni, np. blaszce do pieczenia i odstawić w zacienione i suche miejsce. Liście malin możesz też przymocować do nici lub sznurka i rozwiesić.

Herbata z liści malin -  jak zrobić?

Gdy masz już suche liście malin, zrobienie herbaty i naparu z tych liści, będzie banalnie proste. Na szklankę naparu wykorzystaj ok. 2 łyżeczki suszonych liści malin. Zalej je gorącą wodą, odstaw na ok. 10 minut do zaparzenia, a następnie wypij napar. Możesz wcześniej oddzielić liścia od naparu.

Czytaj także:
5 prozdrowotnych efektów picia pokrzywy. Wszystkie są potwierdzone naukowo
Sok z brzozy - jak go pić dla zdrowia? Potwierdzone naukowo właściwości soku z brzozy
Oto warzywa, które rujnują wątrobę nawet zdrowych osób. Ważny jest jeden szczegół

Redakcja poleca

REKLAMA