Kiedy rabarbar jest trujący? 4 sytuacje, w których lepiej unikać jedzenia rabarbaru

kiedy rabarbar jest trujący fot. Adobe Stock, karepa
Rabarbar może być trujący, ale tylko jeśli zjesz jego liście, lub masz przeciwwskazania zdrowotne do jedzenia rabarbaru. Rabarbaru nie powinno się jeść przy kamicy nerkowej (kamicy szczawianowej), atakach dny moczanowej, alergii na rabarbar i przy niektórych zaburzeniach elektrolitowych. W innych przypadkach rabarbar nie jest trujący, a wręcz bardzo zdrowy!
/ 25.05.2023 05:36
kiedy rabarbar jest trujący fot. Adobe Stock, karepa

Rabarbar jest trujący, jeśli jesz go mimo przeciwwskazań w sporych ilościach, lub jeśli sięgasz po nieodpowiednie części rabarbaru. W rabarbarze, trujące, a w zasadzie niejadalne są głównie liście.

Spis treści:

  1. Kiedy i dlaczego rabarbar jest trujący?
  2. Przeciwwskazania do jedzenia rabarbaru
  3. Skutki uboczne jedzenia rabarbaru
  4. Jak jeść rabarbar, by nie był trujący?

Kiedy i dlaczego rabarbar jest trujący?

Rabarbar (rheum rhabarbarum) jest trujący dla osób, które muszą unikać jedzenia tego warzywa z powodów zdrowotnych oraz dla wszystkich, jeśli zje się nieodpowiednią część rośliny. Za trujące uznaje się liście rabarbaru, które mają bardzo dużo szczawianów, a konkretnie kwasu szczawiowego. Rabarbar jest więc trujący w przypadku zjedzenia liści, ale nie przy zjedzeniu łodygi.

Twierdzenie, że rabarbar jest szkodliwy lub trujący zawsze, bez wyjaśnienia konkretnych przypadków, może prowadzić do dezinformacji. 

Kwas szczawiowy w mniejszych ilościach występuje też w jadalnych łodygach rabarbaru, które nie są trujące, a wręcz zdrowe. Właściwości prozdrowotne rabarbaru są bowiem szerokie.

Przeciwwskazania i potencjalnie „trujące” właściwości rabarbaru wynikają z kilku aspektów:

  • wysokiej zawartości kwasu szczawiowego,
  • wchodzenia w interakcje z lekami,
  • właściwości alergizujących w rabarbarze,
  • wysokiej zawartości potasu i innych elektrolitów.

Pamiętaj, że nie oznacza to, że rabarbar jest trujący dla każdego w takim samym stopniu. Np. osoby, które muszą ograniczać szczawiany w diecie, bardziej skorzystają na ograniczeniu rabarbaru, ale dla większości nie będzie to wada.

Przeciwwskazania do jedzenia rabarbaru

Zastanawiasz się, kto nie powinien jeść rabarbaru? Lista przeciwwskazań obejmuje: kamicę nerkową szczawianową, zaburzenia elektrolitowe i alergie na rabarbar. Poniżej dokładne wyjaśnienia poszczególnych przeciwwskazań do jedzenia rabarbaru.

Kamienie nerkowe - przeciwwskazanie do jedzenia rabarbaru

Jeśli masz skłonność do tworzenia kamieni nerkowych, a konkretniej do kamicy szczawianowej, zalecana jest dieta z ograniczeniem szczawianów. W tym przypadku odrzuca się z jadłospisu rabarbar, lub bardzo się go ogranicza. To też przeciwwskazanie do jedzenia szczawiu. Rabarbar ma sporo szczawianów w porównaniu do innych produktów. Przy skłonności do kamicy szczawianowej, dieta bogata w rabarbar może przyspieszać formowanie się kamieni nerkowych złożonych z kryształów szczawianów.

Kwas szczawiowy łączy się z wapniem, tworząc nierozpuszczalne sole, zwane szczawianami. To mechanizm powstawania jednego typu kamieni nerkowych. Samo jedzenie produktów bogatych w szczawiany (w tym rabarbaru) to jednak niejedyna przyczyna powstawania kamieni nerkowych.

Problemy ze stawami - wskazanie do ograniczenia rabarbaru

Rabarbar nie jest warzywem rujnującym stawy, ale przez wysoką zawartość kwasu szczawiowego może wpływać na metabolizm puryn, co jest kluczowe w dnie moczanowej. W pierwszej fazie diety w dnie moczanowej, tzw. fazie ataku dny, nie zaleca się jedzenia rabarbaru i innych produktów bogatych w kwas szczawiowy.

Dieta ubogopotasowa - przeciwwskazanie do jedzenia rabarbaru

Rabarbar jest bogaty w elektrolity (np. potas, magnez, wapń) i dla większości osób to jego duża zaleta. Osoby z poleceniem stosowania diety ubogopotasowej być może będą musiały zrezygnować z jedzenia rabarbaru, lub mocno go ograniczyć właśnie przez elektrolity w nim obecne. Jeśli masz wysoki potas, jedz rabarbar w niewielkich ilościach, jako dodatek smakowy. Unikaj kompotu z rabarbaru, dżemów rabarbarowych i ciast z dużą ilością rabarbaru.

Alergia na rabarbar - przeciwwskazanie do jego jedzenia

Alergia na rabarbar nie jest częsta, ale może się przytrafić i jest oczywistym przeciwwskazaniem do jedzenia rabarbaru.

Objawy alergii na rabarbar to: łzawienie oczu, puchnięcie ust, wysypka, albo dolegliwości ze strony układu pokarmowego po zjedzeniu rabarbaru. Alergia na rabarbar jest krzyżowo powiązana z alergią na szczaw, kaszę gryczaną i rdestowiec japoński.

rabarbar przeciwwskazania
fot. Przeciwwskazania do jedzenia rabarbaru/ Adobe Stock, Øyvind

Skutki uboczne jedzenia rabarbaru

Skutki uboczne jedzenia rabarbaru mogą być bardzo różnorodne i obejmować wiele układów. Jeśli podejrzewasz, że źle reagujesz na rabarbar, najlepiej go odstawić i zaobserwować swój organizm. Wśród możliwych skutków ubocznych jedzenia rabarbaru wyróżnia się:

  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka, zgaga. Zazwyczaj pojawiają się po zjedzeniu bardzo znacznych ilości rabarbaru.
  • Reakcje alergiczne: świąd skóry, wysypka, opuchlizna, pokrzywka, obrzęki okolicy ust i gardła.
  • Ataki dny moczanowej: bóle stawów, opuchlizna okolicy stawów, złe samopoczucie. Zazwyczaj niezwiązane jedynie z jedzeniem rabarbaru, ale może współwystępować.

Jak jeść rabarbar, by nie był trujący?

Rabarbar nie jest trujący, można jeść go nawet na surowo! Mamy jednak kilka wskazówek, by ograniczyć skutki uboczne i potencjalnie niekorzystne efekty jedzenia rabarbaru:

  • Nie jedz liści rabarbaru, są niejadalne. Jedz jedynie łodygi rabarbaru.
  • Łącz rabarbar z nabiałem, który pochłania część jonów szczawianowych. Przygotuj np. fit ciasta z rabarbarem.
  • Unikaj jedzenia rabarbaru w przypadku ataku dny moczanowej i innych przeciwwskazań.
  • Obierz rabarbar, by pozbyć się skórki, która zawiera sporo szczawianów.

Czytaj także:
Kto nie powinien pić naparów z czystka? Przeciwwskazania są rzadkie, ale występują
Awokado to superfood, ale nie każdemu służy. Kto nie powinien jeść awokado?
Szkodliwość imbiru. Kto nie powinien stosować imbiru i czy można go pić codziennie?

Redakcja poleca

REKLAMA