Świeże i surowe warzywa i owoce nie podnoszą raczej ciśnienia krwi. Problem dla nadciśnieniowców stanowią warzywa kiszone i marynowane, które zawierają dużo soli. Ciśnienie podnoszą też owoce kandyzowane i suszone bogate we fruktozę. Niektóre owoce i warzywa zawierają też sporo sodu naturalnie i warto ograniczać je w pewnym stopniu z tego powodu. Sprawdź listę warzyw i owoców, które mogą podnieść ciśnienie krwi.
Spis treści:
- Jak warzywa i owoce wpływają na ciśnienie?
- Jakie warzywa i owoce podnoszą ciśnienie krwi?
- Warzywa i owoce o wysokiej zawartości sodu
- Warzywa i owoce, żeby podbić ciśnienie?
Jak warzywa i owoce wpływają na ciśnienie?
Świeże i nieprzetworzone warzywa i owoce są ogólnie produktami bardzo polecanymi przy nadciśnieniu. W skrócie mówiąc: większość świeżych warzyw i owoców wręcz obniża ciśnienie. To one stanowią podstawę diety DASH, najzdrowszej diety na nadciśnienie, która jest połączeniem diety śródziemnomorskiej z zaleceniami ograniczania sodu. Warzywa i owoce dobrze wpływają na nadciśnienie przez to, że:
- Zawierają sporo obniżającego ciśnienie potasu.
- Nie zawierają naturalnie dużo sodu, który ma zdolność podnoszenia ciśnienia.
- Składają się w większości z wody, która pomaga w regulacji ciśnienia krwi.
- Dostarczają zdrowego błonnika.
Jest jednak kilka wyjątków i produktów z grupy warzyw i owoców, które mogą podbijać ciśnienie krwi. Robią to głównie z trzech powodów:
- Są przetworzone i dodano do nich sól (np. kiszonki, warzywa z solanki, warzywa marynowane).
- Naturalnie zawierają więcej sodu, niż potasu.
- Są bardzo bogatym źródłem fruktozy, która może podnosić ciśnienie krwi.
Jakie warzywa i owoce podnoszą ciśnienie krwi?
Warzywa i owoce, które podnoszą ciśnienie krwi, to przede wszystkim wszystkie produkty, do których dodano sól. To właśnie sól i sód (składnik soli) są odpowiedzialne za podbijanie ciśnienia w największym stopniu.
Czy ogórki kiszone (i inne kiszonki) podnoszą ciśnienie?
Kiszonki są zdrowe i są naturalnymi probiotykami, ale osoby z nadciśnieniem muszą je ograniczać. Problemem jest właśnie spora zawartość soli w produktach kiszonych:
- kiszonych ogórkach,
- kiszonej kapuście,
- kiszonych grzybach,
- kiszonych burakach,
- kimchi,
- kiszonych kalafiorach.
Wszystkie kiszonki podnoszą więc ciśnienie. Trzeba jeść je z umiarem.
fot. Warzywa kiszone i marynowane podnoszą ciśnienie krwi/Adobe Stock, New Africa
Soki z kiszonek podnoszą ciśnienie
Jeśli martwisz się o wysokie ciśnienie, wystrzegaj się szczególnie soków z kiszonek: soku z kiszonych ogórków, soku z kiszonych buraków i soku z kiszonej kapusty. Pije się je czasem dla zdrowia, ale nadciśnieniowcy powinni ich unikać. Zalety soków i solanek z kiszonek są mniejsze, niż ryzyko zdrowotne związane z dodatkowym spożyciem soli przez nadciśnieniowców. Dla dobra ciśnienia nie powinno się tez przesadzać z ilością spożywanego dla zdrowia zakwasu buraczanego.
fot. Soki z kiszonek i zakwasy są zdrowe, ale nie dla osób z nadciśnieniem/ Adobe Stock, WavebreakMediaMicro
Kandyzowane owoce podnoszą ciśnienie krwi
Są pewne dowody naukowe na to, że do podwyższania ciśnienia krwi przyczynia się też żywność bogata we fruktozę. Wspomina się o tym rzadziej niż o soli, ale ten czynnik też może mieć duże znaczenie.
Fruktoza obniża produkcję tlenku azotu (NO), który relaksuje żyły i tętnice. Można więc powiedzieć, że fruktoza zmusza układ krwionośny od zaciskania się, a tym samym podwyższa ciśnienie krwi.
Żywność bogata we fruktozę zwiększa też stężenie kwasu moczowego. Fruktoza powoduje „zatrzymanie” soli przez nerki, a to bezpośrednio podwyższa ciśnienie krwi. Z tego powodu produkty bogate we fruktozę muszą być też ograniczane w diecie na dnę moczanową.
Nie oznacza to jednak, że trzeba całkiem wystrzegać się owoców (wszystkie zawierają pewne ilości fruktozy). Unikaj po prostu żywności dosładzanej fruktozą i cukrem.
Z uwagi na zawartość fruktozy, ciśnienie mogą podnosić:
- kandyzowane owoce: pomarańcze, wiśnie, skórka pomarańczowa i inne;
- suszone owoce będące skoncentrowanym źródłem naturalnych cukrów: rodzynki, daktyle, suszone banany, chipsy jabłkowe;
- owoce z syropu cukrowego (sprzedawane często w puszkach): brzoskwinie, ananasy i inne;
- soki owocowe pite w nadmiarze (nawet te świeżo wyciskane).
W skrajnych przypadkach, gdy musisz bardzo wystrzegać się wszelkich produktów mających najmniejszy potencjał podnoszący ciśnienie we krwi, możesz sięgać po owoce dozwolone w cukrzycy. To owoce, które mają najmniej cukru i fruktozy ze wszystkich.
fot. Kandyzowane owoce podnoszą ciśnienie krwi przez wysoką zawartość fruktozy/ Adobe Stock, whitestorm
Przetworzone, smażone (i solone) warzywa podnoszą ciśnienie krwi
Mówiąc o warzywach podnoszących ciśnienie krwi, trzeba wspomnieć też przede wszystkim o warzywach przetworzonych. Wiesz przecież, że frytki to nie sałatka, ale warto dodatkowo podkreślić, że posolone i smażone produkty roślinne mogą bardzo podnosić ciśnienie. Traktuj je na równi z fast foodami.
Unikaj:
- warzyw i owoców smażonych w głębokim tłuszczu,
- warzyw panierowanych,
- past warzywnych z wysoką zawartością soli,
- warzyw w słonych sosach.
fot. Nie wszystkie warzywa są zdrowe - te solone i panierowane podnoszą ciśnienie/ Adobe Stock, JoannaTkaczuk
Warzywa z puszek i solanek mogą podnosić ciśnienie krwi
Kolejną grupą warzyw podnoszących ciśnienie krwi, są warzywa kupowane w solankach. Dokładnie czytaj etykietę i sprawdź, ile soli jest w warzywach, które zamierzasz kupić. Zwracaj szczególną uwagę na warzywa marynowane sprzedawane w puszkach i słoikach:
- fasolkę szparagową w słoiku,
- gotowaną marchewkę w słoiku,
- marynowaną paprykę,
- marynowane grzyby,
- marynowaną kukurydzę,
- groszek w puszkach i słoikach,
- oliwki.
Właśnie z powodu zawartości soli niektórzy zastanawiają się, czy oliwki są zdrowe. Faktycznie, pod względem nadciśnienia trzeba jeść je z umiarem.
fot. Marynowane warzywa podnoszą ciśnienie/ Adobe Stock, www.daniloarts.com
Soki warzywne i gotowe zupy podnoszą ciśnienie krwi
Jeśli kupujesz gotowe zupy warzywne, musisz liczyć się z tym, że zawierają zazwyczaj sporo soli. Wiele takich produktów ma prosty skład i od czasu do czasu mogą one zaspokoić głód w dzień, gdy nie masz czasu gotować. Jeśli masz nadciśnienie, warto sprawdzić zawsze, ile soli dostarcza dana zupa warzywna i wybrać taką, która ma jej najmniej. Taka informacja musi być umieszczona w tabeli na etykiecie produktu.
fot. Gotowe zupy warzywne i sosy podnoszą ciśnienie/ Adobe Stock, jakartatravel
Warzywa i owoce o wysokiej zawartości sodu
Niektóre warzywa i owoce zawierają też trochę sodu naturalnie, nie w dodanej do nich soli. Nie są to jednak ilości porównywalne z warzywami, do których dodano sól. Nawet osoby z nadciśnieniem nie muszą całkiem unikać takich warzyw. Wystarczy orientować się, o jakich produktach mowa i unikać np. wypijania dużej ilości soków z danych warzyw. To właśnie z tego powodu sok z selera naciowego może szkodzić nadciśnieniowcom, jeśli jest pity w nadmiarze.
Najważniejszy jest stosunek sodu do potasu w danym produkcie. Jeśli potasu jest więcej niż sodu, dane warzywo lub owoc ma działanie pozytywne na ciśnienie krwi i będzie polecane do spożycia. Dotyczy to zdecydowanej większości warzyw i owoców.
Warzywa i owoce bogate naturalnie w sód to:
- seler - 86 mg sodu/ 100 g
- marchewka - 69 mg sodu/ 100 g
- seler naciowy - 62 mg sodu/ 100 g
- suszone pomidory - 266 mg/ 100 g
- boćwina - 226 mg sodu/ 100 g
- karczochy - 94 mg sodu/ 100 g
- szpinak - 83 mg sodu/ 100 g
- kapusta pak choi - 65 mg sodu/ 100 g
Warzywa i owoce bogate w sód przez dodatek soli:
- ogórki konserwowe - 1208 mg sodu/ 100 g
- oliwki - 735 mg sodu/ 100 g
- kapusta kiszona - 661 mg/ 100 g
Warzywa i owoce, żeby podbić ciśnienie?
Wiele osób może szukać informacji o owocach i warzywach podnoszących ciśnienie krwi nie ze względu na to, że mają nadciśnienie i chcą ich unikać. Mogą szukać informacji odwrotnych: co jeść, by podbić ciśnienie krwi.
Jeśli masz zbyt niskie ciśnienie krwi, możesz chcieć je podwyższyć, spożywając niektóre warzywa lub owoce. Nie jest to najlepszy pomysł. Nawet jeśli cierpisz na niedociśnienie, wymienione warzywa i owoce nie pomogą.
Nie powinnaś też specjalnie zwiększać spożycia soli na własną rękę, kierując się ciągiem myśli: „skoro przy nadciśnieniu trzeba ograniczać sól, jedzenie soli w większych ilościach, może pomóc mi podwyższyć ciśnienie". To nieprawidłowe myślenie.
Ewentualne modyfikacje w zaleceniach spożycia soli powinien przeprowadzić lekarz. Nadmiar soli szkodzi, powodując nie tylko nadciśnienie, ale też inne poważne problemy zdrowotne. Wszyscy powinni go unikać.
Źródła:
Czytaj także:
Czosnek obniża ciśnienie krwi skuteczniej niż niektóre leki. Jak go stosować?
Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi. Jak poradzić sobie z wysokim ciśnieniem bez leków?
Czy częste mierzenie ciśnienia jest szkodliwe? Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia