Poznaj 8 skutecznych rad, jak pobudzić spalanie tłuszczu!

Regularnie ćwiczysz, przestrzegasz dietę, a mimo to nie możesz schudnąć i waga ani drgnie? Wspomóż metabolizm tkanki tłuszczowej! Podpowiadamy, co powinnaś zmienić w swoim codziennym życiu, by szybciej spalić tłuszcz nagromadzony w twoim ciele! Raz na zawsze!
szczupła kobieta fot. Adobe Stock

Czasami sama dieta i aktywność fizyczna nie wystarczą, by zacząć tracić nadprogramowe kilogramy. Organizmy niektórych z nas potrzebują dodatkowego bodźca, by ruszyć do walki z nagromadzonym w ciele tłuszczem. Jak przyspieszyć jego spalanie? Podpowiadamy!

8 sposobów, jak pobudzić spalanie tłuszczu

1. Odżywiaj się regularnie

Jedz 5 posiłków dziennie, co 3 godziny, zawsze o stałych porach. Badania wykazały, że osoby które dostarczają organizmowi 1100 kalorii dziennie w dwóch posiłkach, chudną wolniej, niż te, które tę samą ilość kalorii rozkładają na 4-5 posiłków. Pomiędzy posiłkami nie podjadaj – dozwolona jest tylko woda i herbata.

2. Uważaj na głód i kortyzol

Jeżeli przez wiele godzin nie dostarczasz organizmowi energii, przestawia się na tryb oszczędzania. Dostaje sygnał, że może mu nie wystarczyć energii, rozpoczyna więc magazynowanie paliwa w postaci tłuszczu. Poza tym, kiedy jesteś głodna, wydziela się kortyzol – hormon, który powoduje obniżenie zdolności organizmu do spalania tłuszczu.

3. Podkręć termogenezę

Po zjedzeniu posiłku i po treningu w organizmie wytwarzane jest ciepło. Przyspiesza się bicie serca, podnosi się ciśnienie, organizm zużywa energię. Zjawisko to nazywa się termogenezą. Jeśli ją podkręcisz, szybciej spalisz tkankę tłuszczową. Jak to zrobić? Jedz białko – żeby je strawić, organizm musi wykonać największą pracę.

4. Ćwicz co najmniej przez 30 minut

Nic nie przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej tak dobrze, jak ruch. Najlepsze są ćwiczenia aerobowe, długotrwałe i interwałowe, które angażują wiele mięśni – np. aerobik, jazda na rowerze, bieganie. Ważne jest, żeby trening trwał ponad 30 minut. Na początku mięśnie spalają glikogen, dopiero po 30 minutach zaczynają czerpać energię ze zmagazynowanego w ciele tłuszczu.

5. Skorzystaj z fat burnerów

Termogenezę nakręcają 2 hormony – noradrenalina i tyroksyna. Istnieją naturalne substancje, które mają podobne działanie. Termogenikami są synefryna i flawonoidy z owoców cytrusowych, EGCG (flawonoid zawarty w zielonej herbacie), kofeina, a także ekstrakty z imbiru, pieprzu tureckiego, kakao i malin. Wyciągi z tych składników są zawarte w suplementach, które legalnie można kupić w Unii Europejskiej.

6. Bez grama tłuszczu

Oprócz termogeników, możesz sięgnąć też po substancje, które ułatwiają spalanie tłuszczu, ale mają inne działanie. Najpopularniejsze z nich to:

  • CLA (czyli sprzężony kwas linolowy) – pobudza geny do produkcji białek zaangażowanych w rozpad i spalanie tłuszczu. Jest także antyoksydantem i substancją pomocną w walce z cellulitem.
  • L-karnityna – występuje naturalnie w organizmie. Bez niej niemożliwe jest spalanie tłuszczu, ponieważ wiąże kwasy tłuszczowe i transportuje je do mitochondriów, co warunkuje ich spalanie.
  • HCA, czyli wyciąg z garcinii cambodgi – hamuje przemianę węglowodanów w tłuszcze. Chroni mięśnie przed spalaniem, a także zmniejsza apetyt na słodycze.

7. Spalaj tłuszcz, nie mięśnie

Jeśli intensywnie ćwiczysz, a stosujesz niewłaściwą dietę, zamiast tłuszczu możesz spalać mięśnie. Aby temu zapobiec, 2 godziny przed treningiem zjedz posiłek, który w 80% będzie się składał z białka i w 20% z węglowodanów. Białko i węglowodany hamują rozpad mięśni podczas pracy. Podobny posiłek zjedz godzinę po treningu.

8. Kupuj tylko legalne produkty

Preparaty niewiadomego pochodzenia mogą zawierać związki niebezpieczne dla zdrowia np. efedrynę. Pobudzają one układ sercowo-naczyniowy i nerwowy, możesz więc po nich odczuwać niepokój. Jeśli masz kłopoty z układem krążenia, mogą spowodować nadciśnienie.

Dowiedz się więcej o spalaniu tłuszczu: Czy tabletki na spalanie tłuszczu są bezpieczne?
10 produktów spalających tłuszcz
Ile kalorii spalasz w trakcie biegania?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (14)
/3 tygodnie temu
Jedna wielka ściema! Nie wiem kto to pisał, ale widać, że nie ma zielonego pojęcia o jakimkolwiek spalaniu tłuszczu. Ćwicz 30 minut- a jak pocwiczę 28 to nic nie spalę? Gdyby spalaczw tłuszczu działały, to nikt nie musiałby się odchudzać. Wielkie brednie! Aż oczy bolą
/rok temu
Posiłek, który w 80% będzie się składał z białka i w 20% z węglowodanów to chyba tylko porcja odżywki białkowej bo nawet piersi kurczaka mają 24 gr białka.
/2 lata temu
ku7w4 je8ane automatyczne filmy,
POKAŻ KOMENTARZE (11)