trening fot. Adobe Stock

Co jeść przed treningiem? Poradnik

To, co jesz przed wysiłkiem fizycznym, ma kluczowe znaczenie dla twojej wydolności i wytrzymałości podczas ćwiczeń. Odpowiednie posiłki przed treningiem sprawią, że spalisz więcej tłuszczu, a trening będzie bardziej wydajny. Trenujesz – zobacz, co jeść!
Małgorzata Germak / 21.06.2018 14:00
trening fot. Adobe Stock

Regularna aktywność fizyczna wymaga odpowiedniej, zbilansowanej diety. Dzięki niej trening będzie efektywny, ty będziesz mieć więcej siły, a twój organizm stanie się bardziej wydajny. Szczególnie ważne jest to, co jeszcze przed treningiem. Jeśli chcesz mieć pewność, że nie popełniasz błędów, zobacz przykładowe pomysły na posiłki przedtreningowe.

Białko przed czy po treningu? Dowiedz się, kiedy je zażywać i co to daje!

Pory posiłków przed ćwiczeniami

Optymalna pora na jedzenie przed ćwiczeniami to 2-4 godziny przed treningiem, gdyż jest to najlepszy czas na strawienie pokarmu. Jednak przestrzeganie pór posiłków jest zależne od planu dnia i godzin, w których się trenuje.

Stwierdzono, że wydolność podczas ćwiczeń trwających 35-40 minut, o intensywności od umiarkowanej do wysokiej, poprawia się po zjedzeniu niskotłuszczowego posiłku o umiarkowanie wysokiej zawartości węglowodanów.
Testowani ochotnicy byli w stanie biec znacznie dłużej niż ci, którzy zjedli posiłek więcej niż 4 godziny przed testem. Jeśli pozostawisz zbyt długi odstęp pomiędzy posiłkiem i treningiem, grozi ci hipoglikemia (zbyt niski poziom glukozy we krwi), która na pewno obniży twoją wydolność.

Co jeść przed treningiem?

Najlepsze przed treningiem są produkty o niskim indeksie glikemicznym. Dostarczają one bowiem energii na cały czas ćwiczeń. Sportowcy spalają więcej tłuszczów podczas ćwiczeń, jeśli wcześniej zjedli posiłek o niskim indeksie glikemicznym.  Mogą nim być, np.: płatki z otrębami lub owoce i mleko. To lepsze niż spożycie posiłku o wysokim indeksie glikemicznym – płatków kukurydzianych, białego pieczywa, dżemu i napoju sportowego. Przed ćwiczeniami pamiętaj więc o produktach o niskim indeksie glikemicznym, które powoli będą uwalniały się do krwi.

Przykładowe posiłki przed ćwiczeniami:

  • kanapka / bułka / bajgle / tortilla z kurczakiem lub rybą, serem, jajkiem albo masłem orzechowym i sałatką,
  • ziemniaki w mundurku z fasolką, serem, tuńczykiem, sałatką colesław albo z kurczakiem,
  • spaghetti z sosem pomidorowym, serem i warzywami,
  • kurczak z ryżem i sałatką,
  • ryby i placki ziemniaczane.

Pamiętaj aby spożywać je w przedziale czasowym 2-4 godziny przed treningiem.

Jednak gdy nie masz 2 godzin czasu, a chciałbyś ćwiczyć rano, najlepiej zjeść wtedy coś naprawdę lekkiego, np.:

  • koktajl mleczny,
  • jogurt,
  • lub po prostu wypić rozcieńczony sok owocowy.

Codzienna dieta

Najlepiej codziennie myśleć o komponowaniu zbilansowanego menu. Produkty o niskim IG sprawdzą się nie tylko przed treningiem, ale ogólnie. Jeśli będziesz je jeść, rozkładając na 4-6 małych posiłków, unikniesz skoków poziomu cukru we krwi, nakręcisz metabolizm i szybciej zobaczysz efekty ćwiczeń. Poza tym regularne posiłki o niskim IG pomogą kontrolować apetyt oraz ułatwiają osiągnięcie prawidłowej wagi.

To też może cię zainteresować:Ćwiczysz, a nie widzisz efektów? Podpowiadamy, co jeść po treningu!Hit! 10 propozycji dietetycznych obiadów. Najlepsze przepisy na niskokaloryczne obiady!