Glukoza – co to jest i jakie ma znaczenie

Najważniejsze informacje o glukozie, czyli cukrze prostym, którego potrzebuje twoje ciało.
Ewa Cwil / 16.03.2017 11:12
Glukoza – co to jest i jakie ma znaczenie fot. fotolia

Glukoza to cukier najłatwiej przyswajany przez człowieka i magazynowany w jego organizmie pod postacią glikogenu w mięśniach i wątrobie.

Co to jest glukoza

Jest to cukier prosty (czyli monosacharyd), powszechnie występujący w naturze samodzielnie (np. we krwi i owocach) ale i w postaci związków złożonych, zwanych węglowodanami (skrobia, celuloza). Stanowi źródło energii dla ludzkiego organizmu, który wytwarza ją z cukrów złożonych, ale też białek i tłuszczów dostarczanych mu z pożywieniem.

Jak rozpoznać objawy nietolerancji glukozy?

Wzór glukozy

Cząsteczka glukozy składa się z 6 atomów węgla, 6 atomów tlenu i 12 atomów wodoru. Wzór chemiczny glukozy to: C6H12O6. Glukoza jest bezbarwną,  krystaliczna substancją o słodkim smaku. Z łatwością rozpuszcza się w wodzie.  Identyczny wzór chemiczny i właściwości ma dekstroza, choć nieco inaczej układają się w niej atomy (jest izomerem glukozy).

Co oznacza glukoza w moczu ciężarnej?

Glukoza spożywcza

Glukozę spożywczą (to po prostu glukoza) można kupić w aptece lub sklepach spożywczych. Tą z apteki uznaje się za lepiej oczyszczoną, ale w smaku różnicy nie ma. Można nią zastępować cukier stołowy (sacharoza), który jest dwucukrem łączącym  cukry proste: glukozę i fruktozę.

Normy glukozy (cukru) we krwi

Odpowiedni poziom glukozy we krwi świadczy o zdrowiu. Warto wiedzieć, że jej poziom w naturalny sposób rośnie po posiłku, a następnie spada.
Poziom glukozy we krwi bada się często na czczo (nazwa badania: glukoza na czczo). Gdy jest podwyższony, sugeruje inne choroby: cukrzycę (ale też zespół Cushinga czy nadczynność tarczycy), a gdy za niski –  m.in. niedoczynność tarczycy lub przysadki.
Prawidłowa wartość glukozy na czczo wynosi od 70 do 99 mg/dL.

Co oznacza nieprawidłowy poziom cukru we krwi?

Na czym polega test obciążenia glukozą?

Jest to badanie, które wykonuje się w przypadku stwierdzenia nieprawidłowego poziomu cukru we krwi. Rutynowo wykonuje się je u kobiet w ciąży (w celu wykrycia cukrzycy ciążowej).

Polega ono na trzykrotnym pobraniu krwi i zbadaniu w tych próbkach poziomu cukru. Pierwszy raz krew pobiera się po przyjściu pacjenta do przychodni. Następnie podaje mu się 75 g glukozy rozpuszczonej w ok 250 ml wody. Kolejne pobierania krwi następują w godzinę i dwie po przyjęciu glukozy. Zatem na całe badanie należy przeznaczyć minimum 2 godziny.

Wyniki na poziomie 140-199 mg/dL sugerują stan przedcukrzycowy.

Poziom glukozy we krwi 200 mg/dL i więcej w drugiej godzinie świadczy o cukrzycy. Cukrzycę potwierdza też obecność glukozy w moczu, choć równie dobrze świadczyć może o zaburzeniach w funkcjonowaniu nerek.

Test obciążenia glukozą nie tylko dla ciężarnych! Kiedy jeszcze warto go zrobić?

Czy glukoza jest dobra na kaca?

Badania tego nie potwierdzają. Idealne będzie połączenie wody i mikroelementów. Żeby zadziałało najskuteczniej trzeba zastosować kroplówkę z soli fizjologicznej. Taki zabieg z pewnością poprawi samopoczucie  po zakrapianej nocy, ale na powrót organizmu do pełnej formy i tak trzeba czekać (aż organizm zmetabolizuje, czyli zneutralizuje alkohol). Woda i mikroelementy uzupełnią jedynie niedobory, które powstają wskutek przedawkowania alkoholu.

Jak glukoza wpływa na kaca? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/23.03.2017 09:40
Warto robić profilaktyczne badania. Zawsze jak zauważymy coś niepokojącego lepiej udać się do lekarza. Ja ostatnio cierpiałam na bóle pleców. Znalazłam w internecie ciekawą ofertę w Lux Med. Konsultacja z fizjoterapeutą i ustalenie odpowiednich ćwiczeń poprawiły sytuację. Fajnie, że nie musiałam czekać miesiącami w kolejce. Na konsultację dostałam się z dnia na dzień.