POLECAMY

Nadczynność tarczycy gra ci na nerwach?

Nic złego się nie dzieje, a ty ciągle jesteś podminowana i masz kłopoty ze snem? Zbadaj tarczycę!
Nadczynność tarczycy gra ci na nerwach? fot. Fotolia

Nadczynność tarczycy może się wiązać z jej powiększeniem i  powstaniem na szyi charakterystycznego wola, ale może też dawać szereg pozornie niepowiązanych ze sobą objawów. Zbadanie poziomu hormonów tarczycy i TSH rozwieje wątpliwości.

Tarczycą zawiaduje mózg. Gdy dotrze do niego informacja, że we krwi jest za niskie stężenie hormonów tarczycy, przysadka mózgowa wytwarza wtedy TSH. To  hormon pobudzający tarczycę do produkcji jej własnych hormonów – tyroksyny (oznaczanej jako FT3) i trójjodotyroniny (FT4).
Jeśli we krwi mamy zbyt duże stężenie tych hormonów, wówczas spada produkcja TSH. Tarczyca powinna wtedy zwolnić  obroty. Czasem jednak tak się nie dzieje... A gdy we krwi krąży za dużo FT3 i FT4, mamy nadczynność tarczycy.

Objawy nadczynności tarczycy

W skrócie można powiedzieć, że objawy nadczynności tarczycy są przeciwieństwem tych, występujących przy niedoczynności tarczycy. Nadmiar FT3 i FT4 może powodować bowiem:

 • podwyższone ciśnienie krwi (zwłaszcza skurczowe), kołatanie serca i przyspieszone tętno;
 • nieuzasadnioną nerwowość, nadpobudliwość i niepokój;
 • łatwe męczenie się;
 • bezsenność;
 • biegunki;
 • uczucie ciągłego gorąca i pocenie się (skóra jest stale wilgotna);
 • nadwrażliwość na światło, pieczenie oczu, a nawet wytrzeszcz;
 • chudnięcie – mimo że ciągle dopisuje apetyt.

Wymienione wyżej objawy mogą – ale nie muszą – występować łącznie. Co więcej, wyraźnie dają się we znaki zazwyczaj wtedy, gdy nadczynność tarczycy jest już znaczna.

Nadczynność tarczycy tsh

By stwierdzić ewentualne odchylenia wystarczy zrobić badania krwi. Na początek oznacza się zwykle poziom TSH  (profilaktycznie warto to robić co 2–3 lata). Prawidłowe wartości TSH to zazwyczaj od 0,4 do 4,0 mIU/l (zakres może się różnić zależnie od laboratorium). Niższy poziom sugeruje nadczynność tarczycy i wymaga dodatkowej diagnostyki. Oznacza się wtedy poziom
FT3 i FT4 – wolnych frakcji tyroksyny i trójjodotyroniny

Nadczynność tarczycy normy

Przy prawidłowym zakresie TSH normy dla hormonów tarczycy to:

 • FT3 – 2,25 – 6 pmol/l (1,5 - 4 ng/l)
 • FT4 - 10-25 pmol/l (8-20ng/l)

Ale jeśli TSH jest za niskie, a FT3 i FT4 za wysokie – zapewne chodzi o nadczynność tarczycy. Przed postawieniem diagnozy lekarz może jeszcze zlecić dodatkowo sprawdzenie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych  (skrót aTPO, anty-TPO) oraz USG tarczycy.

Nadczynność tarczycy leczenie

Przy nadczynności tarczycy najczęściej stosuje się terapię radioaktywnym jodem lub lekami hamującymi syntezę hormonów tarczycy. Czasem konieczna bywa też operacja polegająca na częściowym lub całkowitym usunięciu tarczycy.

Nadczynność tarczycy dieta

W złagodzeniu objawów nadczynności tarczycy pomaga również odpowiednio dobrana dieta. Oto jej podstawowe założenia:

 • wybieraj posiłki lekkostrawne (niezbyt tłuste, gotowane i  pieczone – zamiast smażonych) – to pomoże złagodzić dolegliwości ze strony układu trawiennego;
 • jadaj chudy nabiał, ryby i drób – zawarte w nich białko zrekompensuje braki wywołane przez niewłaściwą przemianę materii;
 • niech w twoim menu znajdą się cytrusy, porzeczki, brokuły, marchew, zboża, jaja i chude mleko. Dostarczą ci wapnia oraz witamin A, C i B1 – przy nadczynności wzrasta zapotrzebowanie na te składniki.

Nadczynność tarczycy a tycie

Większość osób z nadczynnością tarczycy ma nadmiernie przyspieszony metabolizm, co w efekcie prowadzi do szybkiej utraty wagi. Leczenie nadczynności pozwoli ją spowolnić i  w końcu zahamować. Jesteś w trakcie terapii, ale nadal masz niedowagę? Zwiększ ilość węglowodanów – to podniesie kaloryczność dań i zapewni ci odpowiednią dawkę energii (a potrzebujesz jej więcej, niż osoba, która ma hormony tarczycy w normie).
Nie chodzi jednak o to, byś od tej pory żywiła się cukrem. Nadmiar węglowodanów prostych nikomu bowiem nie służy (rozregulowuje gospodarkę cukrową). Dobrym wyborem są za to węglowodany złożone – zawarte w produktach pełnoziarnistych i (w mniejszej ilości) w warzywach.

nadczynność tarczycy u mężczyzn
nadczynność tarczycy w ciąży
nadczynność tarczycy u dzieci

Kogo najczęściej dotyka ten problem?

Kłopoty z tarczycą może mieć każdy i w każdym wieku. Ale statystyki pokazują, że to zdecydowanie domena dorosłych kobiet. Nadczynność tarczycy dotyka nas aż 10 razy częściej niż mężczyzn.
Do grupy podwyższonego ryzyka należą zawłaszcza osoby, których rodzice lub rodzeństwo cierpią z powodu niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Ale nieprawidłowy poziom FT3 i FT4 może wystąpić u każdej z nas, zwłaszcza wtedy, gdy:

 • przechodzimy hormonalną burzę – np. w okresie dojrzewania, podczas ciąży, po porodzie, czy w okresie menopauzy;
 • dojdzie do zapalenia tarczycy wywołanego np. przez wirusy, bakterie, grzyby lub tzw. choroby autoimmunologiczne (układ odpornościowy niszczy lub uszkadza zdrowe komórki – rozwija się wtedy np. choroba Gravesa-Basedowa – skutkiem której jest nadczynność i charakterystyczny wytrzeszcz oczu).
   

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)