POLECAMY

Test obciążenia glukozą – nie tylko dla kobiet w ciąży

Test obciążenia glukozą to proste, niebolesne, chociaż dla wielu mało przyjemne badanie – trudno wypić kubek bardzo słodkiej wody, w dodatku na pusty żołądek. Jednak to badanie może w porę zapobiec groźnej chorobie – cukrzycy.
Test obciążenia glukozą – nie tylko dla kobiet w ciąży fot. Fotolia

Test obciążenia glukozą, inaczej krzywa cukrowa, test tolerancji glukozy lub krzywa glikemiczna to badanie, które rutynowo wykonuje się u ciężarnych, by sprawdzić, czy nie rozwija się u nich cukrzyca ciążowa. Powinny je wykonać również osoby, u których lekarz podejrzewa cukrzycę.

Test obciążenia glukozą to proste, niebolesne, chociaż dla wielu mało przyjemne badanie – trudno wypić kubek bardzo słodkiej wody, w dodatku na pusty żołądek. Jednak to badanie może w porę zapobiec groźnej chorobie – cukrzycy.

Test obciążenia glukozą, krzywa cukrowa, test tolerancji glukozy lub krzywa glikemiczna – to różne nazwy tego samego badania. Na badanie to każdy ginekolog wysyła kobiety w ciąży, by chronić dziecko przed skutkami ewentualnej cukrzycy ciążowej. Jednak o badaniu powinny pomyśleć także wszystkie osoby, u których poziom cukru we krwi na czczo jest nieco podwyższony lub jest w normie, ale lekarz podejrzewa występowanie cukrzycy.

Nietolerancja glukozy - pierwsze ostrzeżenie przed cukrzycą. Jak rozpoznać jej objawy?

Test obciążenia glukozą - poznaj normy

Doustny test obciążenia glukozą DTTG (OGTT z ang. Oral Glucose Tolerance Test), wykonuje się u osób, u których podejrzewa się cukrzycę typu 2. Na badanie należy udać się na czczo. Pielęgniarka pobiera z żyły próbkę krwi, a następnie daje do wypicia 75 g glukozy rozpuszczonej w 300 ml wody. Po upływie 2 godzin krew jest ponownie pobierana, by jeszcze raz sprawdzić poziom cukru we krwi. Chodzi o to, by sprawdzić, jak organizm poradzi sobie z tak dużą dawką cukru i czy takiemu wezwaniu sprosta wydzielająca insulinę trzustka. Podczas dwóch godzin między pobraniami trzeba odpoczywać. Dobę przed badaniem lepiej unikać intensywnego wysiłku. Nawet błaha infekcja może zafałszować wyniki.

Test obciążenia glukozą  - dlaczego 75 g glukozy?

Warunkiem uzyskania miarodajnych wyników jest wypicie przez pacjenta w ciągu zaledwie 5 minut roztworu 75 g glukozy bezwodnej rozpuszczonej w 300 ml wody. U dzieci normy są inne - 1,75g glukozy bezwodnej na kilogram masy ciała, ale nie więcej niż 75 g. Według Ekspertów Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego taki roztwór glukozy daje miarodajne wyniki.

Czy glukoza pomaga na kaca? Poznaj prawdę!

Test obciążenia glukozą – jak czytać wyniki?

Wynik jest prawidłowy, gdy poziom glukozy w 120 minucie po wypiciu roztworu wynosi poniżej 140 mg% (7,8 mmol/l)
• nietolerancja węglowodanów (czyli stan zagrożenia cukrzycą), jeżeli poziom cukru w 120 minucie wynosi od 140 do 199 mg% (7,8-11,1 mmol/l)
• cukrzycę rozpoznaje się, jeżeli stężenie glukozy w 120 minucie jest równy lub powyżej 200 mg% (11,1 mmol/l).
Normy obciążenia glukozą są stałe. Prawidłowe stężenie glukozy na czczo wynosi od 70 do 99 mg% (3,9–5,5 mmol/l).
Jeżeli  oznaczone stężenie glukozy na czczo wynosi od 100 do 125 mg% (5,6–6,9 mmol/l)., lekarz zleci ponowne badanie krzywej cukrowej. Konieczne może być m.in. sprawdzenie, jaki jest poziom cukru w moczu.

Test obciążenia glukozą w ciąży

Dla kobiety w ciąży test obciążenia glukozą jest dość uciążliwy: po pierwsze ze względu na czas trwania – najpierw pijesz roztwór glukozy, a potem czekasz 2 godziny na kolejne pobranie krwi, po drugie z powodu fatalnego smaku mikstury. W ciąży kubki smakowe są wrażliwsze i częściej zdarza się, że po wypiciu roztworu glukozy pojawiają się mdłości.

Badanie, jakim jest krzywa cukrowa, wykonuje się między 24 a 28 tygodniem ciąży. Wynik wskazuje czy ma się cukrzycę ciążową czy nie. Cukrzyca ciążowa zostaje rozpoznana wtedy, gdy, co najmniej jedna wartość w teście obciążenia glukozą jest nieprawidłowa (wynik na czczo jest poniżej 100 mg%, a więc w normie, natomiast 2 godz. po obciążeniu jest nieprawidłowy, bo przekracza 140 mg%).

Czy wiesz, jakie badania powinnaś robić regularnie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)