POLECAMY

Czy widzisz u siebie objawy niedoczynności tarczycy?

Typowo kobieca dolegliwość, która przez lata może pozostać nierozpoznana. Poznaj objawy niedoczynności tarczycy i sprawdź, czy jesteś zdrowa
Czy widzisz u siebie objawy niedoczynności tarczycy? fot. Fotolia

Problemy z tarczycą to typowo kobieca przypadłość. Na zaburzenia pracy tego gruczołu cierpimy pięć razy częściej niż mężczyźni. Najczęściej jest to właśnie kłopot z niedoczynnością tarczycy. Przeczytaj, jak rozpoznać i leczyć niedoczynność tarczycy.

Jak rozpoznać objawy niedoczynności tarczycy?

Twoją czujność powinno wzbudzić pojawienie się objawów takich jak:

Ponieważ powyższe objawy są mało charakterystyczne, często niedoczynność tarczycy przez wiele lat pozostaje niezdiagnozowana. Dlatego też wszystkie objawy chorób tarczycy powinnaś skonsultować z lekarzem specjalistą.

Jak potwierdzić niedoczynność tarczycy?

Aby potwierdzić, że gruczoł faktycznie niedomaga, potrzebne są badania. Podstawą jest określenie poziomu TSH – hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową, który jest sprzężony z hormonami tarczycy. Gdy jest go za dużo (norma: 0,4–6,0 IU/ml), prawdopodobnie mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy. Oprócz tego lekarz zleci badanie hormonów tarczycy (FT3, norma: 2,0–4,0 ng/ml i FT4, norma: 0,7–2,25 ng/100 ml. Wynik poniżej normy świadczy o niedoczynności).Dodatkowo może zaproponować USG tarczycy (określi jej wielkość), RTG (jeśli zachodzi podejrzenie, że uciska drogi oddechowe) oraz scyntygrafię (pozwala ustalić, czy tarczyca ma problem z wychwytywaniem i gromadzeniem jodu). Na podstawie wyników lekarz ustali, czy rzeczywiście masz za mało hormonów tarczycy i co spowodowało, że gruczoł niedomaga. Dopiero potem zaproponuje terapię.

Na czym polega leczenie niedoczynności tarczycy?

Leczenie farmakologiczne najlepiej wspomóc niewielkimi modyfikacjami stylu życia. Przede wszystkim warto nieco zmienić menu. W przypadku niedoczynności powinno ono ograniczyć przybieranie na wadze,
z czym boryka się wiele chorych kobiet. Oprócz tego dobrze jest zwiększyć spożycie jodu, który „podkręca” pracę tarczycy.

  • Wybieraj produkty o obniżonej zawartości tłuszczu i cholesterolu (chude mięsa i nabiał).
  • Ogranicz słodycze, wyroby cukiernicze, dania typu fast food.
  • Jedz ryby morskie (na przykład halibuta, śledzie) i owoce morza, ponieważ zawierają duże ilości jodu.
  • Pij wodę mineralną wzbogaconą o jod (co najmniej 1,5 litra dziennie).
  • Postaraj się, żeby 15 proc. spożywanych przez ciebie kalorii stanowiły potrawy bogate w białko (np. chude mięsa).

Uwaga! Bez aktywności fizycznej i tak nie odczujesz odchudzającego działania leków i diety. Jest tylko jedno „ale”: przy niedoczynności nie są wskazane ćwiczenia zmuszające mięśnie do krótkiego, ale intensywnego wysiłku. Zalecane są natomiast: bieganie, pływanie i marsz.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu Agnieszki Czechowskiej z Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 miesięcy temu
Dla mnie niedoczynność to ciągłe zmęczenie, wypadające włosy, kiepskie samopoczucie, a tycie po prostu mnie przygnębia. W moim przypadku pomogła dobrze dobrana dieta i leki. Chodzę na wizyty do endokrynologa do CMP co jakiś czas bo tam bardzo dbają o to, aby dawka leków była dostosowana potrzeb mojego organizmu