Niedoczynność tarczycy objawy fot. Fotolia

Czy widzisz u siebie objawy niedoczynności tarczycy?

Jest to typowo kobieca dolegliwość, która przez lata może pozostać nierozpoznana. Poznaj objawy niedoczynności tarczycy i sprawdź, czy jesteś zdrowa!
Marta Wilczkowska / 13.08.2015 07:00 / aktualizacja: 11.06.2019 09:29
Niedoczynność tarczycy objawy fot. Fotolia

Problemy z tarczycą to typowo kobieca przypadłość. Na zaburzenia pracy tego gruczołu cierpimy pięć razy częściej niż mężczyźni. Najczęściej jest to właśnie kłopot z niedoczynnością tarczycy. Przeczytaj, jak ją rozpoznać.

Niedoczynność tarczycy:

Jak rozpoznać objawy niedoczynności tarczycy?

Twoją czujność powinno wzbudzić pojawienie się symptomów związanych z wyglądem skóry, włosów i paznokci oraz sygnałami ze strony psychiki.

Objawy skórne:

 • sucha skóra,
 • blada i zimna skóra,
 • skóra może się łuszczyć, np. na kolanach i łokciach,
 • suche, szorstkie włosy,
 • łamliwe paznokcie.

Objawy psychiczne:

 • ciągłe zmęczenie,
 • pogorszenie nastroju,
 • upośledzenie pamięci,
 • zaburzenia intelektualne,
 • zaburzenia koncentracji,
 • senność,
 • spadek libido.

Pozostałe objawy:

Uwaga! Powyższe objawy są mało charakterystyczne, często niedoczynność tarczycy przez wiele lat pozostaje więc niezdiagnozowana. Dlatego też wszystkie objawy chorób tarczycy powinnaś skonsultować z lekarzem specjalistą.

niedoczynność tarczycy

fot. Adobe Stock

Jak potwierdzić niedoczynność tarczycy?

Do zdiagnozowania niedoczynności potrzebne są badania. Jakie?

Podstawą jest określenie poziomu TSH – hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową, który jest sprzężony z hormonami tarczycy. Gdy jest go za dużo (norma to 0,4–6,0 IU/ml), prawdopodobnie mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy.

Oprócz tego lekarz zleci badanie hormonów tarczycy (FT3, norma: 2,0–4,0 ng/ml i FT4, norma: 0,7–2,25 ng/100 ml; wynik poniżej normy świadczy o niedoczynności).

Dodatkowo może zaproponować:

 • USG tarczycy (określi jej wielkość),
 • RTG (jeśli zachodzi podejrzenie, że uciska drogi oddechowe),
 • scyntygrafię (pozwala ustalić, czy tarczyca ma problem z wychwytywaniem i gromadzeniem jodu).

Na podstawie wyników lekarz ustali, czy rzeczywiście masz za mało hormonów tarczycy i co spowodowało, że gruczoł niedomaga. Dopiero potem zaproponuje terapię.

Szukasz nowych butów i nie chcesz przepłacać? Sprawdź oferty na stronie Eastend kupony rabatowe

niedoczynność tarczycy diagnostyka

fot. Paulina Ciok

Warto też dodać, że możemy mówić o objawach niedoczynności tarczycy pełnoobjawowych i utajonych. Czym charakteryzują się te drugie?

Upraszczając, w pełnoobjawowej niedoczynności tarczycy poziom TSH jest znacznie podwyższony. Jeśli poziom TSH jest nieznacznie powyżej normy (> 4 mIU/l), stężenie obwodowych hormonów tarczycy jest prawidłowe i nie obserwuje się żadnych objawów niedoczynności tarczycy, mówimy o subklinicznej niedoczynności tarczycy. Stan taki jest dość często spotykany w populacji, a częstość rośnie wraz z wiekiem 
– wyjaśnia nam dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz, dermatolog, wenerolog w Centrum Medycznym Damiana.

Na czym polega leczenie niedoczynności tarczycy?

Leczenie farmakologiczne niedoczynności najlepiej wspomóc niewielkimi modyfikacjami stylu życia. Przede wszystkim warto nieco zmienić menu. W przypadku niedoczynności powinno ono ograniczyć przybieranie na wadze, z czym boryka się wiele chorych kobiet.

Oprócz tego dobrze jest zwiększyć spożycie jodu, który „podkręca” pracę tarczycy.

 • Wybieraj produkty o obniżonej zawartości tłuszczu i cholesterolu (chude mięsa i nabiał).
 • Ogranicz słodycze, wyroby cukiernicze, dania typu fast food.
 • Jedz ryby morskie (na przykład halibuta, śledzie) i owoce morza, ponieważ zawierają duże ilości jodu.
 • Pij wodę mineralną wzbogaconą o jod (co najmniej 1,5 litra dziennie).
 • Postaraj się, żeby 15% spożywanych przez ciebie kalorii stanowiły potrawy bogate w białko (np. chude mięsa).

Uwaga! Bez aktywności fizycznej i tak nie odczujesz odchudzającego działania leków i diety. Jest tylko jedno „ale”: przy niedoczynności nie są wskazane ćwiczenia zmuszające mięśnie do krótkiego, ale intensywnego wysiłku. Zalecane są natomiast: bieganie, pływanie i marsz.

Zobacz też:
Czy niedoczynność tarczycy uniemożliwia odchudzanie?
Dieta przy niedoczynności tarczycy

Na podstawie artykułu Agnieszki Czechowskiej z Pani Domu.

Członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, International Dermoscopy Society oraz International Trichoscopy Society.
Małgorzata Marcinkiewicz
Dr n. med.
Małgorzata Marcinkiewicz
dermatolog, wenerolog, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej
Członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, International Dermoscopy Society oraz International Trichoscopy Society.

Absolwentka Wydziału Lekarskiego oraz Studiów Doktoranckich Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Stypendystka prestiżowego Stypendium Otto-Braun-Falco. Poza diagnostyką i leczeniem chorób skóry od kilku lat specjalizuje się w wykonywaniu zabiegów z zakresu dermatologii estetycznej. Doświadczenie i umiejętności w tej dziedzinie zdobywała na licznych kursach i szkoleniach. Ukończyła 2-letnie szkolenie z zakresu medycyny estetycznej w Międzynarodowym Centrum Kształcenia Medycyny Anti-Aging. Specjalizuje się w leczeniu trądziku różowatego, leczeniu łysienia, w problemach związanych z suchością skóry czy  łojotokowym zapaleniem skóry. Wykonuje zabiegi mające na celu poprawę wyglądu skóry, a także zmniejszenie zmarszczek, tj. przy użyciu botoksu oraz kwasu hialuronowego. Pomaga pacjentom w problemach związanych z popękanymi naczynkami przy użyciu lasera, jak również w leczeniu grzybicy skórnej. Pracuje w Centrum Medycznym Damiana

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/20.10.2017 13:22
Dla mnie niedoczynność to ciągłe zmęczenie, wypadające włosy, kiepskie samopoczucie, a tycie po prostu mnie przygnębia. W moim przypadku pomogła dobrze dobrana dieta i leki. Chodzę na wizyty do endokrynologa do CMP co jakiś czas bo tam bardzo dbają o to, aby dawka leków była dostosowana potrzeb mojego organizmu