Imiona reniferów Św. Mikołaja - po polsku i angielsku

Imiona reniferów fot. Adobe Stock
Sanie Św. Mikołaja z prezentami ciągnie 9 reniferów. Imiona reniferów to: Rudolf, Kometek, Amorek, Pyszałek, Tancerz, Błyskawiczny, Złośnik, Fircyk, Profesorek.
Edyta Liebert / 08.12.2020 13:47
Imiona reniferów fot. Adobe Stock

Zastanawiałaś się, jakie imiona noszą renifery Św. Mikołaja i ile dzielnych, rogatych pomocników ciągnie sanie z prezentami? Imiona 9 reniferów znane są już od 1823 roku. Po raz pierwszy pojawiły się w wierszu Clementa C. Moore'a, i zostały przetłumaczone z angielskiego na inne języki. 

Imiona reniferów Mikołaja - skąd je znamy

Istnienie drugoplanowych bohaterów Bożego Narodzenia, czyli reniferowego zaprzęgu Św. Mikołaja, ma swoje potwierdzenie w literaturze - opowiadaniach, nowelach i wierszach. Początkowo sanie ciągnęło 8 reniferów, a popularny Rudolf (Czerwononosy), o którym teraz powstaje najwięcej książeczek i wierszyków, dołączył do 8-osobowej kompanii 7 lat po ukazaniu się listy reniferów Św. Mikołaja w wierszu Moore'a „A Visit from St. Nicholas” (przetłumaczony na polski: „Noc wigilijna”). 

Jego akcja dzieje się w noc wigilijną - podczas głębokiego snu, gospodarz domu zrywa się z łóżka, obudzony przez podejrzany hałas dobiegający z zewnątrz. Wygląda przez okno i widzi Świętego Mikołaja, który leci saniami zaprzężonymi w osiem reniferów i jest świadkiem rozdawania przez Świętego Mikołaja prezentów. 

Wiersz o Św. Mikołaju i reniferach doczekał się 4 innych rękopisów, z czego 3 znajdują się w muzeum. Jeden z przyjaciół poety przesłał utwór do gazety „Troy Sentinel” w stanie Nowy York, gdzie został opublikowany pierwszy raz 23 grudnia 1823 roku i był drukowany do 1837 roku - wtedy dopiero Moore przyznał się do jego autorstwa.

Imiona reniferów po polsku i angielsku

  • Pyszałek (Prancer),
  • Tancerz (Dancer),
  • Kometek (Comet),
  • Amorek (Cupid),
  • Błyskawiczny (Blitzen),
  • Fircyk (Dasher),
  • Profesorek (Donner),
  • Złośnik (Vixen),
  • Rudolf Czerwononosy (Rudolph).

Kwestia tłumaczenia wiersza jest dyskusyjna po dziś dzień, dotyczy ona m.in. imion reniferów Św. Mikołaja. Jedna z opublikowanych w prasie wersji zawierała niemiecką pisownię imion reniferów Donder i Blitzen, zamiast pierwotnej holenderskiej wersji z 1823 roku: Dunder i Blixem (po polsku Swarek i Strzała, a w tłumaczeniu Pauliny Zaborek, Piorun i Błyskawica).

Nowe wydania często zawierają zmiany, które są interesują językoznawców i tłumaczy, np. angielskie słowo „ere” z wersu But I heard him exclaim ere he drove out of sight, wyszło z użycia, a oznaczało „zanim”. Teraz jest często zamieniane na nowocześniejszą wersję: „as” czyli „kiedy”. Innym przykładem jest też zmiana w publikacjach słowa „happy” na „merry” w wersie Happy Christmas to all, and to all a good-night, który kończy wiersz.

Rudolf Czerwononosy - ikona popkultury

Rzekomo jest synem Profesorka (renifer w okularach). Pierwszą opowieść o Rudolfie napisał w 1939 roku Robert L. May w formie książkowej. Była ona rozdawana dzieciom w sklepach Montgomery Ward jako dodatek do zakupów w okresie bożonarodzeniowym.  Opowieść ta tak bardzo spodobała się dzieciom, że historia Rudolfa jest „wydawana” do dziś. 

Według opowieści, Rudolf jest synem Profesorka, jednego z pierwotnie 8 reniferów Świętego Mikołaja wymienionych w wierszu. Rudolf urodził się ze świecącym czerwonym nosem, który przysparzał mu trosk i stał się obiektem docinek. Pewnego razu, noc wigilijna była tak mglista, że Św. Mikołaj „odwołał” zaprzęg i zrezygnował z podróży dookoła świata z prezentami.

Rudolf stał się członkiem zaprzęgu reniferów, dzięki rozświetlającemu mgłę czerwonemu nosowi, dlatego też często imieniu Rudolfa towarzyszy określenie „Czerwononosy” - przykładem jest popularna piosenka „Rudolph The Red-Nosed Reindeer”.

Czytaj także: Jak tłumaczyć dziecku (nie)istnienie Św. MikołajaHistoria Św. Mikołaja - kim był?Popularne przesądy religijne

Redakcja poleca

REKLAMA