POLECAMY

Czy wiesz jak mówić kulturalnie?

To jedna z pierwszych rzeczy, której człowiek uczy się w swoim życiu. Ale często zdarza się, że ludzie są źle rozumiani.
Czy wiesz jak mówić kulturalnie? fot. Czy.wieszjak.pl

Wyraźnie – przy werbalnym przekazywaniu informacji ważne jest otwieranie ust, mówienie odpowiednim tempem, nie za szybko. Gdy bełkoczesz, słuchacz nie informuje, że nie zrozumiał co drugiego zdania i domyśla się treści komunikatu.

Konkretnie – informacja bez zbędnych słów ją otaczających będzie szybciej zrozumiana i lepiej zapamiętana. Gdy za dużo mówisz, słuchacz czuje się znudzony, jego uwaga nie jest skupiona na odbiorze informacji.

Wprost – nie „owijaj w bawełnę”. Nie liczy na to, że słuchacz domyśli się, co chcesz powiedzieć. Jeśli komunikat nie zostanie wypowiedziany wprost, odbiorca może zinterpretować go na swój sposób.

Parafrazować – powtórzyć najważniejszy przekaz innymi słowami, jeśli nadawca nie jest pewien czy komunikat został zrozumiany. Wystarczy sparafrazować jedno najważniejsze zdanie, zamiast powtarzać cały komunikat.

Odpowiednio intonować – stawiaj znaki zapytania i wykrzykniki, podkreślaj najważniejsze zwroty, dziwi się, zaprzeczaj, zachwycaj. Nie mów wszystkiego jednym tonem, gdyż do znudzonego słuchacza po pewnym czasie informacja przestanie docierać.

Mówić jasno i prostym językiem – im mniej skomplikowane słowa i krótsze zdania, tym większa szansa, że komunikat zostanie zrozumiany.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)