Ciekawostki o Dniu Ziemi: od kiedy go obchodzimy, czy jest na całym świecie i gdzie po raz pierwszy go obchodzono?

dzień ziemi fot. Adobe Stock, rangizzz
Dzień Ziemi w Polsce obchodzi się od końcówki ubiegłego stulecia, jednak w naszym kraju ustanowiono go 20 lat po pierwszym Dniu Ziemi na świecie. Obchodzone w kwietniu święto jest wyjątkowym świętem planety, podczas którego mamy okazję zwiększać świadomość społeczeństwa na temat ekologii i ochrony Ziemi.
Edyta Liebert / 10.04.2024 14:54
dzień ziemi fot. Adobe Stock, rangizzz

Od 1970 obchodzi się Dzień Ziemi, któremu towarzyszą apele dotyczące dbania o przyrodę. Przeczytaj ciekawostki i fakty na temat 22 kwietnia - dlaczego ten dzień jest wyjątkowy i został wyznaczony jako święto planety.

Spis treści:

  1. Kiedy obchodzimy Dzień Ziemi?
  2. Co się robi w Dzień Ziemi?
  3. Ciekawostki o Dniu Ziemi

Kiedy obchodzimy Dzień Ziemi?

Światowy Dzień Ziemi to święto nieruchome, które na całym świecie obchodzone jest 22 kwietnia. Obecnie respektują je 192 kraje. Celem Dnia Ziemi jest zwrócenie uwagi na wyzwania związane z ekologią oraz problem nadprodukcji śmieci oraz zwiększający się stopień zanieczyszczenia środowiska.

Inicjatywa została zapoczątkowana w Ameryce na początku lat 70, a już kilka miesięcy później powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Skupia się ona przede wszystkim na ratowaniu zagrożonych gatunków oraz wprowadzaniu proekologicznych norm prawnych.

W działania związane z Dniem Ziemi angażuje się także Unia Europejska, skupiając się z kolei przede wszystkim na walce ze zmieniającym się klimatem oraz nadprodukcji zanieczyszczeń środowiskowych.

kiedy jest dzień ziemi

fot. Światowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia/Adobe Stock, lovelyday12

Co się robi w Dzień Ziemi?

Obecnie bardzo często obchodzi się Dzień Ziemi w przedszkolu, szkole i niektórych instytucjach. Dzieci chętnie angażują się w przeróżne akcje, np. symboliczne sprzątanie świata (czyli np. przestrzeni przed szkołą), natomiast dorośli oraz młodzież organizują kampanie, marsze oraz debaty na temat dbania o planetę.

Internet oraz przestrzeń publiczna pełna jest wtedy plakatów oraz prac plastycznych na Dzień Ziemi. Podczas kampanii, marszy oraz internetowych działań proekologicznych można zobaczyć mnóstwo haseł na Dzień Ziemi, które skłaniają do refleksji oraz mają na celu zwiększenie świadomości na temat ochrony środowiska.

Popularna jest także akcja "Godzina dla Ziemi", odbywająca się z kolei zawsze w ostatnią sobotę marca. Chodzi w niej o to, aby na 60 minut wyłączyć w domach światło oraz urządzenia elektryczne. W akcję angażują się także duże miasta, np. Las Vegas, które na co dzień jest mocno oświetlone. Gaśnie także np. wieża Eiffle'a. Ta symboliczna godzina ma na celu zwrócenie uwagi na problem obciążenia środowiska naturalnego technologią.

dzień ziemi ciekawostki

fot. Dzień Ziemi pomysły/Adobe Stock, tgordievskaya

Ciekawostki o Dniu Ziemi

Historia Dnia Ziemi sięga lat 70 ubiegłego wieku, natomiast w Polsce święto to zostało ustanowione 20 lat później. Oto kilka ciekawostek o tym dniu:

  • Dzień Ziemi to inicjatywa oddolna, zrodziła się w 1969 roku w wyobraźni Gaylorda Nelsona, który widział na własne oczy wyciek oleju w Santa Barbara.
  • Gaylord zaprosił do współpracy przy narodowym ruchu edukacyjnym na rzecz ochrony środowiska kongresmena Pete'a McCloskeya oraz studenta Harvardu, Denisa Hayesa. 
  • Łącznie pierwszy Dzień Ziemi był inicjowany i promowany dzięki współpracy 85 osób.
  • Dzień Ziemi stał się początkiem ruchów ekologicznych na światową skalę - to największy ruch na rzecz ochrony planety. 
  • 22 kwietnia 1970 r. na ulicach Ameryki zgromadziło się 20 mln młodzieży, głównie studentów z wypisanymi na tekturowych transparentach hasłami na Dzień Ziemi.
  • W tym dniu 1970 r. tysiące szkół zorganizowało masowe protesty przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego: wyciekom ropy, fabrykom, elektrowniom, toksycznym odpadom, pestycydom.
  • Stworzono nieformalne porozumienia między rządem a społeczeństwem: 2 grudnia 1970 roku utworzono Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA).
  • 22 kwietnia to dzień swoistej równowagi, mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. 
  • W Polsce zaczęto obchodzić Dzień Ziemi po upadku komunizmu, w 1990 roku. 
  • 22 kwietnia 1990 roku Światowy Dzień Ziemi obchodziło 200 mln ludzi w 141 krajach.
  • W 1992 r. w Rio de Janeiro zorganizowano tzw. Szczyt Ziemi. Była to II Konferencja Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju - uchwalono międzynarodowe traktaty w sprawie zmian klimatu.
  • W 2000 roku ambasadorem Międzynarodowego dnia Ziemi został Leonardo DiCaprio.
  • W obchodach Dnia Ziemi w 2007 r. wzięło udział ok. miliarda ludzi. 
  • Dniu Ziemi towarzyszy co roku inne hasło przewodnie.
  • W 2020 roku w związku z pandemią koronawirusa zorganizowano Earth Challenge - największą kampanię naukową online.
  • Hasztag #earthday został użyty na Instagramie już ponad 7 mln razy. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 06.04.2021.

Czytaj także: Domowy recycling: co zrobić ze starych gazetEkologiczne środki czystości DIYZero waste - te gadżety pomogą ci być eko

Redakcja poleca

REKLAMA