Kamienna twarz to ciekawa gra imprezowa, do której nie potrzeba wielu rekwizytów. Możesz ją kupić albo przygotować samodzielnie - tak naprawdę wystarczy kartka, długopis i nożyczki. Chodzi w niej przede wszystkim o to, aby jak najdłużej zachować powagę.
Spis treści:
Kamienna twarz: zasady gry
Gra w kamienną twarz jest bardzo prosta. Uczestnicy siadają obok lub naprzeciwko siebie. Jedna osoba losuje hasło, które ma pokazać w zabawny sposób. Następnie prezentuje wybrane hasło pozostałym uczestnikom. Wygrywa, jeśli ktokolwiek się zaśmieje. Osoba, która nie zachowała kamiennej twarzy, przejmuje pałeczkę i teraz to ona losuje hasło.
Można też pominąć etap losowania wybranej frazy i po prostu starać się rozśmieszać pozostałych uczestników. Jedyna i najważniejsza zasada jest taka, aby jak najdłużej zachować kamienną twarz i nie zaśmiać się.
Decydując się na wariant z losowaniem haseł, nie musicie samodzielnie wymyślać sposobu na rozśmieszanie innych. Dla niektórych może być to ułatwienie, ale inni wolą tworzyć je samodzielnie lub w ogóle z nich zrezygnować.
fot. Kamienna twarz gra/Adobe Stock, dikushin
Kamienna twarz: gra DIY
Sama w sobie "kamienna twarz" nie jest fizyczną grą. Możesz kupić ją pod różnymi nazwami - najczęściej "nie śmiej się" lub coś podobnego. Możesz też szybko przygotować ją samodzielnie, jeśli szukasz sposobu na zabawę z dzieckiem w domu (np. w deszczowy dzień) albo jeśli trafiliście ze znajomymi na kapryśną pogodę podczas wyjazdu.
Jeśli nie chcecie wymyślać haseł, tak naprawdę wystarczy tylko wasza obecność. Usiądźcie blisko siebie i zacznijcie wzajemnie się rozśmieszać. Możecie także wykorzystać rekwizyty, takie jak doczepiany nos klauna, zabawny kostium czy krótkie kawały.
Kamienna twarz: warianty
W kamienną twarz można grać także na inne sposoby i wcale nie musi chodzić o zaśmianie się. Możecie także zmienić zasady na takie, że przegrywa osoba, która jako pierwsza zmieni wyraz twarzy. Najlepiej usiądźcie w kółku, aby wszyscy uczestnicy mogli się widzieć. Następnie zróbcie "pokerową twarz" i ustawcie stoper na minutę lub dwie.
Patrząc na siebie, może być wam trudno utrzymać tę kamienną twarz, bo możecie przypomnieć sobie zabawne sytuacje z udziałem osoby, na którą akurat patrzycie. Przegrywa więc osoba, która jako pierwsza pokaże jakikolwiek grymas na twarzy.
Jeszcze trudniejszym wariantem jest zakaz mrugania. Po prostu zastygacie w ruchu na minutę i osoba, która pierwsza wykona jakikolwiek "ruch" swoją twarzą, przegrywa. W innym wariancie celowo możecie zatrzymać na twarzy grymas - może być on śmieszny i rozpraszać innych uczestników albo może być trudny do utrzymania i być "karą" dla osoby, która w poprzedniej rundzie przegrała.
fot. Kamienna twarz gra/Adobe Stock, VadimGuzhva
Śmieszne teksty do gry "kamienna twarz"
Decydując się na wariant z wymyślaniem i losowaniem haseł, możecie postawić zarówno na zabawne pokazywanie prostych i pozornie nieśmiesznych rzeczy, jak i wręcz przeciwnie! Mogą to być frazy, które same w sobie są zabawne - dzięki temu uczestnikom będzie jeszcze trudniej skupić się na zachowaniu "pokerowej twarzy".
Oto kilka pomysłów na hasła do gry "kamienna twarz":
- jesteś kogutem, który bierze udział w pokazie mody,
- jesteś mimem/clownem, który wpadł do kanału,
- odtwórz minę z mema (możesz dodać do tego wydruk konkretnego mema, np. tego),
- mów po angielsku ze wschodnim akcentem,
- naśladuj głos Sida z "Epoki lodowcowej",
- jesteś słoniem,
- jesteś aktorem, który właśnie wygrał Oskara.
Baw się więc i wymyślaj najdziwniejsze rzeczy - chodzi przecież o to, aby rozśmieszyć pozostałych uczestników!
Czytaj także:
Pytania do butelki: łagodne i mocne propozycje
Jakie nicki do gier wybrać?
Najlepsze planszówki na wyjazd