Prace plastyczne Wielkanoc fot. Adobe Stock

Prace plastyczne Wielkanoc - pomysły na zajączki, pisanki i inne

Wielkanocne prace plastyczne często wykonuje się w przedszkolu: kolorowe pisanki, zajączki z rolki po papierze toaletowym, stemple czy wycinanki wielkanocne. Zobacz pomysły na prace plastyczne na Wielkanoc, które wykonasz z dzieckiem w domu.
Edyta Liebert / 19.02.2021 16:59
Prace plastyczne Wielkanoc fot. Adobe Stock

Wielkanoc to czas, który poprzedzają przygotowania do świąt, również związane z dekorowaniem przestrzeni, dlatego prace plastyczne „Wielkanoc” są stałym elementem oczekiwania ten radosny czas. Proponujemy stworzyć niebanalne dekoracje razem z dzieckiem lub pozwolić mu na swobodę  i samodzielne wykonanie pisanek, zajączków czy kurczaczków.

Możecie lepić z plasteliny pisanki, ozdabiać je koralikami, wycinać z szablonów koszyczki wielkanocne i inne wielkanocne kolorowanki do druku. Proste zabawy wielkanocne nie wymagają dużych nakładów finansowych: sympatycznego zajączka stworzysz z rolki po papierze toaletowym, a papierową pisankę ozdobisz z dzieckiem guzikami czy nawet... ryżem lub kaszą. Ogranicza was jedynie wyobraźnia!

 

Spis treści:

  1. Wielkanocne zwierzątka
  2. Pisanka z papieru
  3. Pisanki-stemple z ziemniaczków
  4. Zajączki z rolek po papierze toaletowym
  5. Ozdoba z jajek na Wielkanoc
  6. Zajączek wielkanocny z papieru
  7. Zajączek z plastikowej łyżeczki
  8. Pisanka z masy solnej​

Wielkanocne zwierzątka

Do wykonania takich wesołych wielkanocnych prac plastycznych potrzebujesz czarnych koralików, papieru kolorowego (najlepiej, aby miał różne faktury, np. falistą). Z papieru wytnij prostokąt o wymiarach 10x30 cm, królicze uszy, okrągły mały nos i 6 wąskich pasków imitujących oczy i sklej je - z długiego kawałka stwórz walec, który będzie bazą do tworzenia zajączka wielkanocnego z papieru.

Z pasków papieru kolorowego o długości 10 cm, a różnej szerokości, stwórz dwa walce i narysuj oczy i dziób, by stworzyć kurczaki z papieru. Możesz też wyciąć i dokleić skrzydełka. 

Wielkanocne zwierzątka fot. Adobe Stock

Pisanka z papieru

Takie pisanki przypominają bombki z papieru. Wytnij z kolorowego papieru ok. 8 jednakowych rozmiarów owalnych jaj, z których powstaną 4 dwustronne pisanki. Można ozdobić je flamastrami tworząc szlaczki, przykleić kwiatki, których płatki możesz wykonać np. z ryżu. 

Pisanka z papieru DIYfot. Adobe Stock

Pisanki-stemple z ziemniaczków

Jeśli masz w domu malucha, z pewnością spodoba mu się ta wielkanocna praca plastyczna. Z ziemniaków wytnij paski, pomaluj je farbami lub brokatowym klejem - dziecku z pewnością spodoba się odbijanie stempli na kartce papieru. Możesz dorysować obrys pisanki! 

Stemple z ziemniaków w kształcie pisanekfot. Adobe Stock

Zajączki z rolek po papierze toaletowym

To nie pierwszy pomysł na pracę plastyczną dla dzieci z wykorzystaniem rolki po papierze toaletowym. Pozornie odpadowa rolka może posłużyć jako korpus do stworzenia zajączków: obklej je z dzieckiem kolorowym papierem (może też być biały, ale najważniejsze, aby nie prześwitywał). Z tego samego papieru stwórz uszy zająca, dorysuj oczy, uśmiech, nos, wąsy i ewentualnie to, co tylko przyjdzie do głowy tobie, lub małemu artyście. 

Zajączki wielkanocne z rolek o papierze toaletowymfot. Adobe Stock

Ozdoba z jajek na Wielkanoc

Jeśli masz w domu starsze dzieci, przygotujcie razem wydmuszki. Ostrożnie usuńcie węższy czubek jajka tak, by ich nie uszkadzając, stworzyć małe osłonki na drobne gałązki i kwiaty. Na skorupkach narysuj markerem oczy, rzęsy, uśmiechy i umieść wydmuszki w kartoniku. 

Ozdoba wielkanocna z jajekfot. Adobe Stock

Zajączek wielkanocny z papieru

Do wykonania wesołego papierowego zajączka będziesz potrzebować wprawnej dłoni w rysowaniu zajączka lub wydrukuj szablon, który odrysujesz na kolorowych kartkach papieru (najlepiej, aby były dość sztywne). Do kolorowych zwierzątek koniecznie doklej pompony - dostaniesz je w pasmanterii. Możesz też wykonać je sama z włóczki. Zobacz, jak zrobić pompon samodzielnie. Przyklej i bawcie się zajączkami wielkanocnymi - na jednym na pewno się nie skończy :)

Zajączek wielkanocny z papierufot. Adobe Stock

Zajączek z plastikowej łyżeczki

Jak rozbawić maluchy? Wykorzystaj plastikowe łyżeczki, doklejając do nich białe zajęcze uszy z wacików. Na zewnętrznej stronie łyżeczki narysuj zajęcze uśmiechy. Dla dekoracji można przewiązać łyżeczkę wstążką. Im więcej wesołych wielkanocnych zajączków stworzycie, tym lepiej: możecie razem odgrywać teatrzyk zajączków. 

zajączki z łyżeczek na wielkanocfot. Adobe Stock

Pisanka z masy solnej

Wśród mas plastycznych DIY największą popularnością cieszy się masa solna. Jest ponadczasowa i bardzo przydatna: w okresie Bożego Narodzenia stworzycie z niej ozdoby choinkowe, a w czasie Wielkanocy - prace plastyczne, np. pisanki. Wystarczy po wyschnięciu ozdobić je farbami! Sprawdzi się też masa porcelanowa

Pisanki z masy solnejfot. Adobe Stock

Czytaj też: Jak zrobić masę papierowąWielkanocne kartki DIYJak wytłumaczyć dziecku co to jest Wielkanoc