POLECAMY

Jak oswoić dziecko z opiekunką

Czasem bywa tak, że jesteśmy zmuszone powierzyć obcej osobie opiekę nad naszym dzieckiem. Jak sprawić, żeby to wydarzenie nie było zbyt traumatyczne dla szkraba - psycholog radzi.
Jak oswoić dziecko z opiekunką

Wkrótce podejmę pracę i synkiem (2 lata) będzie się zajmować opiekunka. Jak mogę ułatwić dziecku oswojenie się z nią, by nie płakało po moim wyjściu z domu?
Urszula K. z Chełmna

Proces zaprzyjaźniania się malucha z opiekunką powinien przebiegać stopniowo.
Warto, by przez kilka dni niania odwiedzała synka i w Pani obecności uczyła się reguł, według których będzie się nim później zajmować.

Niech poznaje rytm dnia dziecka, jego zwyczaje, karmi je i ubiera. Proszę też inicjować wspólne zabawy, a potem opuszczać pokój i wracać – stopniowo wydłużając ich czas „sam na sam”.

Następny krok to wychodzenie z domu – na podobnej zasadzie i zawsze za wiedzą malucha. Wszystko to sprawi, że synek powoli nabierze do niani zaufania i łatwiej ją zaakceptuje.


konsultacja psycholog dziecięcy Tatiana Mackiewicz, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Warszawie

Oddać dziecko do przedszkola czy wynająć opiekunkę - co lepsze? Podyskutuj na www.mamacafe.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/9 lat temu
Moja mała szybko oswoiła się z nianią. Jednak długo szukałam odpowiedniej.Przez serwis niania.pl udało mi się znaleźć nianię z referencjami i wykształceniem pedagogicznym. Łatwo poszła bo niania pomogła:)