Prace na Dzień Ziemi fot. Adobe Stock

Prace na Dzień Ziemi - 11 pomysłów na zabawy plastyczne dla dzieci

Dzień Ziemi to wyjątkowa okazja do stworzenia prac plastycznych związanych z recyklingiem oraz dbaniem o planetę. Wykorzystaj kredki, farby, plastelinę lub w duchu ekologicznego myślenia: użyj np. reklamówek, kartonów, pudeł, kubków czy puszek, którym można dać drugie życie.
Edyta Liebert / 15.04.2021 11:52
Prace na Dzień Ziemi fot. Adobe Stock

22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi i tego dnia warto postawić na edukacyjne zabawy plastyczne, nawiązujące do dbania o planetę. Przydadzą się kredki, farby, plastelina, kolorowy papier czy... liście.

Z okazji Dnia Ziemi warto zadbać w wyjątkowym wymiarze o otoczenie. Poprzez wspominanie ciekawostek na temat Dnia Ziemi, przybliżanie tematu dbania o planetę jest prostsze. Jednak skupienie uwagi kilkulatka wymaga atrakcyjnej oprawy: włączając do rozmowy o hasłach na Dzień Ziemi akcesoria i gadżety plastyczne, można stworzyć piękne prace na Dzień Ziemi

Kula ziemska z plasteliny na Dzień Ziemi

Jeśli chcesz z przedszkolakiem uczcić Dzień Ziemi, warto do zabawy wykorzystać wszelkie masy plastyczne. Wykonajcie kulę ziemską z plasteliny tak, by w miarę wiarygodnie odzwierciedlała wygląd planety z kosmosu. Może zawierać wszelkie odcienie niebieskości, ale pamiętajcie też o lądach - kontynenty niech będą zielone. Jeśli nie masz w domu plasteliny, zrób domową piankolinę lub ciastolinę typu Play-Doh.

Prace na Dzień Ziemi z plastelinyfot. Kula ziemska z plasteliny na Dzień Ziemi/Adobe Stock

Praca plastyczna - plakat na Dzień Ziemi

Starszaki z pewnością zaangażują się w prace plastyczne związane z wycinaniem, kolorowaniem i to koniecznie w wielkim formacie. Im większa kula ziemska, tym lepiej. Malowanie farbami zapewni intensywne barwy i przejścia między kolorami. Jeśli dziecko nie jest wprawione w ruchach pędzlem na tyle, by kula ziemska wyglądała satysfakcjonująco, warto pokusić się o wykonanie konturów i pokolorowanie jej kredkami akwarelowymi, które rozciera się pędzlem z wodą - efekt końcowy jest nie do podrobienia. Sprawdzą się też farby w sztyfcie.

Plakat na Dzień Ziemifot. Praca plastyczna plakat na Dzień Ziemi/Adobe Stock

Tęcza malowana farbami na Dzień Ziemi

Dzień Ziemi to nie tylko myślenie o ekologii i recyklingu, lecz także o zjawiskach atmosferycznych. Warto namalować je z dzieckiem na oknie (potrzebne są do tego zmywalne farby), przez które wpada wiosenne słońce. Może to być radosna deszcz, rzęsisty deszcz, a nawet płatki śniegu w kwietniu. 

Prace na Dzień Ziemi - tęczafot. Tęcza malowana farbami na Dzień Ziemi/Adobe Stock

Prace na Dzień Ziemi - ekologia i recykling

Jak dbać o środowisko? Z uczniakiem możesz przeprowadzić już całkiem poważne rozmowy na temat Dnia Ziemi. Praca na Dzień Ziemi może być też czymś, co sprawdzi się w domu: poproś dziecko, by namalowało np. etykiety do koszy do sortowania, które macie w domu, co ułatwi segregację odpadów. Włączenie dziecka do domowych spraw i obowiązków, będzie owocować w przyszłości zaangażowaniem w sprawy globalne i lokalne. Takie etykiety możesz zalaminować i przykleić klejem na gorąco.

Prace na Dzień Ziemi - ekologia i recyclingfot. Prace na Dzień Ziemi - rysunek recycling/Adobe Stock

Praca na Dzień Ziemi z kartonu z recyklingu

Idąc tropem recyklingu i związanych z nim prac na Dzień Ziemi, zadaniem dla dzieci może być znalezienie przedmiotów, które na pozór są już niepotrzebne i nie nadają się do ponownego wykorzystania. Może to być tekturowa rolka (koniecznie zobacz, co możesz zrobić z rolki po papierze toaletowym), sterta gazet, którą wykorzystasz do zrobienia dekoracyjnej miski z gazet DIY czy pudełko, które po rozłożeniu może zastąpić papier do kolorowania

Praca na Dzień Ziemi z kartonu z recyklingufot. Praca na Dzień Ziemi z kartonu z recyklingu/Adobe Stock

Praca na Dzień Ziemi - odrysowane rośliny

Pracą na Dzień Ziemi może być wszelka aktywność artystyczna związana z roślinami - warto utrwalić sobie nazwy i wygląd np. ziół, roślin leczniczych, kwiatów czy liści drzew. Wówczas kartka papieru, ołówek wystarczą. Aby jednak pójść krok dalej, warto zachęcić kilkulatka do wspólnych prac domowych, w ogrodzie czy na balkonie - sadzenia, przesadzania, mycia liści kwiatów domowych czy odchwaszczania. Ciekawym pomysłem jest też zrobienie wspólnie etykiet do ziół - znaczników z nazwami DIY. 22 kwietnia to też dobry pretekst do stworzenia autorskiego zielnika. Dzieci uwielbiają takie prace.

Praca na Dzień Ziemi z motywem roślinfot. Odrysowane rośliny - praca na Dzień Ziemi/Adobe Stock

Praca plastyczna na Dzień Ziemi z plasteliny

Maluchom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z artystycznym wyrażaniem, zaproponuj prace plastyczne na Dzień Ziemi związane z ugniataniem i lepieniem do niebieskiej kartki np. kontynentów w kolorze zielonym lub pustyń w kolorze żółtym. Warto stworzyć pracę w wersji 3D - na gotowej (choć płaskiej) kuli ziemskiej umieśćcie zwierzęta, drzewka, postacie lub cokolwiek, co kojarzy się maluchowi z domem, czyli de facto - planetą Ziemią. 

Praca plastyczna z plasteliny na Dzień Ziemifot. Praca plastyczna z plasteliny na Dzień Ziemi/Adobe Stock

Ziemia z kartonu na Dzień Ziemi

Jeśli masz pod ręką skrawki kartonu, które nie posłużą już ani podkładka ani tło do malowania, wytnijcie z nich postacie i umieścicie na narysowanej i pokolorowanej planecie. Możecie też wyciąć kontynenty, kształty kwiatów czy zwierząt i na dużej planszy stworzyć niebanalny kolarz. Może znajdzie się też stara gazeta, na której będzie piękny widok zachodzącego słońca albo zeszyt z naklejkami zwierząt i roślin, który już dawno został ukończony i teraz może posłużyć jako wycinanka?

PS. Taki album z ulubionymi zwierzętami i opisami, możecie stworzyć samodzielnie i ozdabiać na różne sposoby - wystarczy zwykły zeszyt, klej, nożyczki i obrazki lub naklejki. 

Ziemia z kartonu - praca na Dzień Ziemifot. Ziemia z kartonu na Dzień Ziemi/Adobe Stock

Praca na Dzień Ziemi z nakrętek

Jak często odkręcasz nakrętki od butelek? Możesz oddać je na rzecz zbiórki (znajdź taką w okolicy) lub wykonać z dzieckiem interesującą pracę plastyczną w myśl idei recyklingu. Do wykonania takiego dzieła potrzebujecie kleju na gorąco.

Praca na Dzień Ziemi z nakrętekfot. Praca na Dzień Ziemi z nakrętek/Adobe Stock

Pszczółka z butelki na Dzień Ziemi

Jeśli już odkręciłaś i wykonaliście wspólnie pracę na Dzień Ziemi z nakrętek, to możecie też wykorzystać butelki o opływowych kształtach do wykonania np. wesołej pszczółki. Doklejcie skrzydła i oczka kreatywne. Możecie też okleić ją kolorowym papierem i stworzyć motyla. 

Praca na Dzień Ziemi - pszczólkafot. Praca na Dzień Ziemi - pszczółka z butelki/Adobe Stock

Praca na Dzień Ziemi z reklamówki

Świat nie jest stworzony z plastiku, ale niestety jesteśmy o krok od kataklizmu: tony śmieci pokrywają powierzchnie lądów i oceanów. Warto zwrócić uwagę na ten problem poprzez stworzenie pracy na Dzień Ziemi z plastikowych foliówek, po które często bezrefleksyjnie sięgamy w sklepach. 

Prana na Dzień ziemi z reklamówekfot. Praca na Dzień Ziemi z reklamówek/Adobe Stock

Czytaj także: Jak zrobić drzewo genealogicznePrzepis na masę piaskowąProsty przepis na masę porcelanową DIY