Jak zorganizować sylwestra dla dzieci?

Poważne bale, imprezy w domu znajomych albo plenerowe koncerty. Te popularne wśród dorosłych sposoby spędzania Sylwestra nie są zbyt atrakcyjne dla dzieci. Jak w takim razie zorganizować maluchom ten czas, by ani przez chwilę się nie nudziły?
/ 20.12.2012 20:49

sylwester dla dzieci

Fot. Fotolia

Zbliżający się Sylwester to nie lada wyzywanie dla rodziców. Zorganizowanie dzieciom ciekawego zajęcia, które umożliwi zabawę dorosłym to marzenie wielu. Jak zatem przygotować tą niepowtarzalną noc dla najmłodszych?

Dekoracje

Aby Bal Sylwestrowy na długo pozostał w pamięci dzieci warto zadbać o odpowiedni wystrój sali. Wszystkie dekoracje powinny nawiązywać do ogólnej tematyki imprezy. Zasada jest jedna – musi być kolorowo. Obowiązkowym elementem są tęczowe balony, wstążki oraz konfetti. Wzdłuż sali możemy powiesić przygotowane wcześniej przez dzieci łańcuchy z połączonych kawałków barwnych wycinanek. Zajęcia plastyczne i techniczne są przede wszystkim czynnikiem inspirującym, który rozwija zmysł twórczy oraz wyobraźnię dziecka. Niecierpliwość maluchów wzbudzimy wręczając im na kilka dni przed imprezą specjalnie przygotowane zaproszenia, np. w formie masek lub tub wypełnionych słodyczami. Dzieci chętnie wezmą udział w kulinarnych przygotowaniach. Warto wykorzystać ich pomoc przy wycinaniu z ciasta pierników oraz ich ozdabiania. Obok słodkości na sylwestrowych stołach powinny znaleźć się także zdrowe przekąski – owoce lub koreczki, których przygotowanie przyniesie dużo frajdy. Skuteczną zachętą do zjedzenia posiłków, także przez niejadków, będą kanapki o ciekawych kształtach. Na tę wyjątkową okazję możemy przygotować je np. w formie bajkowych bohaterów.

Polecamy: Jak zorganizować bal karnawałowy dla dzieci?

A może bal przebierańców?

Dzieci uwielbiają bale przebierańców, ponieważ jest to jedyna okazja w ciągu roku by wcielić się w postać ulubionego bohatera. - Czasy księżniczek, wróżek, Indian czy marynarzy powoli przemijają. Rosnącym powodzeniem cieszą się natomiast imprezy tematyczne, np. świat zwierząt – mówi Katarzyna Nowogórska z Helen Doron Early English, zajmującego się naturalną metodą nauczania języka angielskiego dla dzieci. – Utrzymanie jednej konwencji balu ułatwi nam przygotowanie scenariusza. Dobrym pomysłem będą także tematyczne zabawy edukacyjne – dodaje. Inspiracji możemy szukać wszędzie. Jednak prawdziwą radość naszym pociechom sprawi kostium przygotowany wspólnie z mamą lub tatą. Projektując przebranie warto pamiętać by było ono wygodne i nie krępowało ruchów dziecka podczas tańców i zabaw. Zanim przystąpimy do realizacji pomysłu, zbierzmy wszystko co jest nam potrzebne. Gdzie szukać? Złote lub połyskujące materiały znajdziemy w okolicznych second hand’ach lub sklepach z tkaninami, natomiast dodatki i ozdoby w dobrze zaopatrzonych pasmanteriach. Z tektury możemy przygotować maskę, którą maluch chętnie ozdobi według własnego uznania. Innym rozwiązaniem będą farby przeznaczone do malowania twarzy, należy jednak uważać by były one bezpieczne dla jego delikatnej skóry. Jeśli brakuje nam czasu na wykonanie stroju, możemy skorzystać z ofert kostiumowych, wypożyczalni lub teatru.

Polecamy: Wpływ zabawy na rozwój dziecka

Sylwestrowe atrakcje

Scenariusz sylwestrowej imprezy powinien być wypełniony wieloma atrakcjami. Dobrym pomysłem jest wytypowanie wodzireja balu, który nie pozwoli maluchom się nudzić oraz zapanuje nad ogólną dyscypliną. – Podczas zeszłorocznego karnawału mój syn, Piotruś bawił się na balu tematycznym. Razem z innymi uczniami chętnie poznawał kolorowe zwierzęta zamieszkujące Tęczową Krainę, oczywiście po angielsku – mówi Agnieszka, mama 6-letniego Piotrusia. Ciekawą formą zabawy będzie przygotowane wcześniej przedstawienie z udziałem dzieci lub konkurs piosenki. Dużo frajdy przyniesie prawdziwa widownia, którą mogą stać się zaproszeni rodzice. Nie pomińmy również muzycznego aspektu balu. Ważne jest by podczas sylwestrowych szaleństw towarzyszyły dzieciom znane utwory, wówczas chętniej włączą się do wspólnych tańców. Dużą popularnością cieszą się gry zespołowe. Pamiętajmy jednak, że każdy konkurs powinien zakończyć się wręczeniem małym zwycięzcom pamiątkowych nagród.

Ciekawym pomysłem na tematycznego Sylwestra dla dzieci może być zabawa związana z Anglią. Stroje, piosenki i zabawy będą atrakcją, która dostarczy maluchom w prosty sposób dawkę wiedzy. Podczas jednego balu tematycznego dziecko jest w stanie poznać: 20 nazw zwierząt, 10 nazw kolorów i proste zwroty.

Oryginalny pomysł na Sylwestra to gwarancja niezapomnianych przeżyć dla naszych dzieci. Zaangażowanie maluchów w organizację balu dodatkowo podkreśli rangę imprezy oraz podsyci ich ciekawość.

Źródło: Materiały prasowe inplusPR/ (dr)

Zobacz także: Jak spędzić rodzinnego Sylwestra?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/21.12.2012 09:16
Moje dziecko w tym roku spędzi zabawę w klubie dla dzieci, a dokładniej w sali zabaw. Już się nie możemy doczekać! :)