Jak spędzić pierwszy dzień wiosny w przedszkolu? Oto ciekawe pomysły na zabawy i atrakcje dla najmłodszych

pierwszy dzień wiosny przedszkole fot. Adobe Stock, JenkoAtaman
Pierwszy dzień wiosny w przedszkolu można spędzić naprawdę kreatywnie. Postaw na zabawy na świeżym powietrzu i ciekawe gry integracyjne. Dobrym pomysłem jest także przygotowanie bukietu kwiatów dla rodziców i opiekunów, a także stworzenie pięknych wiosennych prac plastycznych. Zobacz, jak zorganizować ciekawy pierwszy dzień wiosny.
/ 08.03.2024 09:34
pierwszy dzień wiosny przedszkole fot. Adobe Stock, JenkoAtaman

Dzieci lubią wszelkiego rodzaju atrakcje związane z konkretnymi datami w kalendarzu. Pierwszy dzień wiosny, który obchodzimy 21 marca, jest jednym z takich dni. Jest o tyle szczególny, że łączy się z początkiem ciepłych dni. Możesz więc śmiało zorganizować maluchom wyjście na zewnątrz, a jeśli pogoda na to nie pozwala - ciekawy dzień w sali przedszkolnej.

Spis treści:

  1. Jak przywitać wiosnę w przedszkolu?
  2. Zabawy na świeżym powietrzu
  3. Pierwszy dzień wiosny: zabawy w przedszkolu

Jak przywitać wiosnę w przedszkolu?

Pierwszy dzień wiosny kojarzy się przede wszystkim ze zwyczajem topieniem marzanny. Maluchy więc mogą rano przygotować postać marzanny z kolorowych kartek, bibuły, farbek i dowolnych elementów, a później wspólnie wybrać się na wycieczkę i "utopić" ją.

Aby jednak nie zaśmiecać rzek i jezior, marzannę możecie jedynie symbolicznie zanurzyć na chwilę w wodzie, a następnie zabrać do przedszkola lub podzielić na części i wyrzucić. W ten sposób maluchy nauczą się też sortowania śmieci.

Dodatkowo powitanie wiosny możecie uzupełnić radosnymi piosenkami na temat wiosny, np. "To wiosna".

źródło: youtube

Po powrocie do przedszkola idealnie sprawdzi się ciepły wiosenny posiłek oraz rozmowa na temat symboli wiosny i jej pierwszych oznak. Dzięki temu maluchy zdobędą nową wiedzę, którą na pewno będą chciały pochwalić się w domu.

pierwszy dzień wiosny przedszkole zabawy

fot. Pierwszy dzień wiosny w przedszkolu/Adobe Stock, New Africa

Zabawy na świeżym powietrzu

Jeśli pierwszy dzień wiosny jest ciepły i słoneczny, doskonałym pomysłem będzie wyjście z maluchami na zewnątrz i zorganizowanie ciekawego dnia na świeżym powietrzu. Kiedy porozmawiacie już o pierwszych symbolach nadchodzącej pory roku, możecie poszukać ich na zewnątrz. Być może z przedszkolnego ogródka czy placu zabaw widać bocianie gniazdo, a z ziemi przebijają się pierwsze kwiatki.

Szukanie zwiastunów wiosny to dla dzieci świetna zabawa, która angażuje je ruchowo i intelektualnie. Przy okazji dobrym pomysłem będzie nauka, na czym polegają wiosenne porządki. Nie chodzi oczywiście o to, aby przekopywać z dziećmi grządki, ale np. wspólnie posprzątać pozostałości jesiennych liści. Towarzyszyć temu może śpiewanie piosenki:

źródło: youtube

Oczywiście zabawy na świeżym powietrzu nie muszą dotyczyć samej wiosny. Możecie przenieść też dotychczasowe zabawy pod dachem na zewnątrz i spędzić w ten sposób świetny czas. Dobrym pomysłem będzie też np. puszczanie latawców, najlepiej takich własnoręcznie robionych.

pierwszy dzień wiosny w przedszkolu pomysły

fot. Pierwszy dzień wiosny w przedszkolu/Adobe Stock, iuricazac

Pierwszy dzień wiosny: zabawy w przedszkolu

Jeśli pogoda nie pozwala na zabawę na zewnątrz, większość zabaw możecie zrealizować także na sali przedszkolnej. Zamiast topienia marzanny możecie postawić ją przy ścianie, a następnie nakleić na nią kartki z narysowanymi symbolami wiosny.

Niech maluchy wykonają także ciekawe prace plastyczne związane z wiosną. Część z nich na pewno skojarzy ją z Wielkanocą i namaluje piękne pisanki czy zajączki, a część postaw na kolorowe bukiety kwiatów. W ten sposób powstaną piękne wiosenne dekoracje do przedszkola - niech zawisną na tablicach, ścianach i oknach!

Podczas takiego dnia nie może też zabraknąć piosenek i wspólnego tańczenia. To nie tylko dobra zabawa, ale także nauka rytmiki.

Czytaj także:
Ciekawe ćwiczenia gimnastyczne dla najmłodszych
Zabawne zagadki i łamigłówki dla dzieci
Prosty przepis na slime, czyli "glutka" uwielbianego przez dzieci