Przetwory ze świdośliwy: proste przepisy na 2 wersje dżemu i nalewkę
fot. Adobe Stock, Fotema
Przetwory ze świdośliwy mają charakterystyczny, słodki smak, z wyczuwalną subtelną nutką goryczy. Spożywanie owoców świdośliwy jest szczególnie polecane cukrzykom. Tak naprawdę z jej dobrodziejstwa powinni jednak korzystać wszyscy - również podczas zimowych miesięcy w formie pysznych przetworów.
Świdośliwa to stosunkowo mało znany owoc - a szkoda, bo to prawdziwy superfood (możesz przeczytać artykuł naszej dietetyczki Ani: świdośliwa a cukrzyca). Jeśli masz krzewy świdośliwy na swojej działce, zachowaj ich smak na zimowe miesiące pod postacią przetworów. Mamy 3 przepisy na przetwory ze świdośliwy.
Wsyp do dużego garnka. Podgrzewaj na niewielkim ogniu, aż zobaczysz że zaczną puszczać sok. Możesz zalać świdośliwę odrobiną wody, aby nie przywarła do dna garnka.
Z cytryny wyciśnij sok i zetrzyj skórkę.
Dodaj do owoców. Zasyp cukrem.
Podgrzewaj na małym ogniu, często mieszając - najlepiej przez 20-25 minut.
Wrzący dżem ze świdośliwy przekładaj do wyparzonych słoików i pasteryzuj przez 10 minut.
fot. Przetwory ze świdośliwy - dżem/Adobe Stock, Matthias
Owoce świdośliwy przebierz i umyj. Odsącz z nadmiaru wody.
Zasyp cukrem, wymieszaj.
Zalej spirytusem, odstaw na miesiąc w słoneczne miejsce. Co kilka dni potrząsaj słojem.
Po miesiącu nalewkę ze świdośliwy przefiltruj przez kilkakrotnie złożoną gazę. Teraz nalewka powinna leżakować - będzie dobra do spożycia po 2 miesiącach, ale im dłuższe leżakowanie, tym lepiej.
Nalewka z moreli jest złocista, pięknie pachnie i jeszcze lepiej smakuje. Trunek musi leżakować przez 5 miesięcy, ale warto aby przed pierwszym spożyciem poleżał nawet dłużej - wtedy nalewka z moreli będzie jeszcze bogatsza w pyszny smak i aromat. Do przygotowania tego alkoholu wybierz jak najdojrzalsze owoce moreli.
Wino z czerwonych porzeczek możesz przygotować w wariancie o mocy 9% albo 11%. Do pierwszej wersji będziesz potrzebować 2 kg czerwonych porzeczek, a do drugiej ok. 2,25 kg. Do wyrobu wina z czerwonych porzeczek najlepiej wykorzystać bardzo dojrzałe owoce. Te, które dopiero lekko dojrzały, mogą okazać się zbyt cierpkie i zepsuć smak trunku.
Mus z czerwonej porzeczki na zimę przygotuj podczas lipcowego sezonu na te owoce. Dzięki temu będziesz cieszyć się ich smakiem w zimowe miesiące. Mus z czerwonej porzeczki pasuje do naleśników, gofrów, jako dodatek do pancakes, a także jako element różnych ciast - ciekawie przełamuje słodki smak mas.
Do czego wykorzystać jagody w syropie? To doskonały dodatek do ciast, naleśników, lodowych deserów, a także herbat. Świetnie sprawdzają się także na jesienne przeziębienia. Jagody w syropie to prawdziwe bogactwo witamin i przeciwutleniaczy. Zobacz, jak je zrobić, aby cieszyć się nimi także poza sezonem na jagody.
Kiszony arbuz to przekąska, która może zdawać się dość egzotyczna, ale wbrew pozorom ogórki i arbuzy są ze sobą tak blisko spokrewnione, że przygotowywanie takich przetworów nie powinno nikogo dziwić. W przypadku kiszonego arbuza można pozwolić sobie na większą dowolność w przypadku przypraw - dodaj np. anyż, goździki lub kawałek korzenia imbiru.
Dżem z arbuza to świetny dodatek do naleśników, gofrów, pancakes'ów i wszelkich placków. Przygotuj go latem, gdy trwa szczyt sezonu na ten owoc, aby wydobyć z arbuza prawdziwą głębię smaku. Do przygotowania dżemu z arbuza wykorzystaj również prawdziwą laskę wanilii albo cukier wanilinowy, dla ciekawego przełamania aromatów.
Nalewka z arbuza jest słodka, lekka i orzeźwiająca. Powinna leżakować przez co najmniej 3-4 tygodnie - po tym czasie już można jej spróbować. Jeśli lubisz bardzo słodkie nalewki, możesz zwiększyć ilość cukru, podaną w naszym przepisie na nalewkę z arbuza. Smak owocu warto przełamać subtelnym dodatkiem cytryny.
Wino z malin przygotujesz bardzo prosto - musisz jednak poświęcić trochę czasu na dokładne przebranie owoców i pozbawienie ich szypułek. Z naszego przepisu powstanie wino z malin o mocy 14%. Oprócz malin, cukru i wody, musisz mieć jeszcze drożdże winiarskie, pożywkę i pirosiarczyn potasu.
Sok z borówki amerykańskiej, przyrządzony w prawidłowy sposób, zapewnia zachowanie wszystkich wartości odżywczych borówek. Nie bez powodu te owoce uważane są za jedne z najzdrowszych na świecie. Oprócz antyoksydantów, zawierają też witaminę C, witaminę K, błonnik i dużo potasu.
Nalewka z jagody kamczackiej przygotowana latem, swój idealny smak osiągnie na jesieni - najpierw powinna leżakować przez 6 tygodni, potem przez kolejne 2, a następnie przez co najmniej 2 miesiące. Smak nalewki jest specyficzny: można go opisać jako cierpki, z wyczuwalnym słodkim posmakiem.
Sok z jagody kamczackiej to skarbnica cennych składników - antyoksydantów, witaminy C, wapnia, fosforu i potasu. Jeśli uprawiasz na działce jagodę kamczacką, koniecznie przygotuj z niej pyszny sok, aby do woli cieszyć się smakiem i właściwościami tej ciekawej rośliny.