To, że na świątecznym stole powinno pojawić się 12 potraw wigilijnych, wie chyba każda z nas. Skąd wzięła się ta tradycja? Dlaczego jemy kapustę z grzybami, rybę i makowca?
Dlaczego na stole powinno być 12 potraw?
Ilość dań ma symbolizować 12 apostołów. W zależności od regionu i tradycji, wigilijne menu może się nieco różnić, ale zwyczajowo powinny znaleźć się w nim wszystkie płody ziemi, dlatego większość dań opiera się na zbożach, grzybach i maku.
Tradycja nakazuje, że każdej potrawy na wigilijnym stole należy spróbować. Ma to zapewnić szczęście przez cały rok. Wszystkie dania są postne (jarskie), czyli nie zawierają mięsa - składają się za to w dużej mierze z kapusty, ryb (symbolizującej chrześcijaństwo, chrzest i odrodzenie się życia), korzennych przypraw i słodkich wypieków z bakaliami.
12 tradycyjnych wigilijnych potraw (lista):
Barszcz czerwony wigilijny
Zupa grzybowa
Karp smażony
Pierogi z kapustą i grzybami
Kapusta z grochem
Ryba po grecku
Śledź
Kapusta wigilijna
Paszteciki wigilijne
Kluski z makiem
Kompot z suszu
Piernik
Symbolika wigilijnych potraw
Symbole i zwyczaje bożonarodzeniowe mają wieloletnią tradycję i ukryte znaczenie. Czy wiesz, co symbolizują wigilijne potrawy? I co ma zapewnić ich spożywanie w wigilijny wieczór?
Ryby - są gwarancją zdrowia i dostatku. Karp symbolizuje siłę i obfitość.
Grzyby - od dawna wierzy się, że zapewniają zdrowie i dostatek.
Orzechy - są zazwyczaj dodawane do wypieków. Ich pojawienie się na wigilijnym stole gwarantuje pieniądze i płodność.
Mak - na stole powinna pojawić się chociaż jedna potrawa zwierająca mak, który gwarantuje pomyślność i bogactwo.
Miód - to symbol szczęścia i miłości. Osoby, które spożywają go w wigilijny wieczór zapewniają sobie przychylność sił nadprzyrodzonych.
Kluski z makiem na wigilię to klasyczny przepis na makaron z dodatkiem maku z dodatkami. Wigilijne kluski z makiem zrobisz z gotowej masy makowej lub po ugotowaniu maku z dodatkami. Obowiązkowy dodatek do klusek z makiem na wigilię to bakalie. Sprawdź niezawodny przepis na wigilijne kluski z makiem: od podstaw, lub z gotowych pół składników.
Zabielana zupa grzybowa wigilijna najczęściej podawana jest z ziemniakami i śmietaną. To alternatywa dla tradycyjnego czerwonego barszczu. Możesz podać ją zamiast niego lub obok, aby każdy mógł wybrać coś dla siebie. Jej przygotowanie zajmie ci tylko 60 minut. Poznaj tradycyjny przepis na świąteczną zupę grzybową.
Paszteciki wigilijne świetnie pasują do czerwonego barszczu. Do farszu możesz wykorzystać przygotowaną wcześniej kapustę wigilijną. Aby jeszcze bardziej przyspieszyć przygotowania, nie rób ciasta drożdżowego z naszego przepisu, a wykorzystaj gotowe ciasto francuskie.
Według przepisu na piernik tradycyjny, przygotowywanie ciasta należy zacząć 3-4 tygodnie przed świętami - korzenna masa musi leżakować, aby dojrzeć. Jeśli rozpoczniesz proces później, nie przejmuj się. Możesz nieco skrócić każdy etap przygotowania piernika tradycyjnego.
Wigilijna kapusta z grochem to jedno z najbardziej tradycyjnych, świątecznych dań. Przygotowywana jest z dodatkiem majeranku, ziela angielskiego i liści laurowych.
Śledzie w oleju goszczą na polskich stołach głównie podczas Bożego Narodzenia. Odpowiednio przygotowane, ok. 4 dni przed Wigilią, są pyszną przekąską i ozdobą stołu.
Karp smażony to świąteczna tradycja w wielu polskich domach. To również najprostszy i najszybszy (a do tego bardzo smaczny) sposób na podanie tej ryby podczas wigilijnej kolacji.