Karp smażony idealny na świąteczny stół. Zobacz przepis

Karp smażony to świąteczna tradycja w wielu polskich domach. To również najprostszy i najszybszy (a do tego bardzo smaczny) sposób na podanie tej ryby podczas wigilijnej kolacji.
Urszula Wilczkowska / 13.11.2019 13:55
DRUKUJ PRZEPIS
Karp smażony idealny na świąteczny stół. Zobacz przepis fot. Adobe Stock
Czas wykonania: 20 min
Poziom trudności: łatwy
Składniki:
  • spory karp lub filety z karpia,
  • mąka,
  • olej.
Przygotowanie:

Smażony karp to prawdziwy bożonarodzeniowy evergreen. Czy ktokolwiek wyobraża sobie świąteczny stół bez niego? Jest wyjątkowo prosty w przygotowaniu i w jego przypadku to właśnie w prostocie tkwi cała siła. Cały sekret polega na prawidłowym sprawieniu i filetowaniu ryby. Sprawdź więc, jak przygotować karpia do smażenia.

Sam wybór karpia również nie jest bez znaczenia. Zanim pójdziesz na zakupy, dowiedz się, jak kupić najlepszego karpia. Nie musi (a z etycznego punktu widzenia nawet nie powinien) być żywy – możesz kupić nawet gotowe filety. To dobry pomysł szczególnie dla tych osób, którym robi się słabo na widok rybich wnętrzności.

Jak smażyć karpia krok po kroku?

  1. Rybę spraw i pokrój w dzwonka. Rybę oraz płetwy możesz zostawić do bulionu, jeśli planujesz zrobić zupę rybną lub karpia w galarecie
  2. Kawałki karpia dopraw solą i obtocz w mące. Kładź na mocno rozgrzanej patelni z olejem.
  3. Smaż najpierw koło 5 minut z jednej, a potem z drugiej strony. Następnie na każdą ze stron karpia przeznacz kolejne 3 minuty smażenia.
  4. Karp powinien być podawany na ciepło. Możesz podać do niego kawałki cytryny do wyciśnięcia soku, co doda mu dodatkowego smaku.

Sprawdź też inne przepisy na karpia: 
Karp w galarecie
Karp na szaro – przedwojenny przepis

DRUKUJ PRZEPIS

Redakcja poleca

REKLAMA