urlop tacierzyński fot. Panthermedia

Urlop tacierzyński

Na jakich zasadach można go otrzymać
/ 02.03.2012 06:39
urlop tacierzyński fot. Panthermedia
Chcę skorzystać z urlopu tacierzyńskiego. Szef powiedział jednak, że udzieli go najwcześniej za pół roku, bo ma dla mnie dużo pracy. Co mam robić? Czy mogę wziąć urlop w częściach?
Marek C., Morąg


Od 1 stycznia 2012 roku urlop tacierzyński wynosi dwa tygodnie. Ojciec może z niego skorzystać tylko do ukończenia przez dziecko roku. Musi też mieć umowę o pracę, a pracodawcę  powiadomić o chęci skorzystania z urlopu najpóźniej na 7 dni przed jego terminem.

Urlop można wziąć maksymalnie w dwóch częściach, czyli dwa razy po tygodniu. Nie można natomiast korzystać z niego wielokrotnie, np. po kilka dni. Co istotne, nie ma znaczenia, czy matka dziecka pracuje, czy też nie. Ojciec może pójść na urlop tacierzyński nawet wtedy, gdy matka jest na urlopie macierzyńskim, wychowawczym albo w ogóle nie pracuje.

Oczywiście, dobrze jest, gdy termin urlopu zostanie ustalony z pracodawcą. Jeżeli więc szef ma dla Pana dużo pracy, a Pan może nieco urlop odłożyć, to może warto pójść pracodawcy „na rękę”. Trzeba jednak pilnować, aby w międzyczasie dziecko nie skończyło roku życia, ponieważ wtedy urlop bezpowrotnie przepadnie.

Anna Grabowska
prawnik, ekspert Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych