Ile zarabia strażnik miejski? Jak się dostać?

Ile zarabia strażnik miejski fot. Adobe Stock/DarSzach
To, ile zarabia strażnik miejski, zależy przede wszystkim od jego stopnia. Strażnik miejski ma za zadanie pilnować porządku w miejscu publicznym bądź kierować ruchem drogowym. To oczywiście tylko podstawowe obowiązki, gdyż strażnik miejski ma o wiele więcej zadań. Nie można zostać nim z ulicy, trzeba przejść odpowiednie szkolenia.
/ 27.01.2023 05:16

Zarobki strażnika miejskiego zależne są od stopnia zajmowanego stanowiska oraz doświadczenia i obowiązków. Do tego zawodu rekrutowani są zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Spis treści:

  1. Strażnik miejski – zarobki
  2. Jak wygląda praca strażnika miejskiego?
  3. Zadania strażnika miejskiego
  4. Kto może zostać strażnikiem miejskim?
  5. Jak się dostać?

Strażnik miejski – zarobki

Szacuje się, że strażnik miejski zarabia miesięcznie od 4 130 do 5 720 złotych brutto. Natomiast średnie wynagrodzenie strażnika miejskiego to 4 720 złotych brutto

Jak wygląda praca strażnika miejskiego?

Początkujący strażnik miejski zaczyna karierę jako aplikant, który może awansować coraz wyżej. Celem strażników miejskich jest sumienne wykonywanie obowiązków. Kluczowy wpływ na działanie straży miejskiej mają władze samorządowe. Strażnik miejski pracuje 8 godzin dziennie, a czasem nawet po 12 godzin. Nie może dać się ponieść, zawsze musi być opanowany oraz kulturalny. Dodatkowo musi dbać o swoją sprawność fizyczną, inaczej może mieć utrudnienia w wykonywaniu służby.

Zadania strażnika miejskiego

Dobrze wykonywana praca strażnika miejskiego przekłada się na zarobki, dlatego do jego obowiązków należy między innymi:

  • czuwanie nad porządkiem,
  • kontrola ruchem drogowym,
  • porządek w miejscach publicznych,
  • kontrola publicznego transportu zbiorowego,
  • pomoc w usuwaniu awarii technicznych,
  • zabezpieczenie miejsca przestępstwa,
  • ochrona obiektów komunalnych,
  • doprowadzenie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień bądź do miejsca ich zamieszkania.

Kto może zostać strażnikiem miejskim?

Strażnikiem miejskim może zostać każda osoba, która:

  • ukończyła 21 lat,
  • posiada obywatelstwo polskie,
  • ma dobrą opinię,
  • posiada wykształcenie średnie,
  • korzysta z praw publicznych,
  • jest sprawna fizycznie i psychicznie,
  • nie była skazana.

Poza podstawowymi wymaganiami, które oczekuje Straż Miejska od kandydatów, dobrze widziane będą, lecz też niekoniecznie, cechy dodatkowe:

  • prawo jazdy kat. B,
  • wiedza na temat Straży Miejskiej,
  • aktywność sportowa,
  • dobra znajomość przepisów ustawy o ruchu drogowym,
  • ukończone szkolenie strażników gminnych,
  • uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi.

Jak się dostać do straży miejskiej?

Do Straży Miejskiej również wytyczona jest rekrutacja, bez której nie obędzie się przyjęcie pracownika. Składa się ona z następujących etapów:

  • weryfikacja aplikacji,
  • test wiedzy i kompetencji,
  • test sprawności fizycznej,
  • rozmowa kwalifikacyjna,
  • badania psychologiczne,
  • badania lekarskie,
  • zapytania o udzielenie informacji o osobie do Krajowego Rejestru Karnego.

Dodatkowo przyszły strażnik miejski musi pamiętać o dostarczeniu:

  • życiorysu,
  • listu motywacyjnego,
  • oświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego.

Czytaj także:
Ile zarabia opiekunka do dziecka? Jakie stawki obowiązują?
Ile zarabia się w Kauflandzie? Dowiedz się więcej
Ile zarabiają recepcjonistki? Jakie są ich obowiązki?