Ile zarabia stewardessa i jakie są jej obowiązki? Poznaj tajniki pracy personelu pokładowego

ile zarabia stewardessa fot. Adobe Stock, standret
Informacji na temat tego, ile zarabia stewardessa, powinnaś zasięgnąć przed aplikacją do danych linii lotniczych. Zarobki stewardessy różnią się w zależności od konkretnego przewoźnika, wylatanych godzin bądź wykonywanych obowiązków. Jednakże jest to praca dla ludzi gotowych na wiele wyrzeczeń. Zapoznaj się z informacjami na ten temat.
/ 23.01.2023 12:44
ile zarabia stewardessa fot. Adobe Stock, standret

Zostając stewardessą, masz możliwość zwiedzić wiele miejsc, w które nie zawsze miałaś okazję się wybrać. Zebrałyśmy najważniejsze informacje dotyczące zarobków stewardess, dzięki czemu podjęcie decyzji o podjęciu tej pracy będzie prostsze.

Spis treści:

  1. Stewardessa – zarobki
  2. Z czego składają się zarobki stewardessy?
  3. Zarobki stewardess ze względu na linie lotnicze
  4. Ile godzin pracuje stewardessa?
  5. Obowiązki stewardessy
  6. Wymagania na stanowisko stewardessy

Stewardessa – zarobki

Zanim złożysz aplikację do linii lotniczych, dowiedz się, ile zarabiają stewardessy. Zarobki stewardess szacuje się od 5 000 do nawet 15 000 złotych netto! Na wysoką pensję liczyć może personel pokładowy zatrudniony za granicą, w Polsce natomiast stewardessy zarabiają mniej. Duży wpływ na zarobki stewardess ma również znajomość dodatkowych języków obcych. Ponadto zdarzają się nawet podwyżki dla stewardess, lecz idzie za tym zwiększenie zakresu obowiązków. Stewardessy mogą również liczyć na pozapłacowe benefity, w rodzaju zniżek na bilety lotnicze.

Z czego składają się zarobki stewardessy?

Zarobki stewardessy mogą się znacznie różnić od wynagrodzenia pracownika biurowego. Pensja stewardess składa się między innymi z:

  • Prowizji od sprzedaży – stewardessa proponuje pasażerom przeróżne produkty, podbijając punkty sprzedaży indywidualnej. Dostają one prowizję jako procent zarobionych w ten sposób pieniędzy.
  • Podstawy – stewardessa otrzymuje wynagrodzenie zgodnie z liczbą wylatanych godzin w miesiącu. Każda wylatana godzina powyżej 40 godzin nagradzana jest opłatą w wysokości kilkudziesięciu złotych.
  • Dodatków – niektóre linie lotnicze przyznają dodatkowe pieniądze za utrzymanie munduru.
  • Diet na pobyt – jeżeli stewardessa ma zaplanowany nocleg w innym kraju, to dostaje dodatkowe pieniądze.

Zarobki stewardess w podziale na linie lotnicze

Zarobki stewardessy zależą od kraju, którym pracuje oraz od rodzaju linii lotniczych. Te, które latają na pokładzie samolotu w Polsce, mają niższe wynagrodzenia niż za granicą. Poniżej prezentują się zarobki stewardess ze względu na linie lotnicze:

  1. Stewardessa Lot – wpływ na wynagrodzenie stewardessy Lot ma rodzaj umowy. Średnie zarobki stewardessy Lot to od 5 000 do 8 000 złotych. Stewardessa po awansie może zarabiać nawet 10 000 złotych netto na umowie B2B.
  2. Stewardessa Ryanair – stewardessy w Polsce zarabiają nawet około 8 000 złotych netto. Stewardessa po awansie może zarabiać nawet 12 000 złotych netto na umowie B2B.
  3. Stewardessa Emirates – w liniach lotniczych Emirates zarobki stewardess są najwyższe. Początkowo stewardessa może otrzymać nawet ponad 6 000 złotych, a bardziej doświadczone stewardessy zarabiają około 11 500 złotych. Firma Emirates płaci stewardessom dodatkowo za przepracowanie 950 godzin rocznie, lecz statycznie latają one około 800 godzin w ciągu roku. Stewardessa po awansie może zarabiać nawet 25 000 złotych netto na umowie o pracę.

Ile godzin pracuje stewardessa?

Stewardessy nie mają wytyczonych 8 godzin dziennie, choć podlegają zasadzie pracy 40 godzin tygodniowo. W ciągu dnia stewardessy pracować mogą nawet do 12 godzin, a zdarza się, że pracują nawet dłużej. Czas pracy jednak nie może przekraczać 16 godzin. Jest on uwarunkowany konkretną linią lotniczą.

Obowiązki stewardessy

Stewardessa wykonuje odpowiednie obowiązki, które przekładają się później na jej wynagrodzenie. Głównymi zadaniami stewardessy są:

  • Witanie pasażerów w samolocie,
  • Dbanie o komfort pasażerów w trakcie lotu,
  • Pomoc w przygotowaniu samolotu do lotu,
  • Udzielanie informacji pasażerom,
  • Prezentacja zasad związanych z bezpieczeństwem,
  • Pomaganie pasażerom podczas zajmowania miejsc,
  • Roznoszenie posiłków i napojów.

Wymagania na stanowisko stewardessy

Jeśli jesteś zdecydowana zaaplikować do jakiejkolwiek linii lotniczej, warto, abyś dowiedziała się, jakie są wymagania przyszłych stewardess w związku z tym zawodem. Oto najważniejsze wytyczne:

  • wiek pomiędzy 18 a 30 lat,
  • wzrost od 160 do 175 cm,
  • dobry stan zdrowia oraz kondycja fizyczna,
  • brak chorób przewlekłych,
  • znajomość języków obcych, obowiązkowy angielski,
  • umiejętność pływania na wysokim poziomie.

Czytaj także:
Jak sprawdzić lata pracy w ZUS?
Etapy rekrutacji - jak wyglądają krok po kroku?

Redakcja poleca

REKLAMA