Praca dla studenta – 7 propozycji pracy dorywczej. Rodzaje prac, zarobki, korzystne zatrudnienie

praca-dla-studenta fot. Adobe Stock/Oleksii
Pracy dla studentów jest wiele. Wystarczy tylko przejrzeć odpowiednie ogłoszenia, odpowiadające konkretnym studiom. Coraz więcej studentów decyduje się na pracę między zajęciami lub, w przypadku studentów zaocznych i wieczorowych, na pracę od poniedziałku do piątku. Jeśli jesteś studentką szukającą pracy i nie wiesz jak się do tego zabrać, to dobrze trafiłaś!
/ 23.01.2023 08:49
praca-dla-studenta fot. Adobe Stock/Oleksii

Czas studencki kojarzy się z beztroską, imprezowaniem oraz korzystaniem z życia. Jednakże niektórzy już na tym etapie życia szukają pracy dorywczej lub na stałe, by dorobić sobie na przyjemności. Zapoznaj się ze wskazówkami, jakie przygotowaliśmy dotyczącymi pracy dla studenta i dowiedz się, gdzie szukać ofert.

Spis treści:

  1. Praca dla studenta zaocznego i dziennego
  2. Rodzaje prac dla studenta
  3. Co student powinien umieścić w CV?
  4. Korzystne zatrudnienie dla studenta
  5. Zarobki studentów

Praca dla studenta zaocznego i dziennego

Łatwiej jej znaleźć pracę studentom zaocznym i wieczorowym. W ciągu tygodnia student może pracować nawet po 8 godzin dziennie. Zazwyczaj studenci zatrudniani są na umowę zlecenie, choć nie jest to żelazna zasada. Jeśli student nie ukończył 26 roku życia, pracodawca nie płaci za niego składki ubezpieczeniowej, co obniża koszty zatrudnienia studenta. Zarobki są równowarte godzinom wyrobionym. Student zatrudniony na umowę zlecenie może liczyć na wyższe wynagrodzenie netto niż na umowę o pracę.

Jeśli chodzi o pracę dla studentów dziennych, to pozwolić sobie mogą na to ci studenci z ostatniego roku, którzy nie muszą chodzić na wykłady i ćwiczenia. Zdarza się, że student dzienny ma elastyczny grafik i pracuje pomiędzy zajęciami, lecz bywa to dla niego męczące.

Rodzaje prac dla studenta

Dla studentów dziennych, jak i zaocznych, istnieje wiele prac, które mogą wykonywać. Oto kilka propozycji:

  • Korepetycje – jest to idealna praca dla studentów dziennych. Mogą oni udzielać korepetycji uczniom szkół podstawowych oraz średnich. Studenci sami mogą decydować o tym, ile godzin chcą pracować oraz z kim. Zarobki studentów uzależnione są od wieku ucznia oraz przedmiotu, którego uczą.
  • Call center – student może indywidualnie decydować, ile godzin i o jakich porach chce pracować. Wypłata studenta uzależniona jest od jego wyników. Podczas pracy studenta na call center, styka się on z takimi zagadnieniami, jak ankiety, bądź przypomnienia dotyczące płatności.
  • Roznoszenie ulotek – okazyjne roznoszenie ulotek przez studenta może być dobrym pomysłem na dodatkowy zarobek. Od studenta nie jest wymagane konkretne doświadczenie ani szczególne zaangażowanie. Student rozlicza się przez stawkę za godzinę.
  • Opiekunka do dziecka – jest to praca dla studenta, gdzie wymaga się od niego studiów o kierunku pedagogicznym lub psychologicznym. Wymaga dyspozycyjności, ale zazwyczaj ta praca dla studenta odbywa się popołudniami.
  • Akcje promocyjne – odbywają się one w supermarketach, galeriach handlowych czy targach. Ta praca dla studenta nie wymaga doświadczenia. Od studenta wymaga się nienagannej aparycji oraz komunikatywności.
  • Praca w weekendy – student dorabiać może również w weekendy, podczas obsługi imprez okolicznościowych bądź jako kelner. Musi jednak posiadać książeczkę sanepidowską.
  • Inwentaryzacja i wykładanie towaru – jest to praca dla studenta, gdzie musi być on dyspozycyjny tylko dwa razy w miesiącu. Polega na spisie towaru i wykładaniu go na półki.

Co student powinien umieścić w CV?

Na studiach warto zbierać pierwsze doświadczenia zawodowe. Poniżej znajduje się kilka rad związanych z pracą dla studenta, by mógł on wzbogacić swoje CV:

  1. Działanie w organizacjach studenckich – zajęcia naukowe lub samorząd studencki są przepustką do lepszej pracy po studiach. Na spotkaniach pojawiać się mogą headhunterzy, którzy szukają pracowników do firm.
  2. Wyjechanie na Erasmusa – wymiana narodowa jest dobrym rozwiązaniem. Zyskać można doskonalenie języka, co jest później dobrze widziane u przyszłego pracodawcy.
  3. Udział w kursach – rozszerza kompetencje zdobyte na studiach. Przyda się również kurs Excela bądź kurs programów graficznych.

Korzystne zatrudnienie dla studenta

Pracodawca nie musi płacić składek na ubezpieczenie społeczne podczas pracy dla studenta, który nie ukończył 26 lat, mając umowę zlecenie. Jednak nie przysługuje mu wtedy płatne zwolnienie chorobowe oraz urlop macierzyński, czy rodzicielski. Jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, to przeważnie organizowane jest przez uczelnie. Student może być również dopisany do ubezpieczenia zdrowotnego jednego z rodziców. Całkowity koszt zatrudnienia pracownika jest mniejszy niż w przypadku osób zatrudnionych na umowie o pracę.

Zarobki studentów

Szacuje się, że studenci zarabiają pomiędzy 2 000 a 3 000 złotych netto, ponieważ jest to ich praca dodatkowa bądź na niepełny etat. Zdarza się, że niektórzy studenci na pełnym etacie otrzymują wynagrodzenie nawet w wysokości 5 000 złotych netto. Od stycznia 2023 roku najniższa stawka godzinowa, która widnieje na umowie zlecenie, to 22,80 zł brutto. Zawierając taką umowę umowę, pracodawca jest zwolniony z opłacania za studenta składek na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe, emerytalne, a student otrzymuje kwotę netto, odpowiadającą kwocie brutto.

Czytaj także:
Wykładanie towaru w Biedronce – zarobki. Czy ta praca jest ciężka?
Praca jako kurier – z czym musi się mierzyć na co dzień? Najważniejsze informacje
Telepraca – rodzaje, cechy, zasady. Czym jest telepraca?

Redakcja poleca

REKLAMA