Chałupnictwo – 16 pomysłów na dodatkowy zarobek. Poznaj, jakie możliwości za sobą niesie

chałupnictwo fot. Adobe Stock/fizkes
W dzisiejszych czasach chałupnictwo jest dość popularną formą zarabiania dodatkowych pieniędzy. Rodzajów prac chałupniczych jest naprawdę wiele, więc jest w czym wybierać. Taka praca może nie będzie twoim pierwszym źródłem dochodu, lecz zawsze dodatkowe pieniądze się przydadzą. Wybierać możesz od korepetycji po wypełnianie ankiet.
/ 15.01.2023 05:22
chałupnictwo fot. Adobe Stock/fizkes

Mając stałe zajęcie, można wykonywać chałupnictwo po godzinach swojej pracy lub w weekendy. Jest to prosty i szybki zarobek, który z pewnością podreperuje domowy budżet. Dodatkowe pieniądze zawsze się przydadzą, a jeśli jesteś osobą ambitną lub masz jakieś konkretne hobby, to może być to strzał w dziesiątkę.

Spis treści:

  1. Chałupnictwo – co to takiego?
  2. Chałupnictwo z dowozem do domu
  3. Składanie długopisów
  4. Składanie teczek w domu
  5. Jak dorobić – inne pomysły pracy chałupniczej
  6. Gdzie szukać ofert pracy chałupniczej?

Chałupnictwo – co to takiego?

Zacznijmy od tego, czym dokładnie jest chałupnictwo. Jest to nic innego jak wykonywanie danej pracy w domu na zlecenie przez zleceniodawcę. Obejmuje wiele metod oraz dziedzin, którymi możesz zająć się w domowym zaciszu. Taka praca pozwala łatwo zarobić dodatkowe pieniądze.

Chałupnictwo jest elastyczne pod względem czasu pracy, więc cieszy się sporą popularnością. Zdarzają się jednak oszuści, którzy oferują szybki i duży zysk bez nakładu pracy. Nie każda ze znalezionych ofert okazuje się oszustwem, lecz trzeba być czujnym i uważać na to, co znajduje się w Internecie.

Chałupnictwo z dowozem do domu

Pracę chałupniczą można wykonywać tak naprawdę z każdego miejsca na ziemi. To tak jak z pracą zdalną, która jest obecnie bardzo popularna w korporacjach. Najwygodniej jest, jak zleceniodawca dostarcza wszystkie materiały związane z konkretną pracą chałupniczą, lecz nie zawsze tak się dzieje.

Informacje o zapewnionych materiałach powinny być umieszczone w ogłoszeniu. Uważaj zwłaszcza na ogłoszenia, które posiadają informacje o konieczności zapłacenia zaliczki za materiały, gdyż są to oferty nieuczciwe. Najlepiej, jakbyś uważnie przejrzała wytyczne od zleceniodawcy, ponieważ istnieją firmy, które wyłudzają pieniądze.

Składanie długopisów

Podjęcie pracy chałupniczej wiąże się albo z podratowaniem domowego budżetu, albo z dorobieniem pieniędzy do nowego telefonu lub wakacji. Takie oferty brzmią bardzo zachęcająco i okazuje się, że po zgłoszeniu się do takiej pracy, od razu jesteśmy przyjęci.

Jeśli chodzi o składanie długopisów, to jest to trochę mrówcza praca. Wyobraź sobie, że w ciągu dnia jesteś w stanie złożyć około 1000 długopisów za każdy dostając kilkanaście groszy. Średnio wychodzi to około 100 złotych dziennie, co daje marny zarobek patrząc na cały poświęcony temu zajęciu dzień. 

Dodatkowo jesteś zobowiązana wpłacić konkretną sumę na rzecz kaucji za towar, którą zlecający zwróci ci przy odbiorze długopisów. Nie zawsze jednak tak się staje i okazać się może, że zostaniesz z dość dużą ilością długopisów, więc dokładnie filtruj ogłoszenia znalezione w Internecie. Taka praca chałupnicza wymaga od ciebie ogromnej ostrożności.

Składanie teczek w domu

Może cię to zdziwić bądź nie, ale składanie teczek kartonowych w domu cieszy się sporym zainteresowaniem. Praca ta nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności. Po otrzymaniu odpowiednich materiałów od zleceniodawcy, teczki te należy złożyć i odesłać z powrotem. Znalezienie takiej oferty w Internecie nie jest skomplikowane, wystarczy wpisać odpowiednią frazę "składanie teczek w domu" w wyszukiwarce.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, wszystkie materiały do składania teczek powinien dostarczyć zleceniodawca, lecz w praktyce za otrzymanie ich powinnaś zapłacić. Może to budzić twoje wątpliwości, ale tak to wygląda w praktyce. Żeby nie dać się oszukać, warto wybrać tylko sprawdzone oferty. Reasumując, składanie teczek w domu jest bardzo monotonne i nużące oraz niewynagradzane tak dobrze, jak np. praca złotej rączki, więc to od ciebie zależy, czy zdecydujesz się na tę konkretną pracę chałupniczą.

Jak dorobić – inne pomysły pracy chałupniczej

Jakiś czas temu pojęcie pracy chałupniczej nie było takie popularne. Wszystko zaczęło nabierać tempa podczas pandemii. Na pracę z domu decydowała się wtedy tylko garstka osób, lecz teraz jest to chleb powszedni.

Z pracy chałupniczej od dawna korzystają emeryci i renciści czy studenci. Teraz oferty chałupnictwa cieszą się coraz większą popularnością. Zatem, decydując się na taką formę pracy dodatkowej, warto zapoznać się z dostępnymi opcjami:

  1. Wypełnianie ankiet – najmniej wymagające i przyjemne. Jest to praca bez opłat i wkładu własnego.
  2. Pisanie tekstów – firmy potrzebują odpowiednich treści na swoje strony. Nie każdy jednak ma smykałkę do pisania tekstów, więc nie jest to dobry wybór dla każdego. Jeśli masz lekkie pióro, to warto poszukać pracy chałupniczej w tej dziedzinie.
  3. Korepetycje – najlepsze dla studentów, którzy są z wiedzą na bieżąco oraz dla nauczycieli.
  4. Mechanik – dla osób posiadających doświadczenie w naprawie samochodów, nawet bez otwierania warsztatu. Można takie usługi świadczyć wśród mieszkańców.
  5. Naprawa komputerów – usługi te można oferować osobom prywatnym oraz firmom.
  6. Produkcja noży – wzięcie mają te o oryginalnym wyglądzie, a zwłaszcza myśliwskie oraz kuchenne.
  7. Opieka nad dziećmi – sprawdzone nianie są poszukiwane cały czas. W zależności od możliwości można brać pod opiekę jedno, a nawet kilkoro dzieci, tworząc tym samym domowe przedszkole. Przy okazji możesz dowiedzieć się, jak przygotować dziecko do przedszkola.
  8. Sprzątanie – sprzątać można biura, powierzchnie handlowe, domy, mieszkania prywatne, a także nagrobki.
  9. Produkcja świec – wymaga specjalistycznego sprzętu.
  10. Produkcja biżuterii – można zdobyć szerokie grono klientów.
  11. Produkcja galanterii skórzanej – tworzenie wyrobów skórzanych, takich jak zegarki, paski, buty i torby.
  12. Stolarka – można produkować i sprzedawać drewniane zabawki lub przedmioty kuchenne.
  13. Domowa gastronomia – coraz więcej osób potrzebuje domowego jedzenia niż słodyczy z cukierni czy sklepów. Droga pantoflowa może zdziałać cuda.
  14. Złota rączka – mnóstwo ludzi nie potrafi lub nie ma czasu na drobne naprawy w swoim domu. Banalnymi naprawami można podreperować domowy budżet.
  15. Masażystka – licencję masażystki można ukończyć w kilka dni, a takie usługi świadczyć można nawet we własnym domu, lub dojeżdżać do klienta.
  16. Trener personalny – jeśli ktoś jest fanem sportu i ćwiczy przed lub po pracy, może połączyć przyjemne z pożytecznym i przy okazji zarobić trochę pieniędzy.

Gdzie szukać ofert pracy chałupniczej?

Zlecenia pracy chałupniczej można znaleźć najczęściej w Internecie, a ściślej mówiąc na portalach społecznościowych. Dobrym miejscem również na znalezienie odpowiadającego chałupnictwa są przeróżne fora internetowe poświęcone pracy chałupniczej. Jednakże warto przyglądać się coraz to nowszym ofertom pracy, bo jest szansa, że być może spodoba ci się właśnie ona.

Pamiętaj jednak, by dokładnie filtrować ogłoszenia znalezione w Internecie przez wzgląd na potencjalnego zleceniodawcę, by uniknąć oszustów. Jest to ważne, ponieważ zdarza się, że nie wypłacają oni wynagrodzenia na czas bądź nie wypłacają go wcale.

Czytaj także:
Praca sezonowa alternatywą na dodatkową gotówkę. Dowiedz się, jakie są typy pracy sezonowej
Praca dla studenta – rodzaje prac, zarobki, korzystne zatrudnienie. Co przysługuje studentowi?
Składanie teczek – praca w domu. Czy taka praca ma sens?