Czy wiesz, że Lady Makbet żyła naprawdę?

Czy wiesz, że Lady Makbet żyła naprawdę?

Lady Makbet żyła naprawdę! Nie miała jednak nic wspólnego z jej demoniczną władczynią z dramatu Williama Szekspira.
/ 07.11.2017 15:35
Czy wiesz, że Lady Makbet żyła naprawdę?

Historyczna Lady Makbet miała na imię Gruoch i żyła w Szkocji na początku XI w. Urodziła się przypuszczalnie około 1005 r. jako córka królewicza Boitego. Była żoną earla szkockiej prowincji Mornay, Gilli Comgáin. O pożyciu małżeńskim Gilli Comgáina i Gruoch nie wiadomo za wiele, pewne jest jedynie, że mieli syna Lulacha.

Gruoch owdowiała w 1032 r. w dramatycznych okolicznościach. Jej mąż spłonął ze swoimi współtowarzyszami. Część badaczy sądzi, że za zabójstwem mógł stać Makbet - kuzyn Gilli Comgáina, który popełnił zbrodnie w odwecie za zgładzenie 12 lat wcześniej jego ojca. Gruoch wyszła za mąż za Makbeta. Makbet kilka lat później sięgnął po władzę, zabijając 15 sierpnia 1040 r. króla Duncana.

O Gruoch wiadomo jeszcze tylko tyle, że wspólnie z mężem dokonała hojnego nadania na rzecz klasztoru w Lochleven. Dzięki wystawionemu przy tej okazji dokumentowi znane jest jej imię, natomiast jej dalsze losy pozostają zagadką. Po tym jak Makbet zginął w bitwie pod Lumphanan, tron objął syn Gruoch z pierwszego małżeństwa, ale na krótko. 17 marca 1058 r. został zamordowany. Reszta życia Gruoch na razie pozostaje zagadką.