Premiera opery "Pasażerka"

Opera "Pasażerka"
Mieczysław Weinberg reżyseruje operę na podstawie powieści Zofii Posmysz.
21.09.2016 13:06
Opera "Pasażerka"
Sezon 2016/2017 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej otworzy opera Mieczysława Weinberga "Pasażerka" na podstawie powieści Zofii Posmysz. Książka pod tym samym tytułem, której wznowienie przygotował Teatr, stała się inspiracją do powstania opery.
 

Krótka historia "Pasażerki"

Pisarka Zofia Posmysz podczas II wojny światowej była więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Ravensbrück. Z tamtych doświadczeń zrodziła się powieść "Pasażerka", historia przypadkowego spotkania byłej więźniarki z dawną oprawczynią. To historia do głębi poruszająca – nic więc dziwnego, że niemal natychmiast stała się inspiracją dla twórców z innych dziedzin sztuki.

Kiedy powstała opera?

Operę Mieczysław Weinberg ukończył w 1968 roku, lecz klimat polityczny tamtych czasów stanął na przeszkodzie wystawieniu dzieła. Doszło jedynie do jego koncertowego wykonania w Moskwie. Prawdziwy sukces tytułu rozpoczął się wraz z koprodukcją Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Festiwalu Muzycznego w austriackim Bregenz (Bregenzer Festspielele), gdzie w 2010 roku odbyła się prapremiera opery w reżyserii Davida Pountneya. "Najpierw był Festiwal w Bregencji i Warszawa. Później Londyn, Houston, Nowy Jork, Chicago, Detroit i Floryda. I wszędzie, za każdym razem: przepołowiona światłem i dźwiękiem scena. Rozbawiona, zamożna Europa. I piekło Holocaustu. Pamięć o nim trwa. Świat nie może zapomnieć" – czytamy w opisie spektaklu.
 
 
Już 18 września 2016 roku Pasażerka Mieczysława Weinberga powróci na scenę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Kolejny spektakl: 20 września. W sprzedaży są ostatnie bilety.
 
Na podstawie materiałów prasowych
Tagi: teatr, Opera