Wampiry energetyczne i emocjonalne - czym się wyróżniają?

Diwe koleżanki fot. Fotolia
W kontakcie z takimi osobami czujemy się źle. Boimy się odetchnąć, powiedzieć co myślimy, źle postawić szklankę. One czują się przy nas świetnie (w końcu je karmimy), my z dnia na dzień opadamy sił. One zawsze mówią (pokazują), że to z NAMI coś nie tak. Może czas wreszcie zrozumieć, że nie? I uciekać, gdzie pieprze rośnie!
/ 29.03.2017 11:18
Diwe koleżanki fot. Fotolia

Niby się uśmiecha, niby się przytula, niby się lubicie a nawet kochacie, ale zanim się obejrzysz, masz nóż w plecach. Masz kogoś takiego niedaleko siebie? To go odstaw albo... uciekaj! Oto podstawowe cechy wampirów emocjonalnych.

1. Nieustannie oceniają i mówią o innych źle

Na początku tego nie zauważasz. Wydaje ci się, że ci ufają i dlatego mówią źle o: matce, ojcu, siostrze, właściwie każdym. Po pewnym czasie zauważasz, że każdy ich komunikat jest w jakimś sensie jadem. To najczęstsza cecha toksycznych ludzi. Nie lubią innych. I zawsze posądzają ich o złe intencje. Ta jest za chuda, głodzi się i to żenujące. Ten jest gruby, tamten leniwy. Ta przesadza z pracą i jest opętana ambicją. Ratunkuuu! Czy wampir kogoś podziwia? Tak, przez chwilę. Najczęściej dlatego, że ma z tego powodu korzyści. Albo po prostu jest na etapie fascynacji druga osobą. Człowiek skupiony na wadach innych tak naprawdę robi wszystko, żeby poczuć się lepiej. Detronizuje innych, żeby poczuć się bezpieczniej. A tobie jest coraz z tym ciężej i ciężej.

Jak przestać w końcu być panią Miłą, a zostać Zołzą. Przewodnik dla kobiet, które pragną częściej mówić: „nie”

2. Zwykle robią to za plecami tych innych

Uśmiechają się, komplementują. Ale wystarczy, że ci komplementowani się odwrócą i….
Na początku wydaje ci się, że z tobą będzie inaczej, że ty jesteś wyjątkowa. Tak ci się tylko wydaje. Będzie inaczej dopóki dopóty będziesz potrzebna.

3. Opowiadają o swoich przyjaciołach

I to chyba jest najgorsze. Nie znają słowa „lojalność”. Jeśli znasz sekrety przyjaciół swojej przyjaciółki, siostry, wiesz, co się dzieje u nich w małżeństwie, na co chorują, z kim mają romans i dlaczego właśnie się rozstają to naprawdę wierzysz, że nigdy nikt nie dowie się o tobie? Oczywiście, wydają się zatroskani. „Tak się martwię Anką, nie wydaje mi się, żeby była dobrą matką, nie zajmuje się Polą”. „Byłaś u niej w domu? Strasznie tam biednie, może trzeba znaleźć jej nową pracę? Bo JA po prostu nie wyobrażam sobie, jak to jest mieszkać w tej zapadłej dziurze z ojcem wariatem. "Nie, po prostu nie wyobrażam sobie, że można żyć w tak sztucznym związku".
W sumie nic byś nie wiedziała o macierzyństwie Anki, o domu X, czy o związku Z. Ale wiesz wszystko. Dzięki wampirowi, który nie rozumie, że obgadywanie przyjaciół mówi tylko o nas, bo serio nie o obgadywanych.

6 rzeczy, których kobiety nie powinny robić innym kobietom. Pora na rachunek sumienia!

4. Uważają, że wartości, które uznają oni są najlepsze

NAJGORZEJ. Jeśli wierzą w małżeństwo do grobowej deski - nie śmiej nawet mówić przy nich, że ważna w życiu jest zabawa. Chcesz mieć jedno dziecko? W ogóle nie chcesz dzieci, a oni mają gromadkę? Bój się Boga, będzie strasznie. Podobnie, jak jesteś spełnioną kobietą domową, a oni uważają, że kobieta musi być niezależna.

5. Nie przegadasz, wiedzą lepiej

Po spotkaniu z nimi twoje ego jest wielkości orzeszka. Boli cię głowa, jesteś wyczerpana. Seriooo, tak wyglądają dobre relacje?

6. Nie potrafią być szczerzy...

Zamiast powiedzieć: „Źle się czuje z tym, że zachowujesz się tak i tak" nie mówią nic. Dowiadujesz się, gdy nagle dostają ataku szału albo zrywają z dnia na dzień kontakty.

7. ...albo są szczerzy zanadto

To druga skrajność. Zachowują się jak prokurator i sędzia w jednym. Halo, jesteś bliską mi osobą, czy właśnie wylądowałam w sądzie i siedzę na ławie oskarżonych? Cechą wampirów energetycznych jest brak prostej i autentycznej komunikacji. Bez osądzania. Bez lawirowania. Bez wszystkiego co powinna mieć dobra komunikacja. Wampir nie powie: „Źle się czuję z tym, że nie przyjechałaś w środę. Tęskniłam". Powie: "Jesteś egoistką". Albo nie napisze nic, bo postanowi ukarać cię milczeniem.

8. Nigdy nie są winni

Wiadomo! Winni są inni. Za mało pracowici, nielojalni, głupi, egoistyczni. INNI. To oni ponoszą odpowiedzialność.

PS. Tak, każdy z nas bywa czasem toksyczny. Ale wampir „na chwilę" potrafi zauważyć moment, gdy staje się niesprawiedliwy, złośliwy, podły. Potrafi zrozumieć (lub chce zrozumieć?), skąd się w nim biorą złe emocje, chce się zmieniać. Wampir NIEREFORMOWALNY mówi: nie podoba się, do widzenia. I nawet jak zawalił na całej linii powie: „jestem, jaki jestem". Choć tak naprawdę mógłby powiedzieć: „zjadłem cię, użyłem, już cię nie potrzebuję". Albo: „wciąż się tobą karmię, siedź cicho".

Więcej o relacjach na Polki.pl!

Redakcja poleca

REKLAMA