Papierosy fot. Fotolia

Zakaz palenia - ograniczenie palenia dla ludzi urodzonych po 2015 roku

Czy warto tak zaostrzać ustawę tytoniową?
Małgorzata Machnicka / 16.01.2017 12:46
Papierosy fot. Fotolia
Wiele wskazuje na to, że Rosjanie, którzy przyszli na świat po 2015 roku, nigdy nie będą mieli okazji legalnie zapalić papierosa. Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia opracowuje nową koncepcję antytytoniową na lata 2017-2022. Zmiany w prawie mają spowodować, że obywatele już palący będą palić mniej, a ci, którzy dopiero przyszli na świat nigdy nie sięgną po papierosa.

Niektóre aromaty do e-papierosów są niebezpieczne!

Według danych ministerstwa, w Rosji co roku na choroby związane z paleniem tytoniu umiera nawet 400 tys. obywateli. Mimo stale rosnących cen papierosów i spadającej liczby palaczy, po wyroby tytoniowe wciąż sięga ponad 31 proc. społeczeństwa (powyżej 18 roku życia). To o 4 proc. więcej niż w Polsce. Co więcej, Rosjanie częściej wybierają mocniejsze papierosy, bez filtra. 
 
Jedną z najbardziej kontrowersyjnych zmian w nowej ustawie jest zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych tym obywatelom, którzy urodzili się po roku 2015.
 
Ograniczenia będą obowiązywać nawet po osiągnięciu przez tych obywateli pełnoletności. Chodzi nie tylko o zwykłe papierosy, ale również o elektroniczne. Do 2025 roku Rosja chce zmniejszyć całkowity poziom zużycia tytoniu do 25 proc.
Tagi: papierosy