Pomoc Ukrainie. Chcesz pomagać uchodźcom na dworcach? To dokładne instrukcje i wskazówki dla wolontariuszy

wolontariusze dla Ukrainy na dworcach fot. Adobe Stock, Halfpoint
Dworce i inne centra przesiadkowe to teraz miejsca, w których najbardziej potrzeba wolontariuszy. Sprawdź, jak zgłosić się i najlepiej przygotować do roli wolontariusza pomagającego uchodźcom z Ukrainy. Weź ze sobą naładowany telefon, powerbank i przygotuj odpowiednie numery na infolinie.
/ 10.03.2022 12:31
wolontariusze dla Ukrainy na dworcach fot. Adobe Stock, Halfpoint

Jeśli chcesz pomóc uchodźcom i masz trochę wolnego czasu, wolontariat na dworcu będzie najlepszą opcją. Na dworcach kolejowych i autobusowych w całym kraju potrzebni są teraz wolontariusze. Zanim zdecydujesz się wybrać na dworzec i zacząć pomagać uciekającym przed wojną Ukraińcom, przygotuj się do tego odpowiednio. Podpowiadamy co ze sobą zabrać i jakie formy pomocy są potrzebne na dworcach.

Spis treści:

  1. Jacy wolontariusze są potrzebni na dworcach?
  2. Jak zostać wolontariuszem na dworcu?
  3. Wskazówki dla wolontariuszy na dworcach

Jacy wolontariusze są potrzebni na dworcach?

Wiele sił i wolontariuszy jest obecnie potrzebnych na dworcach PKP i dworcach autobusowych, by zapewniać doraźną pomoc uchodźcom. Przyda się każdy, więc jeśli chcesz realnie włączyć się w pomoc potrzebującym Ukraińcom i masz trochę czasu, podejmij wolontariat. Potrzebne są:

  • Osoby przygotowujące, rozdające i dystrybuujące posiłki.
  • Osoby pomagające uchodźcom przy przesiadkach i logistyce.
  • Osoby do tymczasowej opieki nad dziećmi.
  • Kierowcy do oferowania podwózek w mniej dostępne miejsca.

Jeśli wiesz już jaki rodzaj wolontariatu chcesz podjąć, mamy dla ciebie kilka wskazówek. Każda z ról jest bardzo ważna i warto być jak najlepiej przygotowanym do jej pełnienia.

Jak zostać wolontariuszem na dworcu?

Akcje pomocy uchodźcom na dworcach są koordynowane przez różne organizacje i mniejsze jednostki. W niektórych miejscach wcale nie ma scentralizowanych organizatorów, a wszyscy wolontariusze działają wspólnymi siłami, bez kierownictwa i osób zarządzających.

Utrudnia to zdobycie rzetelnych informacji dotyczących podjęcia wolontariatu. Najlepiej wybierz najpierw miejsce, gdzie chcesz podjąć wolontariat i postaraj się odnaleźć kontakt do osób tam działających. Wiele informacji zdobędziesz na Facebook'owej grupie pomocy dla Ukrainy.

Jeśli interesuje cię wolontariat na Dworcu Centralnym w Warszawie, obserwuj lub skontaktuj się z Grupą Centrum - oddolną organizacją wolontariuszy działających przy dworcu.

Jeśli chcesz zgłosić się do wolontariatu na Dworcu Zachodnim w Warszawie, wypełnij poniższy formularz dostępny po zeskanowaniu kodu:

Wolontariusze chcący działać na Dworcu PKP we Wrocławiu powinni zgłosić się przez ten formularz, wybierając od razu godziny dyżuru. Możesz też od razu udać się w miejsce działań wolontariuszy i osobiście poinformować o chęci przyłączenia się do działań.

Wskazówki dla wolontariuszy na dworcach

Przejdź się po terenie i zlokalizuj ważne punkty

Przed rozpoczęciem pracy dokładnie zorientuj się, jakie strefy są przygotowane na dworcu. 

  • Gdzie organizowane są noclegi dla potrzebujących?
  • Gdzie znajdują się toalety?
  • Gdzie jest bankomat?
  • Gdzie jest najbliższy sklep?
  • Gdzie jest punkt wydający żywność?
  • Gdzie znajduje się punkt medyczny?
  • Czy oferowany jest punkt z pomocą prawną (i gdzie się znajduje)?
  • Gdzie można kupić lub dostać kartę SIM?
  • Gdzie znajduje się kantor wymiany walut?
  • Czy na dworcu dostępny jest pokój dla dzieci?

Wszystkie te informacje pozwolą ci lepiej kierować podchodzące do ciebie osoby.

Sprawdź, jak połączyć się z internetem

Sprawdź, jak połączyć się z WIFI, by przekazywać tę informację uchodźcom. Wielu z nich jest w stanie samemu zorganizować i sprawdzić sobie transport, jeśli zapewni się im dostęp do internetu.

Przygotuj translator offline 

Dokładnie sprawdź, jak korzystać z translatora na swoim telefonie, by sprawnie go używać. Pamiętaj, że wiele translatorów daje możliwość tłumaczenia mowy. Taki sposób komunikacji może okazać się szybszy i sprawniejszy.

Możesz też nauczyć się podstawowych zwrotów w języku ukraińskim, korzystając z przygotowanego przez nas słowniczka.

Zbierz aktualne informacje od PKP lub innych przewoźników na dworcach autobusowych

Dowiedz się, jakie rodzaje połączeń są dostępne dla Ukraińców za darmo, a które wymagają biletów. Sprawdź zasady darmowego podróżowania, by jak najlepiej informować uchodźców o ich przywilejach. Co jakiś czas sprawdzaj też opóźnienia pociągów.

Naładuj telefon i weź powerbank

Telefon pozwoli ci sprawdzać połączenia kolejowe i autobusowe, a także wszystkie inne potrzebne informacje. Jeśli nie znasz języka, to też narzędzie komunikacji. Jest więc niezbędny. Koniecznie zabierz ze sobą dodatkowy, naładowany powerbank.

Zabierz ze sobą jedzenie lub inne potrzebne artykuły

Punkty na dworcach chętnie przyjmują domowe, świeże kanapki i inne artykuły żywnościowe z długim terminem przydatności, które rozdają uchodźcom. Zanim zakupisz jakieś produkty, upewnij się jednak, że są potrzebne. Przynoszenie artykułów bez sprawdzania potrzeb to jeden z częstszych błędów przy pomocy Ukrainie.

niepotrzebne na dworcach artykuły
fot. Artykuły niepotrzebne na Dworcu Centralnym/ Instagram, @grupacentrum.waw

Jeśli robisz hurtową ilość kanapek, pomyśl o bezmięsnej wersji. Wielu Ukraińców od 7 marca przestrzega ścisłego Wielkiego Postu prawosławnego, podczas którego rezygnują z jedzenia mięsa, ryb, a niekiedy też nabiału. Oczywiście w tej trudnej sytuacji wiele osób rezygnuje z postu, jednak dobrze dać im wybór i zaoferować roślinne wersje kanapek.

Zbierz ważne numery na infolinię

Jeśli napotkani uchodźcy będą potrzebować pomocy wykraczającej poza tę, którą mogą uzyskać na dworcu, warto ich w tym wesprzeć. 

  • Ogólnokrajowa infolinia pomocy dla obywateli Ukrainy: 19524
  • Warszawska infolinia dla obywateli Ukrainy: 505 700 701
  • Infolinia Wojewody Małopolskiego: +48 12 210 20 02

Przygotuj materiały dla dzieci z Ukrainy

Masz zamiar włączyć się w opiekę nad dziećmi? Możesz wydrukować materiały dla dzieci z Ukrainy w języku ukraińskim, rosyjskim i polskim. Polecamy w szczególności darmową  książeczkę terapeutyczną autorstwa Alicji Safarzyńskiej-Płatos, podejmującą temat migracji w sposób przystosowany dla dzieci.

Źródła:

Instagram - @grupacentrum.waw

Grupa Facebook, Pomoc dla Ukrainy - PKP Wrocław / Допомога для українців PKP WROCŁAW

pomagamukrainie.gov.pl

Czytaj także:
Jak pomóc Ukrainie? „Potrzebujemy lekarzy z zagranicy. Udostępniajcie wideo z frontu, aby cały świat poznał prawdę”
Pomoc Ukrainie. 9 sposobów by pomóc Ukraińcom, jeśli nie masz na to budżetu – pomoc nie musi być droga
Pomoc Ukrainie. Co włożyć do paczki żywnościowej? Trwała żywność, która faktycznie zregeneruje organizm uchodźców
Pomoc Ukrainie. Poradnik dla osób, które chcą pomóc w transporcie uchodźców z granicy w głąb kraju