Numer PESEL dla Ukraińców - co gwarantuje i jakie prawa nadaje? Procedura zdobywania PESELu

numer pesel dla Ukraińców fot. Adobe Stock, valerii kalantai
Od niedawna uchodźcy z Ukrainy mogą starać się o nadanie numeru PESEL. Sprawdź, jak go zdobyć, kto może się o niego starać i co trzeba zabrać ze sobą do urzędu. Jakie przywileje daje nadanie numeru PESEL uchodźcom? Czy trzeba zabierać do urzędu dzieci, by nadać im PESEL? Podsumowujemy wszystkie informacje na ten temat.
/ 18.03.2022 11:54
numer pesel dla Ukraińców fot. Adobe Stock, valerii kalantai

Nadanie numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy ułatwi funkcjonowanie w społeczeństwie polskim. Od środy 16 marca ukraińscy uchodźcy mogą starać się o nadanie numeru PESEL. Sprawdź, jak wygląda tak procedura i jakie przywileje daje otrzymanie numeru PESEL.

Spis treści:

  1. Jak uchodźcy mogą zdobyć numer PESEL?
  2. Numer PESEL dla dzieci z Ukrainy
  3. Po co numer PESEL uchodźcom z Ukrainy?
  4. Czy uzyskanie numeru PESEL jest obowiązkowe?
  5. Aplikacja mObywatel i Diia.pl

Jak uchodźcy z Ukrainy mogą zdobyć numer PESEL?

Obywatele Ukrainy, którzy w związku z konfliktem na Ukrainie po 24 lutego 2022 roku uciekli przed wojną i wjechali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy, mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL.

Gdzie iść, by zdobyć numer PESEL?

Żeby zdobyć numer PESEL należy udać się osobiście do urzędu gminy lub miasta. Specjalne punkty zostały przygotowane też w większych miastach: 

  • na Stadionie Narodowym w Warszawie,
  • w Tauron Arenie w Krakowie.

Co zabrać zgłaszając się po numer PESEL?

Żeby uzyskać numer PESEL, należy zgłosić się do urzędu osobiście i mieć:

  • wypełniony wniosek o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem w Ukrainie;
  • dokument, na podstawie którego cudzoziemiec przekroczył  granicę od 24 lutego 2022 roku (paszport biometryczny, ukraiński paszport wewnętrzny, akt urodzenia w przypadku dzieci);
  • fotografię spełniającą wymagania jak do dowodu osobistego - w wielu urzędach można zrobić ją za darmo na miejscu.

W urzędzie zostaną pobrane odciski palców (nie dotyczy dzieci do ukończenia 12 lat oraz osób, od których pobranie odcisków jest fizycznie niemożliwe).

Co zawiera wniosek o nadanie numeru PESEL uchodźcom?

Wniosek o nadanie numeru PESEL dla Ukraińców zawiera:

  • imię i nazwisko,
  • miejsce i datę urodzenia,
  • unikalny numer ewidencyjny nadany przez organ ukraiński,
  • obywatelstwo,
  • datę wjazdu na terytorium RP,
  • dane kontaktowe wnioskodawcy,
  • adnotację o pobraniu odcisków palców.

We wniosku zaznacza się też jedno z oświadczeń pasujące do sytuacji:

  • Na terytorium Polski wjechałem bezpośrednio z terytorium Ukrainy.
  • Jestem małżonkiem obywatela Ukrainy i nie posiadam obywatelstwa ukraińskiego.

Do składania wniosku o numer PESEL nie jest konieczne zameldowanie w Polsce, ani podawanie adresu zamieszkania. Usługa jest bezpłatna. Wnioskodawca otrzyma wydruk potwierdzający nadanie numeru PESEL.

Numer PESEL dla dzieci z Ukrainy

Zgodnie z rozporządzeniem: w imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych ubiegającej się o nadanie numeru PESEL wniosek składa jedno z rodziców, opiekun, kurator lub opiekun tymczasowy.

Wniosek o PESEL dla dzieci i młodzieży mogą więc zgłaszać rodzice. Dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku. Dziecko, które ukończyło 12 lat, powinno pojawić się jednak w punkcje, gdyż na miejscu pobierane są też odciski palców. 

Ubiegając się o nadanie numeru PESEL dla dzieci, należy zabrać ze sobą też akt urodzenia lub inny dokument potwierdzający urodzenie. Jeśli go nie ma, konieczne będzie złożenie specjalnego oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Po co numer PESEL uchodźcom z Ukrainy?

Numer PESEL jest niezbędny i potrzebny do uzyskiwania:

  • świadczeń społecznych,
  • zakładania konta w banku,
  • pełnej opieki zdrowotnej,
  • szczepień,
  • ułatwia znalezienie zatrudnienia,
  • pozwala założyć firmę,
  • świadczeń pomocowych dla uchodźców,
  • pozwala pobierać naukę na terytorium Polski i zapisać dziecko do szkoły.

Przy składaniu wniosku o numer PESEL można założyć też Profil Zaufany i uzyskać dostęp do aplikacji Ministerstwa Zdrowia: Internetowego Konta Pacjenta. Warto to zrobić.  Żeby w momencie składania wniosku założyć też Profil Zaufany, konieczne jest podanie numeru telefonu i adresu e-mailowego.

Czy uzyskanie numeru PESEL jest obowiązkowe?

Ubieganie się o numer PESEL nie jest obowiązkowe, ale mocno zalecane. Pozwala na uzyskiwanie przyznanych uchodźcom świadczeń gwarantowanych ustawą, a także pełnej opieki zdrowotnej.

Władze apelują jednak, by nie zgłaszać się do urzędów masowo w pierwszych dniach. Możliwość uzyskania numeru PESEL będzie podtrzymana i dostępna dla uchodźców także później. Procedura nadania może trwać nawet 30-40 minut. W wielu urzędach są obecnie długie kolejki.

Aplikacja mObywatel i Diia.pl

Aplikacja mObywatel i dokument Diia.pl (Дія пл) – to prosty sposób na wylegitymowanie się (okazanie danych) niemal w każdej sytuacji życiowej. W elektronicznym dokumencie znalazły się najważniejsze dane - m.in. imię i nazwisko, zdjęcie oraz numer PESEL. Dokument Diia.pl (Дія пл) pozwala potwierdzić tożsamość tak samo skutecznie jak dowód osobisty lub paszport. Będzie przydatny m.in. przy korzystaniu z usług medycznych czy przy okazaniu swoich danych podczas zawierania umowy o pracę. - można przeczytać na stronie Ministerstwa Cyfryzacji

Z aplikacji mObywatel i usługi Diia.pl może skorzystać każdy obywatel Ukrainy uciekający przed wojną, który uzyskał numer PESEL i dostęp do Profilu Zaufanego. Wystarczy uruchomić aplikację mobilną na telefonie i zalogować się korzystając z hasła i loginu wydanego przy tworzeniu Profilu Zaufanego.

Źródła:
Ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. 2022, poz. 583),
gov.pl Uzyskaj numer PESEL – usługa dla cudzoziemców

Czytaj także:
Pomoc Ukrainie. 9 sposobów by pomóc Ukraińcom, jeśli nie masz na to budżetu – pomoc nie musi być droga
Pomoc Ukrainie. Jak NIE pomagać uchodźcom z Ukrainy? 8 najczęstszych błędów - nie popełniaj ich
Pomoc Ukrainie. Jak pomóc uchodźcom w poszukiwaniach pracy? Sprawdzone kontakty i programy
5 podcastów o wydarzeniach w Ukrainie, których warto słuchać dla rzetelnych informacji i komentarzy
6 filmów, które pomogą ci lepiej zrozumieć Ukraińców i sytuację w Ukrainie. Każdy powinien je zobaczyć

Redakcja poleca

REKLAMA