4 metody, by nie dać się fake newsom przy okazji konfliktu w Ukrainie – podpowiada doświadczony dziennikarz

odróżnianie faktów od fake newsów w sprawie konfliktu w Ukrainie fot. Adobe Stock, Bits and Splits
Agresja Rosji w stosunku do Ukrainy rozpaliła media na całym świecie. Wśród wielu wartościowych treści krążą jednak też takie zupełnie nieprawdziwe. Odróżnienie fałszu od prawdy staje się coraz większym wyzwaniem. Doświadczony dziennikarz Maciej Okraszewski daje 4 rady, dzięki którym łatwiej odsiejesz fakty od fake newsów.
/ 01.03.2022 13:37
odróżnianie faktów od fake newsów w sprawie konfliktu w Ukrainie fot. Adobe Stock, Bits and Splits

W związku z agresją Rosji na Ukrainę media rozgrzewają się do czerwoności. Nowe informacje i newsy gonią kolejne doniesienia z Ukrainy i granicy. Tak ogromny chaos informacyjny sprzyja rozprzestrzenianiu się nieprawidłowych i niepotwierdzonych informacji na niespotykaną wcześniej skalę.

Fake newsy związane z konfliktem na Ukrainie

Na Instagramie wiele influencerów polecało profil rzekomej korespondentki wojennej, niejakiej Basi. W krótkim czasie osiągnęła ona pokaźne grono kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów, którzy ufali, że jest ona blisko wydarzeń. Gdy niektóre osoby zaczęły kwestionować prawdziwość zdjęć publikowanych na profilu, fotografie zaczęły z niego znikać. Po pewnym czasie profil Basi całkowicie usunięto. Mimo wszystko kilkadziesiąt tysięcy Polaków, w tym wiele znanych osób, dało się na to nabrać, a nawet podać profil dalej.

W Internecie szybko wiralową popularność zdobyła też informacja o rzekomym zablokowaniu popularnego portalu pornograficznego dla rosyjskich użytkowników. Szybko okazało się, że to typowy fake news.

Wiele nieprawdziwych i niepotwierdzonych informacji pojawia się też w sprawie sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej. Obalono informacje o pojawianiu się na granicy sutenerów. Rozdmuchiwane są też wszelkie akty rzekomego rasizmu na granicy.

Takich przykładów jest wiele, można je mnożyć. Szczególnie ważne jest więc zachowywanie ostrożności w czytaniu, analizie i powielaniu informacji.

Jak odróżnić fakty od fikcji w gąszczu informacyjnym?

Laikowi bardzo ciężko odróżnić prawdę od fałszu przy takim zalewie informacji. Metoda na podchodzenie do newsów powinna więc być tylko jedna: należy oddać weryfikowanie informacji w ręce specjalistów.

Maciej Okraszewski, doświadczony dziennikarz zagraniczny i twórca popularnego podcastu informacyjnego Dział Zagraniczny, dzieli się wiedzą i podpowiada, jak odpędzić się od nieprawdziwych informacji. Dzięki tym radom odsiejesz fakty w gąszczu informacyjnym.

W specjalnym odcinku podcastu Dział Zagraniczny poświęconego fake newsom Maciej Okraszewski przestrzega przed popularnymi błędami przy czytaniu i pochłanianiu informacji. Rady, które ma dla każdego odbiorcy to między innymi:

  • Ufaj tylko dużym, prestiżowym mediom.
  • Jeśli mówisz po angielsku, staraj się czytać newsy w tym języku.
  • Nie traktuj social mediów jako źródła wiedzy.
  • Nie sprawdzaj kompulsywnie newsów. Rób dogłębną prasówkę maksymalnie 2 razy dziennie.
  • Nie udostępniaj i nie powielaj żadnych informacji i newsów. Dziel się za to informacjami o możliwych formach pomocy Ukrainie.

jak nie dać się fake newsomfot. Adobe Stock, Andrey Popov

Bardzo polecamy wysłuchanie pełnego odcinka podcastu, w którym autor dokładnie wyjaśnia każdy z wymienionych podpunktów.

Pamiętaj też, żeby nie panikować i być wyczulonym na wszystkie radykalnie brzmiące informacje. Jednym z celów Rosji jest wprowadzenie ogólnie panującej dezinformacji.

Czytaj także:
Pomoc Ukrainie. Poradnik dla osób, które chcą pomóc w transporcie uchodźców z granicy w głąb kraju
Jak pomóc Ukrainie? „Potrzebujemy lekarzy z zagranicy. Udostępniajcie wideo z frontu, aby cały świat poznał prawdę”
Pomoc Ukrainie. Co włożyć do paczki żywnościowej? Trwała żywność, która faktycznie zregeneruje organizm uchodźców
Pomoc Ukrainie. 9 sposobów by pomóc Ukraińcom, jeśli nie masz na to budżetu – pomoc nie musi być droga

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA