Pomoc dla Ukrainy - Łódź. Lista zbiórek i akcji pomocowych

Zbiórka dla Ukrainy Łódź fot. Adobe Stock
Pomoc dla Ukrainy w Łodzi organizowana jest przez samorządy, organizacje pozarządowe, firmy czy osoby prywatne. Pomagać można finansowo, przynosząc dary lub angażując się w wolontariaty. Zebraliśmy sprawdzoną listę zbiórek i akcji pomocowych w Łodzi, dla tych, którzy chcą się zaangażować w pomoc uchodźcom.
/ 03.03.2022 12:26
Zbiórka dla Ukrainy Łódź fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Jak pomóc Ukrainie?
  2. Punkty informacyjne i recepcyjne w Łodzi
  3. Zbiórki żywności i artykułów pierwszej potrzeby w Łodzi dla Ukrainy
  4. Zbiórka darów dla zwierząt z ogrodów zoologicznych na Ukrainie 
  5. Gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą szukać pomocy w Łodzi?
  6. Pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy
  7. Wsparcie prawne dla uchodźców w Łodzi
  8. Łódź pomaga dzieciom z Ukrainy 
  9. Kurs językowy dla uchodźców z Ukrainy

Jak pomóc Ukrainie?

Każdy z nas może pomóc uchodźcom z Ukrainy. W sieci pojawiły się liczne zbiórki pieniężna organizowane przez fundacje, stowarzyszenia. Każdy może udzielić pomocy rodzinom ukraińskim wpłacając dowolną kwotę.

Zachęcamy jednak do tego, aby decydować się tylko na sprawdzone zbiórki charytatywne. Nawet w trudnych chwilach nie brakuje oszustów, którzy próbują wzbogacić się na czyimś nieszczęściu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło stronę pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której będzie koordynowana pomoc dla osób uciekających z Ukrainy i tam również możecie znaleźć listę weryfikowanych zbiórek pieniężnych na terenie całej Polski.

Oprócz tego dostępne są tam informację o tym, gdzie w Polsce można zapisać się na wolontariat. Wystarczy wypełnić dostępny formularz. Poszukiwane są przede wszystkim osoby, które mówią po ukraińsku lub rosyjsku i mogą pełnić rolę tłumacza. Potrzebni są także lekarze, ratownicy medyczni, psychologowie, czy prawnicy.

Punkty informacyjne i recepcyjne w Łodzi

Łódzki Dom Kultury Łódzki Dom Kultury jest aktualnie miejscem tymczasowego pobytu, gdzie uchodźcy z Ukrainy otrzymają dach nad głową, a następnie trafią do miejsca docelowego.

Kontakt tel. 797 326 220

Gdzie? Gen. Romualda Traugutta 18

Kiedy? Czynny całą dobę.

Pasaż Rubinsteina

Stoi tam namiot, w którym obywatele Ukrainy mogą otrzymać informacje dotyczące legalizacji pobytu, mieszkania, a nawet pracy. Jest też punkt aprowizacyjny rozdzielający wodę i podstawową żywność. 

Kiedy? Codziennie godz. 9–18

Dworzec Łódź Fabryczna

Osoby zaraz po przyjeździe mogą uzyskać podstawowe informacje. Wolontariusze zaoferują jedzenie i picie, ale i pomogą w zrozumieniu rozkładu jazdy, czy zaplanowaniu dalszej podróży - np. do rodziny.

Gdzie? Ul. Sałacińskiego 1

Kiedy? Codziennie, godzina 8.00-20.00

Dworzec Łódź Kaliska

Uchodźcy z Ukrainy będą mogli uzyskać tu podstawowe informację, ale także pomoc w zorganizowaniu dalszej podróży.

Gdzie? ul. Karolewska 55

Kiedy? Codziennie, godzina 8.00-20.00

Zbiórki żywności i artykułów pierwszej potrzeby w Łodzi dla Ukrainy

Hala MOSiR

Jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych miejsce w Łodzi nieustannie zbiera najpotrzebniejsze rzeczy. Akcja koordynowana jest przez Łódzki Urząd Miasta Warto śledzić ich na stronie Facebook. Ogłaszają, które produkty są potrzebne, a które już nie przyjmują. Obecnie nie jest już potrzebna odzież ani buty, ale trzeba śledzić komunikaty.

Gdzie? ul. ks. Skorupki 21

Kiedy? Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00

Urząd Miasta Łódź

Również do budynku samego urzędu można przynosić dary, które trafią na Ukrainę. W innych godzinach dary można zostawiać na dyżurce straży miejskiej pod tym samym adresem.

Oprócz tego, urzędnicy apelują, aby osoby, które mają możliwość udzielenia jakiegokolwiek wsparcia kontaktowały się mailowo poprzez adres ukraina@uml.lodz.pl lub telefonicznie 42 638 49 99 (8.00-18.00 od poniedziałku do piątku oraz w soboty 10.00-14.00). Cała dobę dostępny jest także infolinia Centrum Zarządzania Kryzysowego: 42 638 49 49.

Gdzie? Ul. Piotrkowska 104, budynek B, kancelaria główna

Kiedy? od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00; w weekend między 9:00 a 15:00

Teatr Muzyczny

Do akcji pomocy Ukrainie dołączył się także Teatr Muzyczny w Łodzi. Można tam przynosić środki medyczne: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków, maseczki, gotowe apteczki podręczne, środki przeciwbólowe. Zapotrzebowanie jest także na pampersy dla dzieci, pampersy dla dorosłych, chusteczki suche, chusteczki nawilżane, podkłady higieniczne, pieluchy tetrowe.

Gdzie? ul. Północna 47/51

Kiedy? Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30-15.30

Punkt Pomocy Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Przynosić tu można podstawowe produkty, które później trafią do najbardziej potrzebujących.

Gdzie? Ul. Wólczańskiej 108

Kiedy? Od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16:00

Szkoła Podstawowa nr 11 im. Marii Konopnickiej

Zbiórka dla najbardziej potrzebujących potrwa do 7 marca, ale szkoła nie wyklucza, że akcja pomocowa będzie miała swoją kontynuację. Warto śledzić komunikaty na ich fanpage na Facebooku. Zebrane dane będą przekazane do Urzędu Miasta w Łodzi.

Gdzie? Hufcowa 20a

Kiedy? Od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00

Polski Czerwony Krzyż w Łodzi 

W Łodzi funkcjonuje także oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Oni również zbierają dary. Teraz przede wszystkim potrzebne są koce i śpiwory. Organizatorzy zbiorki podkreślają, że ofiarowane dary muszą być nowe.

Gdzie? ul. Wysoka 44

Kiedy? Od poniedziałku do piątku 8:00-18:00

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Do pomocy przyłączył się także łódzki uniwersytet. Można tam przynosić koce termiczne, pościele, materace, talerze, sztućce, dania instant i wiele innych. Wszystkie dary będą przekazane do Urzędu Miejskiego w Łodzi.

Gdzie? Korytarz przy Muzeum Farmacji (plac Wolności 2)

Kiedy? Od 8.00 do 15.00; do 4.03

Uniwersytet Łódzki

Jedną z takich akcji przeprowadzi Samorząd Studencki Instytutu Rusycystyki UŁ. Równoległą akcję będzie prowadził również Wydział Nauk Geograficznych. Warto pamiętać, żeby zebrane dary, podobnie jak w przypadku zbiórki na Wydziale Filologicznym, przekazywać docelowo do Urzędu Miasta Łodzi. Na stronie UMŁ jest również wyraźnie wyszczególnione, jakie dary należy przekazywać.

Gdzie? Kiedy? Wszystkie adresy wydziałów, na których będą prowadzone zbiórki dostępne na stronie Uniwersytetu Łódzkiego

Zbiórka darów dla zwierząt z ogrodów zoologicznych na Ukrainie

Łódzkie Zoo jest w stałym kontakcie z ogrodami zoologicznymi na terenie Ukrainy. Potrzebne są koce, śpiwory, materace (w opakowaniach), sucha i mokra karma dla zwierząt (psy, koty, ptaki), filtry do oczyszczania wody, nosze do przenoszenia zwierząt, opatrunki, słoiki, kasze, makarony z żywnością dla personelu zoo.

Gdzie? Główny budynek Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi, Konstantynowska 8/10, 94-303 Łódź

Kiedy? Codziennie 7 dni w tygodniu - w godz. 9 do 14

Można też wpłacać pieniądze na utworzoną przez nich zbiórkę pieniędzy na stronie zrzutka.pl 

Gdzie uchodźcy z Ukrainy mogą szukać pomocy?

Pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy

Centrum Medyczne im. dr. L. Rydygiera Centrum Medyczne im. dr. L. Rydygiera w Łodzi jest jedną z największych placówek medycznych działających na terenie dzielnicy ‘Śródmieście”. Ich działania są koordynowane przez Urząd Miejski w Łodzi.

Kontakt: 507 107 113 (godz. 8–18)

MCM Jonschera: +48 42 256 51 61 (godz. 8–18), +48 42 676 17 89 (24h)

MCM Górna: +48 506 984 198 (godz. 8–18)

MCM Widzew: +48 451 166 555 (godz. 8–18)

MCM Polesie: +48 530 658 814 (godz. 8–18)

MCM Bałuty +48 516 553 526 (godz. 8–18)

Centrum medyczne Argo 

W tej placówce medycznej można skorzystać z nieodpłatnej wizyty u takich specjalistów jak: diabetolog, chirurg ogólny, endokrynolog, ginekolog, kardiolog, laryngolog, proktolog, ortopeda, radiolog. Ponadto zgodnie z komunikatem Narodowego Funduszu Zdrowia, w każdej poradni, w której świadczymy usługi na NFZ (chirurgia, proktologia, kardiologia) uchodźcy są przyjmowani na wizyty refundowane.

Kontakt: 531 000 520, 42 632 14 05

Bezpłatna pomoc medyczna LuxMed

Grupa LuxMed również włączyła się do nieodpłatnej pomocy dla uchodźców z Ukrainy we wszystkich placówkach na terenie Polski, w tym także Łodzi.  

Kontakt: (+48) 22 45 87 007 (w godzinach 9-17 od poniedziałku do piątku) – infolinia obsługiwana również w j. ukraińskim lub ua.kontakt@luxmed.pl

Łódzkie Centrum Wielokulturowe 

Pomagają poprzez udzielanie pomocy prawnej, psychologicznej, czy jakiejkolwiek innej związanej z pobytem w Polsce. Kontakt: cw@cw.lodz.pl Poszukują także wolontariuszy, którzy zainteresowani są zaangażowaniem się we wspieranie działań skierowanych do uchodźców w Łodzi. Formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie internetowej Łódzkiego Centrum Wielokulturowego.

Stowarzyszenie HaKoach

Obywatele Ukrainy, przebywający w Łodzi, którzy poszukują pomocy w zakresie psychicznym, mogą zgłosić się do Stowarzyszenia. Zostanie utworzona grupa wsparcia lub też dostępne będą indywidualne spotkania z psychoterapeutami.

Kontakt: 506 558 006 lub hakoach.lodz@gmail.com

Fundacja ,,Uwolnienie”

Fundacja prowadzi Centrum Zdrowia Psychicznego w Łodzi. Oferuje bezpłatne wsparcie psychologiczne i psychiatryczne. Poza tym fundacja jest w stanie pomóc znaleźć pracę na terenie Polski.

Kontakt: 606146194

Wsparcie prawne dla uchodźców w Łodzi

Z uwagi na nadzwyczajną sytuację jaka aktualnie ma miejsce na Ukrainie adwokaci Izby Łódzkiej zdecydowali się rozpocząć akcję bezpłatnej pomocy prawnej na rzecz osób poszkodowanych. Kontakt: ukraina@lodz.adwokatura.pl

Lista adwokatów, którzy są gotowi pomóc

  • adw. Maciej Riemer - tel.: +48 607 254 794
  • adw. Aleksandra Wasiak - tel.: +48 698 428 232
  • adw. Agata Kubicka - tel.: +48 572 900 033
  • adw. Krzysztof Tatara - tel.: +48 505 588 654
  • adw. Katarzyna Maciołek - tel.: +48 504 669
  • adw. Weronika Pawlikowska - tel.: +48 510 200 550
  • adw. Jakub Czarnecki - tel.: +48 600 054 519
  • adw. Piotr Nowakowski - tel.: +48 600 533 697
  • adw. Dominika Sujka-Kujawiak - tel.: +48 43 677 70 87
  • adw. Kajetan Kałużyński - tel.: +48 607 089 081
  • adw. Anna Głowińska - tel.: +48 795 542 277
  • adw. Marek Obuchowicz - tel.: +48 602 120 987
  • adw. Katarzyna Piotrowska-Mańko - tel.: +48 605 090 569
  • adw. Karolina Kołakowska - tel.: +48 42 662 22 22
  • adw. Joanna Makowska - tel.: +48 696 226 977
  • adw. Julia Poddębska - tel.: +48 512 208 694
  • adw. Norbert Poddębski - tel.: +48 666 150 164
  • adw. Anna Mrożewska - tel.: +48 667 222 494
  • adw. Andrzej Sindlewski - tel.: +48 504 374 686
  • adw. Daria Szantar - tel.: +48 606 881 704
  • adw. Monika Szkurłat - tel.: +48 730 314 101
  • adw. Paweł Zawis - tel.: +48 696 622 272
  • adw. Agnieszka Jaskólska - tel.: +48 514 366 291
  • adw. Julia Tarkowska-Sośnicka - tel.: +48 606 112 107

Radcowie Okręgowej Izby Radców Prawnych W Łodzi 

Każdy obywatel Ukrainy będący w potrzebie, w związku z zaistniała sytuacją, może zwrócić się o bezpłatną pomoc prawną.

Kontakt: +48 42 6748 816

Łódź pomaga dzieciom z Ukrainy

Fundacja „Dom w Łodzi”

Fundacja „Dom w Łodzi” jest w gotowa do udzielenia wsparcia – szczególnie dzieciom z domów dziecka i rodzinom dzieci z niepełnosprawnościami, którzy przyjechali z terenów objętych wojną.

Kontakt: mlibiszowska@domwlodzi.org

,,Fundacja JiM"

Pomagają rodzicom i opiekunom dzieci autystycznych z Ukrainy. Jeśli potrzebujesz wsparcia lub znasz kogoś, kto szuka pomocy dla osób autystycznych napisz na adres: ukraina@jim.org lub zadzwoń 789 288 996 (wybierz “9”).

Jeśli chcesz udzielić pomocy, wesprzeć działania Fundacji JiM: masz lokum dla rodziny z dzieckiem autystycznym, chcesz pomóc materialnie lub w każdy inny sposób skontaktuj się na adres: ukraina@jim.org lub zadzwoń nr tel. 789 288 996 (wybierz „2”).

Fundacja ,,Happy Kids”

W porozumieniu z Prezydent Łodzi – Hanną Zdanowską oraz władzami miasta, Aleksander Karasiński – prezes Fundacji, koordynuje akcją ewakuacji dzieci z domów dziecka i pieczy zastępczej z Ukrainy. Każdy kto chce pomóc może wpłacić szybką darowiznę lub wpłacić pieniądze na konto bankowe: PL 14 1160 2202 0000 0000 3342 4618 z dopiskiem: „pomoc dla dzieci z domów dziecka na Ukrainie.”

Zespół Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Łodzi 

Udzielają wsparcia psychologicznego każdej osobie, która ma trudności w poradzeniu sobie z obecną sytuacją w Ukrainie oraz uchodźcom, którzy przyjadą do Łodzi. Spotkania mogą odbywać się stacjonarnie, jak również online, w formie rozmowy audio-video. Wsparcie psychologiczne prowadzą zarówno w języku polskim jak i angielskim.

Kontakt: 22 626 94 19, 504 059 819, 504 190 740

Kurs językowy dla uchodźców z Ukrainy

Fundacja KAMENA

Fundacja KAMENA Łódź organizuje dla przybyszów z Ukrainy bezpłatny 12-godzinny kurs początkowy języka polskiego. Zajęcia realizowane będą w 4 kolejne niedziele: 6,13,20,27 marca w godzinach 10.00 – 12.15

Zapisy: +48 694 246 866, slawistan@gmail.com

Polki mogą wszystko

Fundacja „Polki mogą wszystko” także włączyła się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zebrane pieniądze będą przekazane na zakup najpotrzebniejszych rzeczy pierwszej pomocy dla cywili i żołnierzy z terenów objętych wojną. Więcej na ten temat znajdziesz na naszej oficjalnej stronie fundacji. 

Jeżeli masz jakieś nowe informację o zbiórkach na terenie Łodzi lub innych formach pomocy, to wejdź na stronę Wizaż.pl Pomoc dla Ukraińców - ważne telefony, zbiórki, jak pomóc?

 

Redakcja poleca

REKLAMA