Czy wiesz, skąd się wzięła nazwa koktajlu Mołotowa? Są dwie teorie

koktajl mołotowa skąd nazwa fot. Adobe Stock, SasaStock
Koktajl Mołotowa to butelka napełniona benzyną lub innym środkiem bardzo łatwopalnym. Jej nazwa została stworzona przez Finów podczas wojny fińsko-radzieckiej (1939-1940) i ma dwie genezy powstania. Skąd nazwa "koktajl Mołotowa"?
/ 09.03.2022 12:02
koktajl mołotowa skąd nazwa fot. Adobe Stock, SasaStock

Koktajl Mołotowa, inaczej butelka zapalająca, to specyficzny rodzaj "domowej roboty granatu". Po raz pierwszy broń ta została użyta podczas wojny między Finlandią a ZSRR. Istnieją dwie teorie powstania jej nazwy.

Spis treści:

  1. Co to jest koktajl Mołotowa?
  2. Koktajl Mołotowa - skąd nazwa?

Co to jest koktajl Mołotowa

Koktajl Mołotowa jest rodzajem ręcznego granatu, który wykonuje się ze szklanej butelki oraz dowolnej, łatwopalnej cieczy — najczęściej używa się benzyny. Jest łatwy do wyprodukowania nawet w domowych warunkach. Do butelki wystarczy wlać płyn, a następnie zabezpieczyć otwór materiałem.

Tak przygotowany "granat" podpala się i wyrzuca w kierunku przeciwnika. Pierwszy raz koktajl Mołotowa został stworzony przez Finów podczas wojny ze Związkiem Radzieckim w latach 1939-1940.

Wiaczesław Mołotow był w tamtym czasie ministrem spraw zagranicznych ZSRR i to on przyczynił się do stworzenia nazwy broni, choć wymyślili ją Finowie.

Do benzyny czasem dodaje się odrobinę styropianu - wówczas rozpuszcza się on w płynie i tworzy lepką maź. Dzięki temu benzyna nie rozlewa się, ale płonie w miejscu.

Koktajl Mołotowa - skąd nazwa?

Istnieją dwie teorie, skąd wzięła się nazwa dla koktajlu Mołotowa. Obie mają związek z wojną fińsko-rosyjską z początków II wojny światowej.

Pierwsza z nich mówi o tym, że pomimo buńczucznych deklaracji sowieckich przywódców o szybkim pokonaniu małego sąsiada, Armia Czerwona ponosiła klęskę za klęską w starciu z nieliczną, ale pełną determinacji armią fińską.

Mołotow miał ochoczo zapewniać, że uczci urodziny Stalina, wypijając koktajl w Helsinkach jako nowo zdobytym mieście (Stalin obchodził urodziny 18.12, a wojna radziecko-fińska rozpoczęła się 30.11). 

Żołnierze radzieccy ostatecznie nie weszli do Helsinek, a do butelek zapalających używanych przez Finów do niszczenia radzieckich czołgów przylgnęła już na stałe szydercza nazwa "koktajl Mołotowa".

Druga teoria mówi o tym, że podczas ataku na Finlandię Mołotow w radiu podawał, że sowieckie bomowce wcale nie zrzucają bomb. Usiłował przekonać społeczeństwo, że są to humanitarne dostawy żywności dla Finów.

Mieszkańcy mieli więc szyderczo określać bomby "koszami piknikowymi Mołotowa", a stworzone granaty ręczne - koktajlami Mołotowa.

Czytaj także:
Jak oswoić lęk przed wojną
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie
Jak odróżnić fake newsy od prawdy

Tagi: wojna, broń

Redakcja poleca

REKLAMA