5 podcastów o wydarzeniach w Ukrainie, których warto słuchać dla rzetelnych informacji i komentarzy

podcasty o wydarzeniach w Ukrainie fot. Adobe Stock, Pixel-Shot
Podcasty o wydarzeniach w Ukrainie dostarczają świeżych informacji i pogłębiają wiedzę o toczącej się wojnie w Ukrainie. Wyselekcjonowałyśmy 5 audycji audio, które najrzetelniej przybliżają tło toczącego się konfliktu, komentują najnowsze wydarzenia lub uzupełniają wiedzę o realiach wojny. Polecamy ich śledzenie.
/ 16.03.2022 09:23
podcasty o wydarzeniach w Ukrainie fot. Adobe Stock, Pixel-Shot

Podcasty o wydarzeniach w Ukrainie pozwolą ci bardziej zrozumieć wojnę i sytuacje w tym kraju. Audycji podcastowych możesz wysłuchać w dowolnym momencie. Wybrałyśmy 5 podcastów informacyjnych, które polecamy w tym czasie szczególnie. Rozszerzają perspektywę konfliktu w Ukrainie, przedstawiają tylko sprawdzone informacje i pozwalają ci lepiej wczuć się w sytuację.

Spis treści:

  1. Raport o Stanie Świata Dariusza Rosiaka
  2. Outriders Podcast
  3. Podkast Powszechy Tygodnika Powszechnego
  4. Ośrodek Studiów Wschodnich
  5. Raport międzynarodowy. Ukraina

Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka

Raport o stanie świata to audycja finansowana przez słuchaczy, przeniesiona do internetu z radiowej Trójki. Przed 24 lutego 2022, „Raport o stanie świata” był cotygodniową audycją, podsumowującą najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia. Obecnie dziennikarze odpowiedzialni za powstawanie podcastu pracują z wytężonymi siłami, dostarczając specjalne odcinki poświęcone Ukrainie codziennie lub prawie codziennie.

To skrót najważniejszych wiadomości, eksperckie komentarze i chłodniejsze analizy wojny. Dariusz Rosiak wspólnie zapraszanymi do udziału w audycji ekspertami próbuje odpowiedzieć na trudne pytania, które zadaje sobie obecnie prawie każdy:
  • „Kto wygrywa wojnę w Ukrainie?”,
  • „O co dokładnie chodzi Rosji?”,
  • „Jakie są możliwe scenariusze zakończenia konfliktu?”.

Posłuchasz tu komentarzy doświadczonych dowódców wojennych, generałów, byłych ambasadorów i specjalistów od stosunków międzynarodowych, czyli osób, którym zdecydowanie warto udzielić teraz głosu.

Outriders Podcast

Społecznościowe profile Outriders polecałyśmy już przy okazji zestawienia kont i profili w social mediach, które podają wiarygodne informacje o sytuacji w Ukrainie.
 

Outriders relacjonują wydarzenia w Ukrainie od lat. W Kijowie mieszka Piotr Andrusieczko, dziennikarz współpracujący z redakcją Outriders.

„Będzie wojna, czy nie?” to pytanie można usłyszeć w odcinku wydanym 22.02, przed pełnym atakiem Rosji na Ukrainę. Wszyscy jeszcze obserwowali wtedy wydarzenia z niedowierzaniem i powątpiewaniem, mimo wielu sygnałów ostrzegawczych. Redaktor wita słuchaczy podcastu z 22 lutego, wjeżdżając pociągiem do Kijowa. Ma zrealizować serię audycji przybliżających Polakom realia Ukrainy. Planowana była od dawna, zanim wybuchła wojna.

Jaki jest plan na najbliższe dni? Skupimy się na opowiedzeniu paru historii, które mają poszerzyć waszą wiedzę i kontekst odnośnie tego, dlaczego pewne rzeczy dzieją się w Ukrainie i jak ona zmieniła się w ostatnich latach. – zaprasza redaktor Kuba Górnicki. 

Nawet autorzy podcastu nie podejrzewali, że niewinna seria przybliżająca kraj sąsiadów zamieni się w korespondencję wojenną.
 

Nowe, krótkie odcinki pojawiają się prawie codziennie. Mają  od 10 do 30 minut i koncentrują się na aktualnych problemach Ukrainy i Ukraińców. Redaktorzy skupiają się na przedstawieniu sytuacji z trochę innej strony, niż większe media. Pokazują codzienne życie ludzi w trakcie wojny, jeżdżą w miejsca gromadzenia ludności, odwiedzają szpitale. Grupa dziennikarzy rozlokowana jest w różnych miejscach kraju i na granicy.

Przejmujące dźwięki: cisza, odgłos kółek toczonych w pośpiechu walizek, wyjące syreny alarmowe. To dźwięki, które pozwalają inaczej odczuć wojnę i czasami dotykają bardziej, niż widoki kolejnych bomb i zrujnowanych miast.

Podkast Powszechy Tygodnika Powszechnego

W czasie konfliktu w Ukrainie warto śledzić też podcast Tygodnika Powszechnego. Szczególnie cenne są odcinki z udziałem Pawła Pieniążka, korespondenta TP w Ukrainie. To bezpośrednia i aktualna relacja z miejsc walk i centrum wydarzeń.

Szczególnie polecamy też obszerniejszy odcinek dotyczący cyberwojny, czyli wojny w przestrzeni wirtualnej. To niespotykany dotychczas w historii aspekt konfliktu, który może odegrać znacznie większą rolę, niż się wszystkim wydaje. 

Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich to jednostka administracji publicznej finansowana z budżetu państwa. Na co dzień analitycy Ośrodka zajmują się opracowywaniem i dostarczaniem organom władzy informacji o wydarzeniach, procesach politycznych, gospodarczych i społecznych w najbliższym otoczeniu Polski. W obecnej sytuacji ich uwaga jest oczywiście skierowana na naszych wschodnich sąsiadów.

Analizy Ośrodka Studiów Wschodnich w formie podcastów dostarczają bardziej niszowych, mniej hucznych i medialnych informacji na temat konfliktu w Ukrainie. W ostatnim czasie sprawdzają, jak na wojnę reaguje gospodarka różnych państw, jak zachowują się ich przywódcy.

Rozglądamy się dookoła i mówimy o tym jak różne kraje w regionie reagują na sytuację agresji Rosji. Co nam to mówi o ich przyszłości, obawach? - podsumowuje prowadzący podcastu.

Śledź ten podcast szczególnie, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat reakcji i odpowiedzi innych państw regionu na wojnę. Jak do wojny odnoszą się Węgrzy/ Mołdawia/ Serbia/ Białoruś? Podcast Ośrodka Studiów Wschodnich dostarczy użytecznych i sprawdzonych informacji.

Raport międzynarodowy. Ukraina

Witold Jurasz, dziennikarz Onetu i były dyplomata jest prowadzącym podcastu dedykowanego Ukrainie i rosyjskiej agresji na Ukrainę. Odcinki wydawane są codziennie i trwają ok. 50 minut.

Na początku każdego odcinka wysłuchasz skrótu najważniejszych wydarzeń wojennych z minionych 24 godzin. Później możesz spodziewać się komentarza byłego dyplomaty popartego aktualnymi informacjami. Prowadzący często dzieli się w podcaście kulisami międzynarodowych stosunków dyplomatycznych. Zwraca on uwagę na ważne aspekty konfliktu, często studzi pojawiającą się panikę i trafnie komentuje wydarzenia. W drugiej części podcastu pojawiają się także goście, eksperci. 

Czytaj także:
Pomoc Ukrainie. 9 sposobów by pomóc Ukraińcom, jeśli nie masz na to budżetu – pomoc nie musi być droga
Pomoc Ukrainie. Jak NIE pomagać uchodźcom z Ukrainy? 8 najczęstszych błędów - nie popełniaj ich
Pomoc Ukrainie. Jak pomóc uchodźcom w poszukiwaniach pracy? Sprawdzone kontakty i programy
6 filmów, które pomogą ci lepiej zrozumieć Ukraińców i sytuację w Ukrainie. Każdy powinien je zobaczyć

Redakcja poleca

REKLAMA