Zwierzęta z Ukrainy nieustannie potrzebują pomocy. Organizacje z Polski i świata starają się pomagać zwierzętom przebywającym w Ukrainie i docierającym do Polski. Sprawdź, jak najefektywniej włączyć się w pomoc dotkniętym wojną ukraińskim zwierzętom. Prezentujemy listę zaufanych zbiórek, formy pomocy i nawet opcje pomagania zwierzętom bez angażowania własnych funduszy.
Spis treści:
- Formy pomocy dla zwierząt z Ukrainy
- Lista zaufanych zbiórek i fundacji działających dla zwierząt z Ukrainy
- Weterynarze dla zwierząt z Ukrainy
- Jak zostać domem tymczasowym dla zwierzaka z Ukrainy?
- Adoptuj zwierzęta z Polski, by chronić te z Ukrainy
- Zbiórki karmy i innych potrzebnych rzeczy dla zwierząt z Ukrainy
- Pomóż ukraińskim zwierzętom bez angażowania funduszy
- Grupa: Pomoc dla Zwierząt z Ukrainy na Facebooku
Formy pomocy dla zwierząt z Ukrainy
Jest wiele form pomocy ukraińskim zwierzętom, niekoniecznie musisz od razu przyjmować zwierzaka pod swój dach. Pomoc dla zwierząt to też:
- wsparcie pieniężne dla zaufanych zbiórek,
- wolontariat dla zwierząt np. wolontariat na dworcach, lub w lokalnych schroniskach;
- włączenie się w zbiórki jedzenia i akcesoriów dla zwierząt;
- udostępnianie informacji o formach pomocy;
- zostanie domem tymczasowym dla zwierzaka;
- adopcja zwierząt z Polski, by zrobić miejsce w fundacjach i schroniskach.
Jeśli któraś forma pomocy cię zainteresowała, w dalszej części omówimy dokładnie jak najefektywniej włączyć się w nią, by pomagać zwierzętom z Ukrainy.
Lista zaufanych zbiórek i fundacji działających dla zwierząt z Ukrainy
Wpłacanie pieniędzy na zbiórki może nie jest tak spektakularne, jak osobiste dostarczanie karmy, ale może być najbardziej skuteczne. Organizacje zajmujące się pomocą najbardziej potrzebują funduszy, by zakupić niezbędny sprzęt, opłacić leki i transport zwierząt. Nie wahaj się przed taką formą pomocy, wszystkie wpłaty na zbiórki bardzo się liczą.
Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! dla zwierząt z Ukrainy
Fundacja Viva! pomaga w transporcie zwierząt z ukraińskich schronisk i działa w terenie. Fundacja prowadzi zbiórkę pieniężną dla zwierząt ze schroniska w Korabkach.
Fundacja Pańska Łaska
Fundacja działa bezpośrednio na terenie Ukrainy. Możesz wspierać jej działanie, wpłacając na zweryfikowaną zbiórkę.
Fundacja Benek dla schroniska w Charkowie
Nazwa założonej przez Fundację Benek zbiórki: „Schronisko dla bezdomnych zwierząt z Charkowa prosi o pilną pomoc. Zwierzęta głodują!” dokładnie określa cel i pilną potrzebę zebrania środków.
Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt
Organizacja zajmuje się szukaniem domów tymczasowych dla zwierząt z Ukrainy. Działania Inspektoratu można wspierać, wpłacając pieniądze na zbiórkę. Cały czas poszukiwani są też wolontariusze.
Szukamy osób, które pomogą nam docierać do ukraińskich organizacji i ich przedstawicieli. Osób, które będą w stanie dowozić zwierzęta do granicy i rozwozić je następnie po Polsce. Szukamy osób, które będą chętne zostać domem tymczasowym dla zwierząt ratowanych z terenów objętych krwawą wojną! Wszystkich, którzy będą w stanie jakkolwiek pomóc prosimy o kontakt mailowy - sekretariat@dolnoslaski-ioz.pl - przekazują działacze DIOZ
Fundacja RatujemyZwierzaki.pl
Ogólnopolską zbiórkę na pomoc zwierzętom z Ukrainy organizuje też strona ratujemyzwierzaki.pl.
Ta zbiórka powstała, by pomóc ukraińskim zwierzętom. Będziemy w stałym kontakcie z organizacjami pomocowymi działającymi dla zwierząt, które zgłoszą się do nas z prośbą o wsparcie. Jako Fundacja RatujemyZwierzaki.pl mamy możliwość szybkiego zareagowania na apele o wsparcie! - zachęcają do wsparcia działacze
Kup bilety do ukraińskiego zoo online
Jak donosi The Kyiv Independent, zoo z zaatakowanego przez wojska ukraińskiego miasta - Mikołajowa, prosi o wsparcie i zachęca do zakupu biletów online, by wesprzeć ich bezpośrednio dopływem pieniędzy ze sprzedaży biletów.
⚡️Mykolaiv zoo asks public to buy tickets to save animals from starvation.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 13, 2022
The southern city has been under attack for days.
The struggling zoo, which has been shut down, is asking the public to donate by buying tickets online: https://t.co/GRvc54QR36
Weterynarze dla zwierząt z Ukrainy
Wiele gabinetów weterynaryjnych oferuje aktywnie swoją pomoc, nieodpłatnie lecząc i pomagając zwierzętom z Ukrainy. Mapę lecznic włączonych w pomoc zwierzętom z Ukrainy odnajdziesz skanując kod QR w poniższym poście.
Jak zostać domem tymczasowym dla zwierzaka z Ukrainy?
Jeśli rozważasz zostanie domem tymczasowym dla zwierzaka z Ukrainy, zacznij od wypełnienia formularza rejestracji potencjalnych domów tymczasowych. Wszystko jest koordynowane przez Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt.
Musisz podać:
- dane kontaktowe,
- województwo i kod pocztowy,
- jakie zwierzę możesz przyjąć,
- ile zwierząt możesz przyjąć,
- czy masz doświadczenie w opiece nad zwierzętami,
- preferowane rasy,
- gdzie może przebywać zwierzę, któremu udzielisz domu,
- czy oferujesz też pokrycie kosztów karmy i leczenia, czy chcesz tylko udzielić schronienia zwierzęciu.
Pozostałe działania koordynuje fundacja. Poinformują cię oni o ewentualnej konieczności kwarantanny dla zwierząt, odpowiedzą na wszystkie pytania i pokierują cię dalej.
Adoptuj zwierzęta z Polski, by chronić te z Ukrainy
W zrywie pomocy wiele osób chce adoptować psich i kocich uciekinierów przed wojną. W wielu przypadkach jest to jednak trudne zadanie. Zwierzęta muszą przejść kwarantannę, często wymagają skomplikowanego leczenia i nie mogą bezpośrednio trafić do docelowych domów. Jeśli zastanawiasz się nad adopcją, by pomagać zwierzętom z Ukrainy, rozważ adopcję zwierzęcia z Polski. Dzięki temu „zrobisz miejsce” dla potrzebujących bardziej profesjonalnej uwagi zwierząt z Ukrainy.
Adoptując psa czy kota z Polski zrobisz miejsce w fundacjach, schroniskach czy domach tymczasowych. [...] Nie zapominajmy w tym czasie także o tych zwierzaczkach, które pod nosem czekają od lat na swój domek - słusznie zwraca uwagę na problem instagramowy profil @pa.pieski
Zbiórki karmy i innych potrzebnych rzeczy dla zwierząt z Ukrainy
W wielu punktach w całym kraju organizowane są zbiórki potrzebnych rzeczy dla zwierzaków.
Bardzo potrzebne jest:
- karmy w małych opakowaniach,
- transportery,
- miski,
- żwirki,
- podkłady,
- sucha karma,
- preparaty przeciw kleszczom.
Przykładowe punkty zbiórki potrzebnych darów:
- Warszawa, Biuro fundacji VIVA!: ul. Kawęczyńska 16 lok. 39 03-772 Warszawa - karmę i dary w mniejszych opakowaniach można dostarczać osobiście w godzinach 9:00-17:00 lub wysyłać pocztą.
- Kraków, Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami: ul. Rybnicka 3 oraz ul. Floriańska 53 w Krakowie.
- Warszawa Dworzec Centralny: zgłoszenie do wolontariuszy, by poprowadzili do tzw. magazynku zorganizowanego przez Grupę Centrum działającą przy Dworcu Centralnym.
Pomóż ukraińskim zwierzętom bez angażowania funduszy
Pomoc nie musi być droga i angażować funduszy. Tak, jak jest wiele sposobów pomocy uchodźcom bez budżetu, tak samo można pomagać zwierzakom. Dwie najskuteczniejsze formy pomocy zwierzętom z Ukrainy bez angażowania funduszy to wolontariat (możliwy jest też taki online!) i rozprzestrzenianie informacji o możliwościach pomocy.
Możesz zrobić bardzo wiele, nawet jeśli nie możesz sobie pozwolić na wsparcie finansowe czy rzeczowe. Potrzebujemy informacji od punktów recepcyjnych, czego potrzebują dla zwierząt i osób, które trafiają pod opiekę lokalnych grup, ze zwierzętami — spróbuj dowiedzieć się, co jest potrzebne i powiadom nas.
Przygotowaliśmy informacje w formie plakatów, które możesz pobrać i samodzielnie wydrukować. Podziel się z innymi: powieś w bloku, firmie, szkole, pracy. Najlepsza pomoc to taka, która jest dobrze zorganizowana, odpowiedzialna i długofalowa. Wiemy, że możemy na Ciebie liczyć! - można przeczytać na stronie fundacji Viva!
fot. Plakaty pomoc dla zwierząt przygotowane przez fundację Viva!/ Materiały prasowe
Zachęcamy do drukowania i rozwieszania informacji w miejscach dostępnych dla lokalnej społeczności:
- pierwsza strona informacji do druku i pobrania w PDF,
- druga strona informacji do druku i pobrania w PDF.
Grupa: Pomoc dla Zwierząt z Ukrainy na Facebooku
Jeśli interesuje cię długofalowa pomoc dla zwierząt poszkodowanych przez wojnę, dołącz do grupy Pomoc dla zwierząt w Ukrainie || Допомога домашнім тваринам в Україні na Facebooku. W grupie jest obecnie ponad 8 tys. osób zainteresowanych niesieniem pomocy i wskazujących na najpilniejsze potrzeby. Pomoc odbywająca się w ten sposób jest często lokalna, możesz pomagać konkretnym zwierzętom i śledzić potrzeby.
W grupie publikowane są informacje na temat potrzebnych wolontariuszy, a także aktualizacje losów konkretnych zwierząt.
Czytaj także:
Pomoc Ukrainie. Co włożyć do paczki żywnościowej? Trwała żywność, która faktycznie zregeneruje organizm uchodźców
Pomoc Ukrainie. 9 sposobów by pomóc Ukraińcom, jeśli nie masz na to budżetu – pomoc nie musi być droga
Pomoc Ukrainie. Jak NIE pomagać uchodźcom z Ukrainy? 8 najczęstszych błędów - nie popełniaj ich
Pomoc Ukrainie. Jak pomóc uchodźcom w poszukiwaniach pracy? Sprawdzone kontakty i programy