Koniec wojny pomiędzy „kociarzami” i „psiarzami”? Wiemy już kto jest mądrzejszy: pies czy kot!

Spór został wreszcie rozstrzygnięty.
kot i pies fot. Fotolia

Kto jest mądrzejszy: pies czy kot? Do tej pory odpowiedź na to pytanie była inna w zależności od tego, czy pytaliśmy „kociarzy”, czy „psiarzy”. Teraz sprawa wydaje się jasna i potwierdzona naukowo.

Psy mądrzejsze niż koty

Międzynarodowy zespół naukowców pod kierunkiem prof. Suzany Herculano-Houzel z Uniwersytetu Vanderbilt w USA postanowiło raz na zawsze rozstrzygnąć spór pomiędzy miłośnikami psów i kotów i dać odpowiedź na pytanie, które zwierzaki są mądrzejsze. W tym celu przebadało neurony czworonogów w ich ośrodkowym układzie nerwowym.

Wyniki testu były miażdżące: okazało się bowiem, że typowy kot ma w korze mózgowej około 250 mln neuronów, a pies (o wadze 8 kg) aż 429 komórek nerwowych, czyli prawie dwa razy więcej. Jaką to daje przewagę Azorom nad Mruczkami?

Sugeruje to, że psy mają o wiele większe zdolności poznawcze (kognitywne) niż koty
– powiedziała prof. Suzana Herculano-Houzel.

Badania Herculano-Houzel były innowacyjne względem podobnych przeprowadzanych w przeszłości – tamte bowiem brały pod uwagę tylko wielkość mózgów czworonogów. Jego wyniki będą publikowane w najnowszym numerze fachowego czasopisma "Frontiers in Neuroanatomy".

Czy wolno całować zwierzęta?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)