Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przygotował bezpłatną aplikację „Jakość powietrza w Polsce", dzięki której możemy obserwować, jaka jest jakość powietrza, którą aktualnie oddychamy. Dane w aplikacji są aktualizowane co godzinę, a pomiary pochodzą z automatycznych stacji monitoringu powietrza, które funkcjonują w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska.
Jak działa aplikacja antysmogowa?
Po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie zaznaczamy sobie ulubioną stację albo automatycznie system wybierze stację, która znajduje się najbliżej nas. Dzięki tej aplikacji każdy może sprawdzić jaka na dzisiaj jest jakość powietrza w jego otoczeniu
– powiedział Krzysztof Wójcik, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi.
„Jakość powietrza w Polsce" umożliwia sprawdzenie stężenia pyłu zawieszonego o bardzo małych rozmiarach, dwutlenku siarki, tlenku węgla, dwutlenku azotu, ozonu i benzenu. Aplikacja powiadamia też w przypadku wysokich stężeń zanieczyszczeń. Wyniki pomiarów pokazywane są w sześciostopniowej skali kolorystycznej, gdzie kolor brązowy oznacza bardzo złą jakość powietrza, czerwony – złą, pomarańczowy – dostateczną, żółty – umiarkowaną, a odcienie zielonego – dobrą lub bardzo dobrą.
Aplikacja jest dostępna na urządzenia z systemem Android i iOS Apple, na smartfony oraz komputery z systemem Windows.
Czy maseczki faktycznie chronią przed smogiem? Mamy opinię lekarza!