POLECAMY

W tych lalkach wykryto groźną dla zdrowia substancję!

Czy zabawa dziecięcymi lalkami może w ogóle stwarzać zagrożenie?
Małgorzata Machnicka / 10 miesięcy temu
W tych lalkach wykryto groźną dla zdrowia substancję! fot. Fotolia

Celnicy z Gdańska skonfiskowali 720 zestawów chińskich lalek zawierających toksyczne substancje. Badania wykazały, że sprowadzone lalki mogą stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników.

Biedronka przyśpiesza podwyżki dla pracowników!


We wrześniu spółka z siedzibą na Cyprze zawnioskowała do oddziału Urzędu Celnego w Gdańsku o dopuszczenie do obrotu 720 zestawów lalek i akcesoriów. Firma importowała lalki z Chin. Celnicy wystąpili do Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej o wydanie opinii, czy sprowadzane lalki spełniają wymagane kryteria dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników. 

Okazało się, że w główkach lalek znajduje sie substancja chemiczna FTALAN-BIS (2-etyloheksynu). Jego dopuszczalna norma była przekroczona blisko 300-krotnie. Wskazany związek chemiczny jest palny i toksyczny. Może upośledzać płodność, a także szkodliwie działać na dziecko w łonie matki - tłumaczy Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Rząd chce aż trzykrotnie podnieść podatek na prezerwatywy!


Wszystkie lalki zostały skonfiskowane przez gdańskich celników. Teraz zostaną komisyjnie zniszczone. Z deklaracji celnej wynika, że zabawkii były niezwykle tanie. Za 720 zatrzymanych przez Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni zestawów firma z Cypru zapłaciła bowiem jedynie 340 zł.fot. materiały prasowe/skonfiskowane lalki

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)