Jeśli szukasz inspiracji na to, jak przygotować karpia na Wigilię, zacznij od podstaw. Perfekcyjne przyrządzenie tej świątecznej ryby nie jest trudne, jednak wymaga znajomości kilku prostych wskazówek. Pierwsza rada à propos karpia - kupuj już sprawioną rybę. Sklepy rybne mają najczęściej odpowiedni i precyzyjny sprzęt, który zapewnia dobre przygotowanie karpia do dalszej obróbki.
Spis treści:
- Porcjowanie i panierka do karpi
- Panierka do wigilijnego karpia
- Smażenie karpia
- Z czym podawać karpia?
Jak przygotować karpia na Wigilię: porcjowanie karpia
Po przyniesieniu karpia do domu, opłucz go w zimnej wodzie, wytrzyj ręcznikiem papierowym i natrzyj dobrze solą. Jeśli karp będzie przechowywany przez noc - obłóż rybę dodatkowo cebulą, zawiń w folię spożywczą i wstaw do lodówki.
Przed panierowaniem i smażeniem karpia pokrój w dzwonka i oprósz mąką. Sprawdzi się mąka kukurydziana, ale możesz też użyć zwykłej, pszennej. Pojedyncze kawałki nie powinny być zbyt grube, ale nie mogą też być za cienkie, aby podczas smażenia ryba się nie rozpadła. Optymalne będzie ok. 3-4 cm kawałki.
Panierka do karpia na Wigilię
Klasyczna panierka do wigilijnego karpia to połączenie mąki, roztrzepanych jajek oraz bułki tartej. Jeśli decydujesz się na taką wersję, pamiętaj, aby dobrze odsączyć usmażone kawałki z tłuszczu. Bułka tarta chłonie go bardzo dużo, a karp sam w sobie jest dość tłustą rybą.
Jajka rozbełtaj w głębokim talerzu i dopraw solą, pieprzem oraz szczyptą przyprawy do ryby. W osobnym naczyniu umieść mąkę, a w kolejnym - bułkę tartą. Sprawdzą się także pokruszone płatki kukurydziane.
Przygotowanego do panierowania karpia obtaczaj najpierw w mące, potem w jajku, a na koniec w bułce i odkładaj na czystą ściereczkę lub ręcznik papierowy.
fot. Jak przygotować karpia: panierka/Adobe Stock, zi3000
Jak przygotować karpia na Wigilię: smażenie
Jak przygotować karpia, aby był chrupiący i soczysty w środku? Wykorzystaj do tego nieprzywierającą patelnię teflonową lub grillową. Wlej do niej nieco oleju lub klarowanego masła. Jeśli używasz masła, patelni nie można zbyt mocno rozgrzewać - smaż wówczas rybę na średnim ogniu. Zajmie to trochę więcej czasu, ale ryba będzie usmażona w środku, a z zewnątrz się nie przypali.
Aby ryba nie rozpadła się w trakcie smażenia, przed oprószeniem jej mąką, skrop karpia sokiem z cytryny. Rybę smaż przez 5-7 minut z każdej strony.
Innym, bardzo dobrym sposobem na karpia wigilijnego, jest smażenie go w głębokim tłuszczu. Do tego celu można użyć oleju rzepakowego lub słonecznikowego. Rozgrzej go dobrze (jest gotowy, gdy wrzucony do niego kawałek chleba robi się rumiany w 30 sekund) i partiami smaż karpia.
Pamiętaj, by przed włożeniem karpia do tłuszczu, otrzepać z niego mąkę, bo ta się będzie szybko przypalać. I uwaga – ryba musi być sucha, inaczej tłuszcz będzie bardzo mocno pryskał podczas smażenia.
Karpia smaż na złoto. Usmażonego, przełóż do ceramicznego naczynia i wstaw do ciepłego piekarnika (60 stopni). Uwaga – karpia nie należy przykrywać. Ryba będzie gotowa po około 15 minutach.
fot. Jak przygotować karpia na Wigilię/Adobe Stock, zi3000
Co podać do smażonego karpia?
Do smażonego karpia podaje się tarty chrzan, ziemniaki z wody (bez tłuszczu, bo rybie go nie brakuje) lub kwaśną kapustę z grzybami. W niektórych regionach Polski karpia je się z bardzo gęstym sosem z suszonych grzybów. Idealnie smakuje także samodzielnie - jeśli odpowiednio go przyprawisz, nie będzie potrzebował żadnych dodatków. Karp lubi także towarzystwo barszczu, więc możesz popijać nim świeżo usmażoną rybę.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 18.11.2020.
Poznaj także inne przepisy na wigilijnego karpia: