Chomiki to bardzo sympatyczne i przyjazne zwierzątka. Są niedrogie w codziennym utrzymaniu (koszty podnoszą wizyty u weterynarza), a przy tym mają niewielkie wymagania. Jeśli zadbasz o to, by klatka dla chomika była odpowiednio przestronna i wyposażona, a samo zwierzątko miało dostęp do dobrej jakości pożywienia i opieki weterynaryjnej, zyskasz malutkiego ciałem, ale wielkiego sercem przyjaciela.
Spis treści:
Rasy chomików domowych
Chomiki dzielą się fachowo na gatunki, nie rasy. Podobnie jak w przypadku psów i kotów, chomiki bez rodowodu są zwierzątkami "w typie" rasy. Chomiki, które są naszymi domowymi towarzyszami, to najczęściej przedstawiciele trzech, czterech najpopularniejszych gatunków. Do najbardziej znanych przedstawicieli chomiczej rodziny należą:
Oprócz powyższych wyróżnia się także chomiki chińskie oraz chomiki Campbella, inaczej zwane mandżurskimi. Istnieje jeszcze jeden znany gatunek chomika: chomik europejski. Jest to duży gryzoń będący pod ochroną i żyjący w naturze.
Czym różnią się poszczególne gatunki chomików?
Każdy gatunek chomika różni się od siebie wyglądem (szczególnie wielkością i kolorem włosia), ale także... zachowaniem. Przedstawiciele niektórych gatunków są o wiele bardziej towarzyskie, inne nieco bardziej "introwertyczne".
Dodatkowo każdy z gatunków chomików ma nieco inną zdrowotność, co oznacza, że zapadają na różne choroby i mogą osiągać inną maksymalną długość życia. Obejrzyj zdjęcia chomików poszczególnych ras, a raczej gatunków, a potem dowiedz się więcej na temat tych małych zwierząt.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 07.09.2011.
Czytaj także:
Rozmnażanie chomików
Jak rozróżnić odgłosy chomików
Choroby chomików
Chomik syryjski
Chomik syryjski to jeden z najpopularniejszych gatunków chomików i największy spośród chomików udomowionych. Uznawany za najbardziej przyjaznego i najłatwiejszego do oswojenia.
Charakterystyczną cechą wyglądu chomika syryjskiego są duże, odstające uszy. Ciało ma wydłużone, o długości 15-18 cm, waży od kilkudziesięciu do nawet 250 g. Wszystko zależy od budowy i genetyki.
Występuje w różnych odmianach kolorystycznych: za podstawowe umaszczenie uznaje się kolor złoto-biały (taki jak na zdjęciu).
Syryjczyk w klasycznym wydaniu ma sierść krótką, układającą się wzdłuż ciała; w innych odmianach może mieć sierść długą lub lekko kręconą. Jest to chomik dość płodny - samiczka jest zdolna wydać od 6 do 8 miotów w ciągu roku, liczących średnio po 6-8 młodych. Oswojenie chomika syryjskiego nie jest trudne. Lubi głaskanie i bliski kontakt z człowiekiem.
Chomik dżungarski
Chomik dżungarski to równie popularny gatunek tego sympatycznego gryzonia, co chomik syryjski. Jest jednak od niego o wiele mniejszy. Długość jego ciała osiąga kilka, czasem kilkanaście centymetrów, a waga rzadko przekracza kilkadziesiąt gramów.
Oswojenie chomika dżungarskiego może być łatwe, choć niektóre osobniki potrzebują więcej czasu, by poczuć się pewnie w nowym miejscu. Chomiki dżungarskie są dość towarzyskie i ciekawskie.
Chomik Campbell
Chomik Campbella (mandżurski) jest bardzo podobny do chomika dżungarskiego, lecz w odróżnieniu od kuzyna, występuje w różnych odmianach barwnych.
Podstawowym umaszczeniem jest odcień piaskowy, podobny do tego, jakie ma chomik Roborowskiego. Podobnie jak chomik dżungarski ma czarną pręgę, biegnącą wzdłuż grzbietu, nie posiada bocznych plam i ma owłosione łapki.
Przeciętna długość ciała Cambpelli wynosi 9 cm, waga zaś oscyluje wokół 30-40 cm. W hodowli chomiki Campbella mają dość dużą tendencję do tycia. Z natury są niespokojne, płochliwe i skłonne do agresji (zwłaszcza samice). Trudno jest je oswoić i gorzej znoszą branie na ręce.
Szybko się niecierpliwią, przez co mogą gryźć właściciela. Samiczki są bardziej agresywne niż samce, jednak i z nimi można się dogadać poprzez odpowiednią pielęgnację i traktowanie.
Chomik chiński
Chomik chiński - na pierwszy rzut oka można go pomylić z myszą, głównie przez jego wydłużone ciało (dochodzi do 10-12 cm) i ok. 2-centymetrowy nieowłosiony ogon. Waży ok. 38-46 g. Jego futerko nie jest tak puszyste jak u innych gatunków chomików i ściśle przylega do ciała, co również pozwala na skojarzenia z myszami.
Chiński chomik ma barwę szarobrązową, z popielatym brzuchem i ciemnym pasem na grzbiecie. Nie jest na ogół sprzedawany w sklepach zoologicznych, dlatego nabywa się je bezpośrednio u hodowców.
Z charakteru ten gatunek jest dość łagodny i dobrze czuje się w towarzystwie człowieka. Nie oswaja się wprawdzie tak szybko jak chomik dżungarski, ale znacznie łatwiej, niż pozostałe gatunki. Ma skłonność do agresji w stosunku do innych chomików i małych zwierząt, dlatego powinno się go trzymać w osobnej klatce.
Chomik Roborowskiego
Chomik Roborowskiego to najmniejszy ze wszystkich chomików. Mierzy zaledwie 7 - 9 cm i waży 10-25 gramów. Charakterystyczną cechą chomika Roborowskiego jest brak pręgi na grzbiecie i futerko w kolorze piaskowym, które w lecie przybiera rdzawy odcień a latem - szary.
Brzuszki chomików tej rasy są gładkie, a ogonki białe. Mają także charakterystyczne białe plamki nad oczami. Są bardzo zwinne i ruchliwe, żywsze od pozostałych gatunków. Z natury płoche i nieufne, stąd niełatwo się je oswaja.
Nie są to też typowe chomiki, które można wyciągnąć z klatki i ponosić w rękach - ich płocha natura szybko daje się we znaki i chomiki czmychają w bezpieczne miejsce (zapewne będzie to najciemniejszy i najciaśniejszy zakątek pokoju).
Zdecydowanie bardziej nadają się do obserwowania w klatce; można je od czasu do czasu delikatnie pogłaskać. Źle znoszą życie w grupie.