Niewymagające kwiaty na balkon fot. Adobe Stock, annanahabed

Niewymagające kwiaty na balkon mogą go zdobić przez cały rok. Zobacz popularne gatunki

Potrzebne ci niewymagające kwiaty na balkon, abyś mogła udekorować swoją przestrzeń, a jednocześnie nie poświęcać dużo czasu na pielęgnację roślin? Znajdziesz tu przykłady kwiatów, które wymagają minimum opieki, a w zamian oferują ci piękny zapach, moc kolorów i dekorację każdej przestrzeni.
/ 17.04.2022 09:03
Niewymagające kwiaty na balkon fot. Adobe Stock, annanahabed

Niewymagające kwiaty balkonowe powstały dla osób, które nie mają ręki do roślin, a chcą cieszyć się pięknym balkonem, a także dla tych, którzy nie mają czasu na regularne podlewanie, przycinanie, nawożenie czy zraszanie kwiatów. Należysz do którejś z tych grup? W takim razie z tymi roślinami twój balkon stanie się pełnym wiosennej atmosfery miejscem. I to bez żadnego wysiłku!

Spis treści:

  1. Surfinia
  2. Aksamitka
  3. Begonia
  4. Barwinek

Surfinia (petunia)

Surfinia, inaczej petunia, to bardzo popularna roślina balkonowa. Pięknie prezentuje się w skrzyniach i wiszących doniczkach. Ma duże, wielobarwne kwiaty, które pojawiają się od czerwca aż do października.

Nie ma szczególnych wymagań. Potrzebuje przepuszczalnej gleby i słonecznego stanowiska. Warto jednak regularnie ją podlewać, bo źle znosi suszę. Poza tym nie wymaga przycinania ani żadnych dodatkowych zabiegów.

Na zimę surfinię warto przenieść do pomieszczenia i wynieść na balkon w drugiej połowie maja.

niewymagające kwiaty na balkon petunia surfinia
fot. Niewymagające kwiaty na balkon: surfinia/Adobe Stock, Nitr

Aksamitka

Aksamitka to bardzo trwała roślina balkonowa. Chętnie uprawiana jest w skrzyniach i donicach, to jeden z najpopularniejszych niewymagających kwiatów na balkon. Kwitnie od czerwca do października, więc zdobi aż do późnej jesieni. To także idealna roślina na słoneczny balkon – dobrze znosi nasłonecznienie i może rosnąć na stanowiskach południowych. Jednocześnie dobrze radzi sobie także w półcieniu. Lubi przepuszczalne podłoże i źle znosi nadmierne podlewanie. Dzięki temu jest łatwa w uprawie i zdobi balkon przez długi czas.

Warto wiedzieć, że aksamitka pozwala odstraszać owady i szkodniki – ma bardzo intensywny zapach. Dodatkowo ogranicza rozwój chwastów, a jej kwiaty są jadalne.

niewymagające kwiaty na balkon aksamitka
fot. Niewymagające kwiaty na balkon: aksamitka/Adobe Stock, Henrik Larsson

Begonia

Begonia to roślina, która, w zależności od odmiany, wypuszcza same liście lub także kwiaty. Istnieją także odmiany zimowe, które dobrze znoszą mrozy. Kwitnie od czerwca do października i nie ma szczególnych wymagań.

Potrzebuje przepuszczalnej gleby, dlatego warto zrobić drenaż z keramzytu lub kupić specjalną doniczkę. Begonia nie lubi przelewania, dlatego spokojnie możesz podlewać ją dopiero, gdy podłoże z wierzchu przeschnie.

Begonię można postawić również w domu, częściej ustawia się ją jednak na zewnątrz - to jeden z najpopularniejszych niewymagających kwiatów na balkon.

niewymagające kwiaty na balkon begonia
fot. Niewymagające kwiaty na balkon: begonia/Adobe Stock, s1llu

Barwinek

Barwinek jest byliną, która idealnie nadaje się na siatki, ogrodzenia i balustrady. Kwitnie od kwietnia do sierpnia, wypuszczając niewielkie kwiaty. Rośnie dość szybko i łatwo się ukorzenia. Dobrze sobie radzi zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych, a nawet całkowicie zacienionych. Najbardziej lubi podłoże żyzne i próchnicze. Nie wymaga regularnego podlewania, jednak warto dbać o to, aby w okresie suszy ziemia była cały czas wilgotna.

niewymagające kwiaty na balkon barwinek
fot. Niewymagające kwiaty na balkon: barwinek/Adobe Stock, Sawomir

Czytaj także:
Rośliny na balkon zachodni
Pachnące kwiaty na balkon
Białe kwiaty na balkon