Osteospermum fot. Adobe Stock

Kwiaty na słoneczny balkon - najpopularniejsze i najpiękniejsze gatunki

Kwiaty na balkon słoneczny muszą być amatorami opalania, bo inaczej cierpiałyby z powodu spiekoty. Należą do nich m.in. pelargonie, surfinie, lobelia i werbena.
Barbara Lasota / 27.04.2020 17:08
Osteospermum fot. Adobe Stock

Kwiaty na słoneczny balkon kwitną i zawiązują wciąż nowe pąki od wiosny aż do jesieni. Najlepiej sadzić je do dużych i jasnych pojemników, bo jasne kolory odbijają światło - ciemne je absorbują, co powoduje, że ziemia dodatkowo się nagrzewa - korzenie mają wtedy mało wody i są przegrzane.

Spis treści:

  1. Pelargonie
  2. Petunie i surfinie
  3. Werbena
  4. Osteospermum
  5. Scewola
  6. Sanwitalia rozesłana
  7. Lobelia
  8. Z domowego parapetu
  9. Kwiaty na balkon wietrzny
  10. Aranżacje balkonu

Kwiaty na balkon słoneczny - pelargonie

W latach 90. były najpopularniejszymi kwiatami na balkon. Teraz znów wróciły do łask i stały się bardzo modne. Możesz wybrać rabatowe (o sztywnych łodygach) lub bluszczolistne (zwisające). Mogą mieć kwiaty pojedyncze, półpełne i pełne. Są odporne na ostre słońce, a także na chłody i nawet wiatr (odmiany rabatowe). Jeśli nie ma przymrozków, zdobią balkony nawet w październiku.

Odmiany bluszczolistne dorastają nawet do 120 cm długości i tworzą dosłownie burzę kwiatów. Imponująco wyglądają w wiszących skrzynkach i pojemnikach. Pelargonie rabatowe o sztywnych pędach to kwiaty nawet na bardzo nasłoneczniony balkon.

Pelargonia jak wygląda
fot. Adobe Stock

Kwiaty na balkon słoneczny - petunie i surfinie

Są kuzynkami. A dokładniej: surfinie są po prostu kaskadowymi petuniami o pędach zwisających nawet do 2 metrów. Jeśli będziesz pamiętać o regularnym nawożeniu specjalnymi nawozami, dostosowanymi do tych roślin, będą kwitły do przymrozków. Są wielkimi żarłokami. Wymagają także obfitego podlewania.

Najlepiej sadzić je do pojemników o podwójnym dnie, by mogły sobie pobierać zapas wody. Dobrze jest też regularnie usuwać przekwitłe kwiaty, wtedy tworzą więcej pąków.

petunie jak wyglądają
fot. Adobe Stock

Kwiaty na balkon słoneczny - werbena

Niektóre werbeny mają pokrój wzniesiony, inne płożący. Dorastają do ok. 40 cm.  Kwitną od czerwca do października. Kwiaty wyglądają jak duże, pachnące grona.

Kolory są przeróżne: białe, różowe, czerwone, fioletowe, nawet żółte. Dobrze znosi chłody i deszcze. Aby werbena pięknie kwitła, warto ją posadzić w dość dużym pojemniku (może być nim wiszący kosz).

werbena na balkon
fot. Adobe Stock

Kwiaty na balkon słoneczny - osteospermum

Jest nazywane stokrotką afrykańską i bardzo przypomina ogrodowe stokrotki, tyle, że jest dużo bardziej okazałe. Dorasta do 25–50 cm. Tworzy zwarte ładne kępki. Kwiaty na balkonie słonecznym utrzymują się do przymrozków.

Pięknie prezentują swoją urodę podczas słonecznej pogody, a gdy pada deszcz, kwiaty zwijają się. Trzeba ją regularnie podlewać, ale ziemia nie może być zbyt mokra.

osteospermum na balkon
fot. Adobe Stock

Kwiaty na balkon słoneczny - scewola

W naturze jest byliną, ale u nas nie zimuje. Jest kwiatem na słoneczny balkon (wybitnie światłolubna), bardzo oryginalnym, jeszcze mało popularnym. Tworzy zwisające pędy dorastające do około 60 cm długości. Kwiaty są niebieskofioletowe, fioletowe lub białe.

Najlepiej rośnie w ziemi kwaśnej, takiej jak do azalii i różaneczników. Wymaga regularnego podlewania. Nawet niewielka susza powoduje, że marnieje.

scewola jak wygląda
fot. Adobe Stock

Kwiaty na balkon słoneczny - sanwitalia rozesłana

Jeśli się zastanawiasz jakie kwiaty na balkon słoneczny są mniej rozpowszechnione i mogą sprawić, że twój pokoik pod niebem będzie nietuzinkowy, to weź pod uwagę sanwitalię. Słynie z tego, że bardzo silnie się rozkrzewia i ma lekko zwisające pędy dorastające do 20-30 cm.

Kwiaty są żółte, przypominają maleńkie słoneczniki, bywa, że roślina jest nimi niemal pokryta. Piękna do października. Wymaga regularnego podlewania i nawożenia.

sanwitalia na balkon
fot. Adobe Stock

Kwiaty na balkon słoneczny - lobelia

Dorasta do 25 cm, ma delikatne, ale silnie rozgałęzione pędy. Niektóre odmiany są zwisające, inne zwarte. Drobne kwiaty mają kolor najczęściej niebieski, ale są też różowe, fioletowe i białe. Jest ich mnóstwo, ta roślina wygląda wyjątkowo wdzięcznie. Kwitnie do późnej jesieni. Wrażliwa na nawet chwilowe przesuszenie gleby.

lobelia na balkon
fot. Adobe Stock

Kwiaty na balkon słoneczny - z domowego parapetu

Jeżeli typowe kwiaty do skrzynek na słoneczny balkon z jakichś powodów ci nie odpowiadają, ukwieć go wykorzystując niektóre kwiaty domowe.

Słońce kochają wszystkie cytrusy: cytryny, mandarynki, kalamondyny. Pobyt latem na balkonie będzie więc dla nich niczym sanatorium. Pod koniec sezonu będą znacznie większe i bardziej rozkrzewione. Może nawet zawiążą owoce? Wspaniale udekorują słoneczny balkon również agawy, palmy (z wyjątkiem kencji), kaktusy, laur, oleander, bugenwilla (roślina typowo śródziemnomorska) i zielistka.

Kwiaty na balkon słoneczny i wietrzny

Na taki wybierz rośliny, które mają mocne, sztywne łodygi. Dość dobrze w takich warunkach radzą sobie pelargonie rabatowe, ale bluszczolistne już nie. Nie nadają się też tutaj surfinie i petunie. Najodpowiedniejsze są gatunki niskie, o zwartym pokroju.

Polecamy aksamitki i begonię stale kwitnącą. Odpowiednie kwiaty na balkon słoneczny i wietrzny to także te polecane na skalniak. Zresztą można łatwo urządzić taki skalniak w wersji mini, sadząc w sporej skrzyni rozchodnik, rojnik, macierzanką i np. przypołudnik.

Aranżacje i kompozycje

Pomysłów na efektowne kompozycje na słoneczny balkon może być bez liku. Możesz ustawić kilka jednakowych skrzynek np. z samymi pelargoniami rabatowymi lub innymi roślinami w tym samym kolorze lub w dwóch barwach. Balkon będzie wtedy elegancki. Dobrze wygląda również aranżacja składająca się np. z zielonej zielistki (jako tła) i begonii lub pelargonii. Ciekawie prezentuje się również połączenie np. zwisającej scewoli i pelargonii o sztywnych pędach. 

Bez względu na to, jakie kwiaty wybierzesz, by stworzyć aranżację, pamiętaj, aby pasowały do siebie kolorystycznie. Unikaj nadmiaru kolorów. Ogranicz się do dwóch góra trzech, chyba że chcesz, aby balkon przypominał wiejski ogródek. To także ma swój urok.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 30.05.2017 r.

Więcej o roślinach na balkon:
Hibiskus na balkonie - jak go hodować?
Jak zrobić sadzonki pelargonii?
Jakie kwiaty na balkon zachodni?