Stokrotki w doniczce fot. Adobe Stock

Stokrotki w doniczce – jak zbierać nasiona stokrotki i wyhodować kwiaty z nasion?

Stokrotki w doniczce zakwitną wiosną, gdy ich nasiona wysiejesz latem. Zobacz jak dbać o małe siewki i jak pielęgnować stokrotki przez zimę. Stokrotki w doniczce to piękna ozdoba mieszkania.
Barbara Lasota / 30.03.2021 16:23
Stokrotki w doniczce fot. Adobe Stock
Stokrotki w doniczce, podobnie jak kolorowe bratki w domuhiacynty w doniczce, to jedne z najbardziej lubianych kwiatów wiosny. Są sprzedawane na bazarach i w sklepach ogrodniczych już od przedwiośnia. Jeśli planujesz przygotować piękny stroik, wykorzystaj kolorowe stokrotki.
 

Spis treści:

  1. Jakie nasiona stokrotki kupić?
  2. Kiedy posiać stokrotki?
  3. Jak siać stokrotki w doniczce i w ogrodzie?
  4. Jak dbać o siewki stokrotek?
  5. Jak dbać o młode stokrotki zimą?
  6. Jak dbać o stokrotki doniczkowe w domu?
  7. Jak zbierać nasiona stokrotek?

Jakie nasiona stokrotki kupić?

Stokrotki w doniczce możesz wyhodować, samodzielnie wysiewając nasiona. Najlepiej zrobić to latem. Do zimy ładnie urosną, a wiosną zakwitną. W ten sposób, zamiast jednej stokrotki, możesz ich mieć co najmniej kilkanaście. 

Kupując nasiona, trzeba wybrać odmianę. Są białe, różowe i prawie bordowe. Niektóre mają kwiaty pełne, a inne pojedyncze.

Nasiona stokrotek sprzedawane są tak, jak nasiona wielu kwiatów, czyli w małych torebkach. Bywają w supermarketach, ale najlepiej udać się po nie do sklepu ogrodniczego lub dużego centrum ogrodniczego, gdzie wybór jest większy.

Nasiona są wyselekcjonowane. Dlatego wyrosną z nich takie rośliny, jakie chcesz mieć i jakie widzisz na zdjęciu na torebce. 

Kiedy posiać stokrotki?

Uważa się, że najlepiej wysiać nasiona stokrotek w doniczce, skrzynce lub na grządce w czerwcu. Ale zasiane w lipcu, a nawet na początku sierpnia, też urosną.

Zwłaszcza, gdy sieje się stokrotki w doniczce lub w innym pojemniku, a nie w gruncie. Gdy na balkonie zrobi się zimno, młode rośliny możesz łatwo osłonić.

Jak siać stokrotki w doniczce i w ogrodzie?

W doniczce lub w skrzynce nasiona stokrotek wysiewaj do gleby uniwersalnej. Gdy siejesz stokrotki w ogrodzie, gleba powinna być spulchniona i odchwaszczona. Ważne, aby nie były zasiane zbyt gęsto.

Przykryj nasiona cienką warstwą ziemi, lekko ubij i spryskaj wodą, aby była wilgotna.

Doniczkę można przykryć lekko podziurawioną folią. Wtedy nasiona stokrotek będą miały lepsze warunki do kiełkowania. Jednak folię warto raz dziennie uchylać lub zdejmować na kilka minut, aby gleba nie pleśniała, bo spleśnieją też nasiona. 

stokrotki doniczkowe
fot. Adobe Stock

Jak dbać o siewki stokrotek?

Gdy pojawią się młode stokrotki, trzeba regularnie usuwać chwasty i nadal dbać o wilgotność gleby. Stokrotki będą rosły i pod koniec sierpnia będą miały po 3–4 listki. Wtedy trzeba je pikować.

Każdą dobrze jest posadzić w osobnej doniczce lub kilka w jednej skrzynce, ale w odstępach, aby miały miejsce i mogły się krzewić.

Można je także posadzić na stałym miejscu na rabacie lub na obrzeżach trawnika czy wzdłuż ścieżki, by wiosną upiększyły ogród swoimi kwiatami. 

Jak dbać o młode stokrotki zimą?

Gdy stokrotki rosną w ogrodzie, wystarczy je przykryć na zimę gałązkami iglaków. Tak przetrwają mrozy i wczesną wiosną zaczną rosnąć i tworzyć pąki.

Stokrotki w doniczce czy w skrzynce można na zimę zostawić w zacisznym miejscu na balkonie. Jednak wymagają one mocniejszego opatulenia, bo w pojemniku jest mało ziemi i w czasie silnych mrozów ich korzenie mogą przemarznąć.

Trzeba doniczki np. okręcić kocem lub włożyć np. do tekturowych pudełek wypełnionych liśćmi lub igliwiem. Same stokrotki w doniczce można przykryć podobnie jak kwiatki rosnące w ogrodzie – gałązkami iglaków lub agrowłókniną. 

Jak dbać o stokrotki w doniczce w domu?

Kwitnące stokrotki w doniczce to jedna z ładniejszych wiosennych dekoracji domu i balkonu. Na balkonie i w ogrodzie nie boją się zimna, wytrzymują  wiosenne przymrozki i pluchy, nawet opady śniegu.

W domu wolą mieć lekki chłód. Dlatego warto przykręcić grzejniki, a na noc stawiać stokrotki w doniczkach przy lekko uchylonym oknie.

Aby dłużej i intensywniej kwitły, warto usuwać przekwitłe kwiaty. 

Jak zbierać nasiona stokrotki?

Stokrotki w doniczkach, po przekwitnięciu, można przesadzić do ogrodu.

Jeśli nie usuniesz z nich przekwitłych kwiatów, wtedy wytworzą nasiona i rozsieją się w ogrodzie. W następnym roku wiosną zakwitną.

Jednak kwiaty tych nowych siewek mogą być inne. To dlatego, że stokrotki łatwo się krzyżują, dzięki latającym i zapylającym rośliny pszczołom.

Jak zbierać nasiona stokrotek? Wystarczy potrząsać kwiatkami nad papierową torebką i właśnie w niej przechowywać zebrane nasiona. Nie trzeba czekać, aż wszystkie kwiaty dojrzeją, ponieważ stokrotki dojrzewają nierównomiernie.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 20.07.2018

Przeczytaj także:
Dlaczego nie można wysiać nasion wcześniej, niż podaje instrukcja?
Co zrobić, by wysiane rośliny kiełkowały szybciej?
Kiedy wykopać tulipany po przekwitnięciu?