Zasiej stokrotki! Do zimy urosną, a wiosną zakwitną i ozdobią mieszkanie lub ogród

Zamiast wiosną kupować kupować stokrotki w doniczce, możesz je wyhodować z nasion i mieć ich kilkanaście. Czas siewu przypada na lato.
Barbara Lasota / 7 miesięcy temu
Stokrotki w doniczce fot. Adobe Stock
Stokrotki w doniczce to obok bratków, pierwiosnków i roślin cebulowych jeden z najbardziej lubianych kwiatów wiosny. Są sprzedawane na bazarach i w sklepach ogrodniczych już od przedwiośnia. Chętnie zdobimy nimi mieszkanie, balkon i taras. Można też wyhodować własne, wysiewając nasiona. Najlepiej zrobić to latem. Do zimy ładnie urosną, a wiosną zakwitną. W ten sposób, zamiast jednej stokrotki możemy ich mieć co najmniej kilkanaście. Kupując nasiona, trzeba wybrać odmianę. Są białe, różowe i prawie bordowe. Niektóre mają kwiaty pełne, a inne pojedyncze.

Zakup nasion stokrotek

Nasiona stokrotek sprzedawane są tak, jak nasiona wielu kwiatów, czyli w małych torebkach. Bywają w supermarketach, ale najlepiej udać się po nie do sklepu ogrodniczego lub dużego centrum ogrodniczego, gdzie wybór jest większy. Nasiona są wyselekcjonowane. Dlatego wyrosną z nich takie rośliny, jakie chcesz mieć i jakie widzisz na zdjęciu na torebce. 

Czas na siew

Uważa się, że najlepiej wysiać nasina stokrotek w doniczce, skrzynce lub na grządce w czerwcu. Ale zasiane w lipcu, a nawet na początku sierpnia też urosną. Zwłaszcza, gdy  sieje się stokrotki w doniczce lub innym pojemniku, a nie w gruncie. Bo gdy na balkonie zrobi się  zimno, młode rośliny możemy przecież osłonić np. agrowłókniną. W doniczce lub skrzynce nasiona stokrotek wysiewamy do gleby uniwersalnej. Gdy siejemy stokrotki w ogrodzie, gleba powinna być spulchniona i odchwaszczona. Ważne, aby nie były zasiane zbyt gęsto. Przykrywamy nasiona cienką warstwą ziemi, lekko przyklepujemy i spryskujemy wodą, aby była wilgotna.  Doniczkę można przykryć lekko podziurawioną folią. Wtedy nasiona stokrotek będą miały lepsze warunki do kiełkowania. Jednak folię warto raz dziennie uchylać lub zdejmować na kilka minut, aby gleba nie pleśniała, bo spleśnieją też nasiona. 

Jak dbać o siewki stokrotek

Gdy pojawią się młode stokrotki, trzeba regularnie usuwać chwasty i nadal dbac o wilgotność gleby. Stokrotki będą rosły i pod koniec sierpnia będą miały po 3 – 4 listki. Wtedy trzeba je pikować. Każdą dobrze jest posadzić w osobnej doniczce lub kilka w jednej skrzynce, ale w odstępach, aby miały miejsce i mogły się krzewić. Można je także posadzić na stałym miejscu na rabacie lub na obrzeżach trawnika czy wzdłuż ścieżki. By wiosną upiększyły ogród swoimi kwiatami. 

Młode stokrotki zimą

Gdy stokrotki rosną w ogrodzie, wystarczy je przykryć na zimę gałązkami iglaków. Tak przetrwają mrozy i wczesną wiosną zaczną rosnąć i tworzyć pąki. Stokrotki w doniczce czy skrzynce można na zimę zostawić w zacisznym miejscu na balkonie. Jednak wymagają one mocniejszego opatulenia, bo w pojemniku jest mało ziemi i w czasie silnych mrozów ich korzenie mogą przemarznąć. Trzeba doniczki np. okręcić kocem lub włożyć np. do tekturowych pudełek wypełnionych liśćmi lub igliwiem. Same rośliny można przykryć podobnie jak stokrotki w ogrodzie – gałązkami iglaków lub agrowłókniną. 

Gdy wiosną zakwitną

Kwitnące stokrotki w doniczce to jedna z ładniejszych wiosennych dekoracji domu i balkonu. Na balkonie i w ogrodzie nie boją się zimna, wytrzymują  wiosenne przymrozki i pluchy, nawet opady śniegu. W domu wolą mieć lekki chłód. Dlatego warto przykręcić grzejniki, a na noc stawiać stokrotki w doniczkach przy lekko uchylonym oknie. Aby dłużej i intensywniej kwitły, warto usuwać przekwitłe kwiaty. 

Gdy przekwitną

Stokrotki w doniczkach, po przekwitnięciu, można przesadzić do ogrodu. Jeśli nie usuniesz z nich przekwitłych kwiatów, wtedy wytworzą nasiona i rozsieją sie w ogrodzie. A w następnym roku wiosną zakwitną. Jednak kwiaty tych nowych siewek mogą być inne. Dlatego, że stokrotki łatwo się krzyżują. Dzięki latającym i zapylającym rośliny pszczołom.
 

Przeczytaj także:Jak zrobić skalniak w ogrodzie


Ładna kuchnia za niewielkie pieniądze

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)